Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Pamuk Yağı

ubeyd
    Guest

Pamuk Yağı

Gossypium hirsutum veya Gossypium barbadense tohumlarından elde edilen, karakteristik tadı ve kokusu olan, oldukça koyu renkli (kırmızı-kahverengi) bir yağdır. Ülkemizde pamuk yağı genellikle margarin hammaddesi katı yağ üretiminde kullanılmaktadır. Pamuk yağı yüzde 13-44 oleik ve yüzde 33-58 linoleik asit içerdiği için oleik-linoleik asit grubu yağlar arasında yer almaktadır. En önemli doymuş yağ asidi ise yüzde 17-29 oranındaki palmitik asittir. Bitkisel kaynaklı yağların sabunlaşmayan maddeleri arasında yer alan en önemli bileşen, antioksidan etkisi nedeniyle tokoferollerdir. Ham pamuk yağı doğal tokoferollerce oldukça zengin bir yağdır. Ancak doğal tokoferoller rafinasyon işlemi sırasında tahrip oldukları için ham pamuk yağının, rafine pamuk yağı ile karşılaştırıldığında oksidasyon stabilitesi daha yüksektir. Ham pamuk yağı toplam yüzde 0.110 oranında tokoferol içerirken, rafine pamuk yağı yüzde 0.087-0.095 oranında tokoferol içermektedir. Ham pamuk yağındaki toplam tokoferollerin yüzde 0.076'sı a-tokoferol, yüzde 0.034'ü ise y-tokoferoldür. 300 mg/kg oranında a-tokoferol içeren rafine pamuk yağının 97ºC sıcaklıktaki indüksiyon periyodu 3 saat olarak belirtilmektedir. Yağın sabunlaşmayan bileşenlerinden sterollerin ham pamuk yağındaki miktarı 0.574 mg/100 mg yağ olarak belirtilmektedir. Bu miktar rafinasyon işlemi ile 0.397 mg/100 mg yağ değerine düşürülmektedir
    Kaynak: Antbirlik

TABİATCI
    Guest

Cevap: Pamuk Yağı

Bu yağ memleketimizde nedense pek tanınmıyor ve kullanılmıyor.Büüyük firmalar bile bu işe el atmıyor.Belli bir sebebi varmı?

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Ben küçükken hatırlıyorum, evimize sürekli pamuk yağı alınır ve kızırmalar onunla yapılırdı ama galiba çok ağır olduğundan yemeklerin lezzetini kötü yönden etkiliyordu. Öyle hatırlıyorum. diğer yağlar çıkınca pamuk yağı terkedildi galiba. (Lütfen yanılıyorsam düzeltiniz).

Bu aralar kanola ve fındık yağı kalitesi revaçta ama fındık yağını bulamıyorduk. Bu sene belki ucuzlarsa onu daha fazla kullanmaya çalışacağız. Sizlere de tavsiye ederim. (Kanola yağını sayın Ubeyd Bey tavsiye ediyor)

TABİATCI
    Guest

Evet Kanola yağı marketlerde satılıyor.Ben denemedim Daha önce Zeytin Yağı ve Fındık yağı tercihimdi dediğiniz gibi onlarda pahalandı.Kanola yağı bayağı ucuz bende deneyeceğim.geçen yıl bir dostum bana pamuk yağ'ı getirdi,Fena değil benim anlatmak istediğim;Memleketimizde pamuk ekimi oldukca var.Pamuk yağ daha iyi rafine edilip,değerlendirlemezmi? meselaasitliği,sertliği giderilemezmi veya diğer yağlara karıştırılıp,tüketiciler e sunulamazmı?Ekonomimize kazandırılamazmı.

ubeyd
    Guest

Herkese tavsiye ediyorum Kanola yağını denemelerini.Süper bir yağ çok hafif kesinlikle yağ hissetmiyorsunuz.Rahatsız edici Kokusu yok.Kızartmalarda tava etrafına yapışıp kalan siyah kalıntı ( ayçiçeği ve mısırda olan ) yok.Bakın piyasda hemen etisini gösterdi atçiçeği yağı %25 düştü.deneyin vazgecemiyeceksiniz.Fiyatıda piyasadaki sıvı yağlardan ucuz.Sağlığınız içinde şu an sıvı yağlar ( zeytin yağı hariç )içersinde en güvenirlisi.

TABİATCI
    Guest

Sn Ubeyd teşekkür ederi.Ancak malumunuz bizim buralarda bir söz var aman kulağı duymasın derler.Bu hesaptan birileri duyarda fiyatını zamlandırır.

sultancanli
    Guest

pamuk yağının üretim miktarının bölgelere göre dağılımı hakkında bilgi alabilirmiyim

Bu Konu İçin Etiketler