Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: kamış mücadelesi

ahmet akbulut
    Guest

kamış mücadelesi

bulunduğum bölgede birçok tarlada kamış (phragmites communis)sorun oluşturmakta piyasada birçok ilaç çözüm olabileceği şeklinde açıklamalar okuyorum. fakat üretici bu ilaçlardan bi fayda görmrdiğini söylüyor.bu konu ile gözlemlerle tecrübe eden bi kardeşim mümkünse bana yardımcı olsun.saygı ve sevgilerim le.........

Administrator
    K.Tarihi
    30 May 2018

Cevap: kamış mücadelesi

Ahmet Bey, yine ben...

Özellikle kamış üzerine bir çalışmam yada gözlemlerim olmadı ama; Yabancı ot ilaçlarının bilinçsiz ve zamansız kullanıldığına sıklıkla şahit oldum.

Üzerinde eğer yabani kamışa etkili yazıyorsa etkilidir. Fayda görmemek şuna bağlı ki; Her bitkinin hayat devrelerinde zayıf anları vardır. Mesela ilk baharda ağaçlara hızlı su yürüdüğü zaman hafif bir don olayında bitkide ciddi don zararları görülebilir. Bunun sebebi malumdur.
    Eğer yabancı otlarla mücadelede bunun gibi zayıf anları kollarsanız başarı şansınız artar.

Yabancı otlara her devrede ilaç atılmaz. En iyi ilaçlama zamanı bitkilerin 2-3 yapraklı oldukları zamandır. Ayrıca yağış ve sulama olmayan günlerde yapılmalı ve en az 3-4 gün su verilmemelidir.

Birbaşka husus yabancı otlar toprağın öz evladı gibidir. Siz ne kadar onları atmak isterseniz isteyin eğer toprak ph ı 7 ve üstündeyse, bazik ortamsa, kamış için başarılı olamazsınız.

Başta belirttiğim gibi kamış için özel tecrübem yok, tecrübesi olanların cevaplarını bende merak ediyorum. Ancak yukarıda saydıklarımı göz önünde bulundurmak gerekir.
    Saygılarımla

kardelen
    Guest

Kamış bizim çeltiklerin başbelasıdır en güzel çözümü münavebe ve çiçeklenme döneminde yapılan ilaçlamadır çünkü kamışın çiçeklenme dönemi en zayıf ve en sıcak günlerin olduğu dönemdir bu dönemde eğer Dav agronun çilingir denilen ilacı ve bayerin sırf kamış türü bitkile için çeltikte ürettiği bir ilaç vardır bu ilacı öeln sıcağında yani 11:00 ve 16:00 arasındaki dönemde atıp en az 4 gün sulama yapmayıp 6 . gün tekrar ilaçlama yaparsanız aynı şekilde % 90 a yakın başarı sağlarsınız çünkü sulamadan sonra bir kısmı tekrar canlanır ikinci uygulamada artık sorunu çözmüş olursunuz. Münavabe ise bu ürünün çiçeklenme zamanında eğer araziyi sürme şansınız varsa sürüm yaparsınız ve 1 ay sonra tekrar canlanmaya çalışacaktır tekrar sürüm yapar ve buğdaygil ekerseniz özellikle mısır daha başarılı oluyor çünkü güneşi göstermiyor her ne kadar yarı gölge bitkiside olsa kamış yeterli döllenme yapamıyor. Çiçeklenme zamanı eğer genelde pek kalmaz bu uygulamalardan sonra ama çapalama yaparsanız sorunu bir sonraki yıla çok az bir miktarla ve kafanız rahat olarak giriniz ama bunun ilacını çeltik bölgesinden ve sulak arazilerin olduğu bölgelerden mutlaka bulabilirsiniz

Administrator
    K.Tarihi
    30 May 2018

Teşekkürler Sayın Kardelen.

Bu Konu İçin Etiketler