Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: ELMA PEKMEZİ

hk50
    Guest

ELMA PEKMEZİ

Bizde elma para etmeyinçe yeni arayış içne girildi.Her ne kadar meysu fabrikaları alsada,ançak masrafının yarısını karşılıyor.
    Bu nedenle yöre elmacısının bir kısmı Elma pekmezi yapmıya başladı.
    Bundan böyle Evinizdeki buruşmuş yada yenmiyen elmalardan pekmez yapabilirsiniz.
    Şöyleki, Elma dilim dilim yapılıp Suda kaynatılıyor.Pişme derecesine gelen elma dilimleri soguyunca eziliyor.İnce delikli kevgirden geçirdikten sonra bir az toprak (Pekmez Topragı) katılıp karıştırılarak dinlenmiye bırakılıyor. Bir kaç saat sonra Üste bulunan temiz sıvı alınıyor.
    Bir tencerede( bir damlasının tırnagızın üzerinden akmıyaçak şekilde) koyulaşana kadar kaynatıyor.Sogutup afiyetle yiyorsunuz.
    Saygılar

TABİATCI
    Guest

Cevap: ELMA PEKMEZİ

Muhterem birazda sirke yapsanız.Elmanın sirkeside ala olur.Afiyet,şifa olsun.

hk50
    Guest

Alıntı TABİATCI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Muhterem birazda sirke yapsanız.Elmanın sirkeside ala olur.Afiyet,şifa olsun.
    Teşekkür Ederim.Sn TABİATÇI
    Zatıhalınizin tavsiyesini,Kayınbirader yapıyor.Fabrikasyon olarak .Tv deki Prof.un biride satıyor.
    Saygılar.

Selahattin YILMAZ
    Guest

Tohumlarından yağ çıkarılmasıda unutulmasın

hk50
    Guest

Alıntı Selahattin YILMAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tohumlarından yağ çıkarılmasıda unutulmasın

Sn Selahattin Yılmaz bey
    Tohumlardan yağ çıkarmak için geçen yıl sizden bilgi almışdım,ama maalesef yapamadım.
    Fakat Misket elmasından Recel.Marmelat ve Turşu yapımını gerçekleştirdik.
    Bizim yörede Elma olgunlaşdığı an mevsim yağmurları başladığı için Elma kurusu (Hakık) yapamıyoruz.
    Fransada Dogal Elma şeker yapımı mevcut oldugunu biliyorum.Teknolojik Bilginiz var ise yardımcı olursanız sevinirim.Yeni bir dogal besin elde ederiz.
    Saygılarımla

Bu Konu İçin Etiketler