Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Pompa seçimi

keleş
    Guest

Pompa seçimi

En uygun pompanın seçilmesinde pompa satıcısına aşağıdaki bilgilerin verilmesi lazım.
    1 istenilen debi metreküp/saat
    2 Pompalanacak suyun durumu(temiz,bulanık yada kumlu)
    3 Emme yüksekliği(pompanın kurulacağı yerden suyun yüzeyine olan mesafedir.(7 metreden fazla ise dalgıç veya dik pompa seçilir)
    4 Basma yüksekliği yada gerekli basıç.(Basma borusunun çapı,üzerinde bulunan dirsek,vana,filtre gibi akışa karşı direnç oluşturan barçalar basma yüksekliğini olumsuz etkiler.)
    5 Kullanım şekli (Seyyar veya sabit.)
    6 Tahrik şekli (elktirik ile yada benzinli veya mazotlu motor ile.)

Selahattin YILMAZ
    Guest

Cevap: pompa seçimi

Artık solar enerjiyle çalışan pompalar var tavsiyem işin ekonomisini de düşünüyorsanız bu tür ürünlere yönelmeniz.

mining
    Guest

biraz acıklarmısınız selahattin bey solar enerjiyle ne kadar maliyetle ne kadar tasarruf saglanır...

mining
    Guest

ne diyor burda anlayan varmı

selim.bay
    Guest

Sulama tasarımında pompa seçimi oldukça önemli bir konudur.Nitekim seçilecek pompanın niteliklerini belirlemede kullanılacağı alanda ne gibi ihtiyaçları karşılayacağıda hesap edilmelidir.Örneğin pompanız hem ev hemde bahçenin su ihtiyacını karşılamak için kullanılmak istenebilir ya da ileride bitkilendirilecek alanlar arttırılabilir, bu gibi durumlarıda öngörmek oldukça önemlidir.Tüm bunlarla beraber bu pompanın yararlanacağı su kaynağının durumuda önemli bir kriterdir.
    Doğru pompanın seçilmemesi durumunda ise sulama sistemimiz tasarladığımız gibi çalışmayacak özellikle çim alanlarda istenmeyen dalgalanmalara neden olarak uniform olmayan bir yüzeye neden olacaktır.
    saygılarımla...

fatos05
    Guest

Cevap: Pompa seçimi

Merhabalar,

24 metre derinlikte ,15 metresi su ile dolu , 1m çapındaki bir kuyudan bahçe sulaması yapmak istiyorum.Suyun gideceği en uzak mesafe kuyudan 30 metre uzaklıkta...Bu kuyu suyu ile hem 200 metre karelik çim alanımı 3 fıskiye ile sulamak,hem de çiçek ve sebzelerimi sulamak istiyorum.Hangi tip ve özellikte pompa kullanmamı önerirsiniz.Bilgilendirmeleri niz için şimdiden teşekkürlerimi sunarım.
    Saygı ve Sevgilerimle.

Selahattin YILMAZ
    Guest

Sevgili fatos05, 7 metre derinlikten daha derin kuyularda maalesef dalgıç pompa kullanmanız mecburiyeti var, dalgıç pompayı ise ekonominize, suyun çıkış kalınlığına uygun olarak yerinden temin etmeniz gerekli.

fatos05
    Guest

Selahattin Bey Merhaba,

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.Araştırmalarım sonucu aşağıda linklerini verdiğim bahçe pompası ve dalgıç pampanın ilk önceleri bana uygun olduğunu düşünmüştüm fakat araştırmalarım sonucu bu ürünlerde tereddütlerim oluştu.Sizdem ricam bu ürünlerin bana uyup uymadığı konusunda bilgilendirme yapmanız.Eğer bu ürünler bana uygun değilse vermiş olduğum bilgiler ışığında hangi özellikteki bir dalgıç pompanın bana fayda sağlıyacağını bildirebilirmisiniz.Bir öneriniz olabilirmi?

Saygılarımla,

http://www.e-karcher.com/ev-bahce-ur...645-2220-gp-55

http://www.e-karcher.com/ev-bahce-ur...20-spp-33-inox

Selahattin YILMAZ
    Guest

Dalgıç pompalar öyle basit mekanizmalı değiller maalesef (montaj açısından) ve hesaplamalarından da pek anlamıyorum. Zaten satın alacağınız yer sizin ihtiyaçlarınıza göre hesaplama yapacaklardır sizin yapmanız gereken tek şey işin ekonomisini takip etmeniz.

esatkafadar
    Guest

fatos05 benim size tavsiyem 2 inç lik dalgıç pompa veya 3 inç lik motopomp ve bunun alıcı ve vericisini düşürdügünüz zaman işinizi çok güzel görür. maliyet bakımından en uygunu motopomp olur hem sarfiyat bakımından hemde kendi fiyatı bakımından. motopomp 750-1000 tl cıvarı benzinli. dalgıç ise 1000- 1500 tl arası ve elektirik masrafları bence motopomp ekonomik olur.

Bu Konu İçin Etiketler