Toplam 2 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 12
Toplam 18 sonuçtan 11 ile 18 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Bugday tarımı

captain801
    Guest

Cevap: Bugday tarımı

Yanlış yere konu açtıysam şimdiden özür..

MASSEY FERGUSON
    Guest

Günümüzde en yüksek verimi bedosta buğday mı veriyor? Yoksa daha üstün bir cins var mı acaba?

Bilen kardeşlerim vardır mutlaka.

fsimsek
    Guest

Arrow Cevap: Bugday tarımı

Alıntı MASSEY FERGUSON Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Günümüzde en yüksek verimi bedosta buğday mı veriyor? Yoksa daha üstün bir cins var mı acaba?

Bilen kardeşlerim vardır mutlaka.
    Verim sadece çeşide bağlı bir durum değildir. İyi bir tohum yatağı hazırlığından, toprak yapısından, toprakta bulunan besin elementlerinden tutun, toprak, yaprak, bitki,çeşit ve iklim faktörlerinin tamamı verimi doğrudan etkiler. Ülkemiz topraklarının gelmiş olduğu son durum, malesef istenilen verimi alamayacağımızı göstermektedir. Topraklarımızın bu duruma gelmesinin en önemli sebebide, sadece verimi düşünmemizdendir. Oysa Buğday'ın kalitesi, Buğday'da en önemli kalite kriteridir/değeridir. Buğdayınız ne kadar kaliteli olursa, birim fiyatı o kadar yüksek olacak, böylelikle verimden alacağınız maddi miktarı, verimi az olsada kaliteli buğdayla almış olacaksınız. Meseleye bu boyuttan bakmak, daha doğru ve gerçekçi olur diye düşünüyorum.
    Mesleğini yapmayan/yapamayan, fakat mesleğine aşık bir Ziraat Mühendisi olarak her zaman söylediğim bir şey vardır, oda şudur; " Meyveden önce bitki, bitkiden önce toprak, çok daha önemlidir ve değerlidir.." Bu nedenle, tüm çalışmalarımızı, araştırma ve geliştirmelerimizi sondan başlayarak değil, baştan sona doğru yaparsak, o taktirde arzularımıza ulaşabiliriz..

MASSEY FERGUSON
    Guest

Fşimşek kardeşim yazdıklarınıza katılıyorum. İyi verimden kastım, yüksek rekolte olduğu gibi aynı zamanda kaliteli ürün manasında. Yoksa miktar yüksek kalite düşük ise emek boşa olur....

kulu
    Guest

Esperia dan 400 kg aldim ama ektigim tohum sertifikali degildi.

MASSEY FERGUSON
    Guest

Alıntı fsimsek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Verim sadece çeşide bağlı bir durum değildir. İyi bir tohum yatağı hazırlığından, toprak yapısından, toprakta bulunan besin elementlerinden tutun, toprak, yaprak, bitki,çeşit ve iklim faktörlerinin tamamı verimi doğrudan etkiler. Ülkemiz topraklarının gelmiş olduğu son durum, malesef istenilen verimi alamayacağımızı göstermektedir. Topraklarımızın bu duruma gelmesinin en önemli sebebide, sadece verimi düşünmemizdendir. Oysa Buğday'ın kalitesi, Buğday'da en önemli kalite kriteridir/değeridir. Buğdayınız ne kadar kaliteli olursa, birim fiyatı o kadar yüksek olacak, böylelikle verimden alacağınız maddi miktarı, verimi az olsada kaliteli buğdayla almış olacaksınız. Meseleye bu boyuttan bakmak, daha doğru ve gerçekçi olur diye düşünüyorum.
    Mesleğini yapmayan/yapamayan, fakat mesleğine aşık bir Ziraat Mühendisi olarak her zaman söylediğim bir şey vardır, oda şudur; " Meyveden önce bitki, bitkiden önce toprak, çok daha önemlidir ve değerlidir.." Bu nedenle, tüm çalışmalarımızı, araştırma ve geliştirmelerimizi sondan başlayarak değil, baştan sona doğru yaparsak, o taktirde arzularımıza ulaşabiliriz..

Elbette önce toprak ve iklim analizi şart, sonra iyi bir işleme....

kirsehirli0640
    Guest
    arkadaşlar sitenize yeni üye oldum. buğday ve arpa ekimi yaptım bu sene ekimin ilk haftasında. bana kooperatifte humas toprak düzenleyicisi ve sıvı gübre önerdiler ve satın aldım. 33 lük üst gübresini atalı 15 gün oldu. bana ilaç makinesi ile su an yesermiş olan ekine ot ilacı ile düzenleyici ve sıvı gubreyi karıstırıp atmamı önerdiler. sizin bu konuda bir öneriniz varmı ?? yada bu düzenleyicileri ve sıvı gübreleri kullanıp denemiş olan arkadaşlar var mı ?

TABİATCI
    Guest
    Muhterem hemşerim... bu gübreleri kim tavsiye etdi. Diğer yandan,tam kapsamlı bir toprak tahlili yaptırdırnızmı? Tarlanız hangi köyde?

Bu Konu İçin Etiketler