Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: "amenity planting"

YÇevik
    Guest

"amenity planting"

"amenity planting" teriminin Türkçe karşılığı ne olabilir? Kavram olarak çevrenin güzelleştirilmesi için yapılan ekim dikim faaliyetlerini temsil eden bu terime denk gelen Türkçe Terim hangisidir? Bu terim ile ilgili görüşleri bekliyorum.

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Cevap: "amenity planting"

"işlevsel ve görsel bitkilendirme" olabilir.

Çünkü binaların veya arazilerin güzelleştirilmesi yada daha güzel görünmeleri için yapılan bitkilendirmelerden bahsedilirken bu kelimeler kullanılıyor. Bizde bu "çevre düzenleme" yada rehabilitasyon olarak daha sık kullanılmaktadır. Benim teklifim bu...

Aslında "fonksiyonel tasarım" deyimine çok yakın.. ama o değil...

selim.bay
    Guest

Işin özüne bakarsanız biz millet olarak tarih boyunca bitkilerle haşir neşir olmuşuz.
    öyle ki doğada gördüğümüz her bitkiyi isimlendirmiş ve onu bir şekilde kullanmışızdır.
    Gel gelelim şu bitkilere "süs" gözüyle bir türlü bakamamışız.
    O yüzden de yukarıda bahsettiğiniz terimi karşılayacak anlamda bir kelimeye de ihtiyaç olmamış.
    Ama günümüzde gelişen anlayışla bu amaçla da bitkilendirmeler yapılmaya başlanıyor.
    Ama kavram olarak "görsel" kelimesi akademik yayınlarda mekan komposizyonlarının bütünlüğünü incelemede de sık sık kullanılıyor.
    Burda da bu komposizyonun bütünlüğünü geliştirmeye yönelik bir bitkilendirme düşünüldüğünden,
    görsel bitkilendirme denilebilir diye düşünüyorum.
    Saygılarımla.

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Değerli selim.bay, İnanırmısın bu mesajı yazarken, inanki acaba bu mesaja selim.bay ne diyecek diye aklımdan geçmişti. Bu konulara katıldığınız ve cevap yazdığınız için teşekkür ederim. Ayrıca aynı fikirde olduğumuza da sevindim.

Bu Konu İçin Etiketler