REÇEL

Reçel nedir?
Reçel, meyvelerin çeşitli şekillerde (bütün, yarım veya daha küçük parçalar) şekerle dayanıklı hale getirilmiş şeklidir. Meyve parçaları, hangi meyveden yapılmış olduğunu kanıtlayacak kadar iri olmalıdır. Şeker oranı fazla olduğu için uzun zaman açıkta muhafaza etmek mümkündür. Ekmek dilimine sürülünce dilim üzerinden akmasızın bir tabaka halinde kalabilecek kıvamda olması gerekir.

A. REÇEL NASIL YAPILIR?
Reçel yapılacak meyveler öncelikle yıkanır. Varsa ezik ve çürükleri ayrılır. Daha sonra meyvenin cinsine göre çekirdekli veya çekirdeksiz olarak dilimlenerek ya da bütün, kabuklu veya kabuksuz halde reçele işlenir. Reçel yapımı iki şekilde olur:

1. Katlama usulü ile reçel yapımı
Meyveler bir gün önceden şekerle katlanarak meyve suyunun şekerce alınması esasına dayanır. Ahududu, böğürtlen, çilek, vişne, erik, şeftali reçelleri bu gruba girer. Katlama usulü ile yapılan reçellerde bir gün önceden temiz bir kap içerisinde her meyveye göre değişik olmak üzere şeker ve meyve birer kat olarak yerleştirilir. Ertesi gün eğer sulanma fazla olmuş ve dışarıdan su ilavesine gerek kalmamış ise doğrudan doğruya; sulanma az ise gerekli miktar su ilave edilerek kaynatılır. Kaynama sırasında yumuşayan şurup içindeki meyveler, delikli bir kepçe ile başka bir kaba alınır ve şurup koyulaştırılıp istenilen kıvama gelince tekrar şuruba katılarak meyvelerin dağılması önlenir.

2. Doğrudan kaynatarak reçel yapımı
Bu usulde yapılan reçellerde meyveler önceden meyve cinsine göre hazırlanan şurup içerisinde kaynatılarak istenilen kıvama getirilir ve ateşten alınır. Elma, armut, ayva, kayısı, portakal ve mandalina gibi sert etli meyveler bu şekilde reçel yapımına daha uygundur. Reçel hangi usulde yapılırsa yapılsın, reçelde meyveler ezilmeden, şekillerini kaybetmeden kalmalı ve şurupları parlak olmalıdır.
Reçele gerekli şeker miktarı meyvenin cinsine bağlıdır. Tatlı meyvelerde daha az, ekşi meyvelerde daha fazla şeker kullanılır. Genellikle 1 kg meyve için 1,5–2 kg şeker, meyvenin cinsine göre de 2–3 bardak su konur. Reçelin kristalleşmesini önlemek için pişirme sırasında limon tuzu kullanılmalıdır. Limon tuzu katıldıktan sonra iki dakikadan fazla kaynatılmamalıdır.
Pişme sırasında köpüklenmeyi önlemek içinde (köpük kırıcı olarak) bir çay kaşığı kadar margarin veya tereyağı, reçel veya marmelata katılabilir.