Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: DAP (Diamonyum Fosfat)

ubeyd
    Guest

DAP (Diamonyum Fosfat)

DAP bitkinin fosfor ihtiyacını karşılamak üzere verilir. Bileşiminde azot da bulunduğundan bitkinin bu ihtiyacını da karşılar. Azot miktarı bitkinin ihtiyacını tümüyle karşılamıyorsa, eksik kalan kısmı azotlu gübrelerle karşılanmalıdır. İçindeki fosfor topraktaki diğer fosforlu gübrelere göre daha hızlı harekete geçer. Etkisi birkaç yıl sürer.
    DAP tahıllarda ekim sırasında verilmelidir. Yeterli DAP gübresi verilmediği takdirde kökler zayıf kalır, gelişme yetersiz olur., olgunlaşma gecikir, bitki bodur kalır, yapraklar mor ya da koyu yeşil renk alır, verim düşer. Erken verilmesi halinde gübrenin içindeki fosfor toprktaki kireç ve diğer maddelerle birleşerek etkisiz hale gelir. Ekimden sonra verilirse toprak yüzeyinde kalacağı için bitkiye yararı olmaz.

ozay57
    Guest

Cevap: DAP (Diamonyum Fosfat)

tşekkürler iyiki varsınız

Adalet Yağcı
    Guest

Sayın Ubeyd;
    Gübreleme konusundaki açıklamalarınız çok faydalı oluyor.
    Acaba, MAP da DAP gibi ekim esnasında mı verilecektir?

ubeyd
    Guest

Map (MONO AMONYUM FOSFAT)fosfat kaynağı gübreler arasında en yüksek oranda fosfat içeren gübredir.Map tamamen suda çözünür amonyum azotu ve fosfor gübresidir.Bu nedenle ekim esnasından ziyade bitkinin büyüme ve çiçek acım zamanı damlama suyu ile verilmesi daha uygundur.

Adalet Yağcı
    Guest

Sayın Ubeyd, teşekkür için çok gecikmişim, umarım beni bağışlarsınız.
    Map açıklaması için teşekkür ediyorum, suda eriterek bahçedeki süs bitkilerime vermeyi düşünüyorum ama oranlar hakkında bir fikrim yok.

Yaklaşık 25 m² yerde süs bitkilerim ve elimde 50 Litrelik bidonlarım var.

muyako89
    Guest
    iyi günler DAP gübresinin kullanımını biraz daha açıklayabilir misiniz?
    küçük bi bahçem var fide olarak sebze ( domates-biber vs) dikiyorum verim çok kötü olduğu için dap gübresi kullanmam önerildi, fakat tam olarak nasıl kullanacam öğrenemedim. ve henüz meyve vermeye başlamayan(küçük) meyve ağaçlarım var onlarda da DAP kullanmalımıyım , nasıl hangi mevsimde ne kadar dökmeli .

TABİATCI
    Guest
    Evvelen selamlar diyerek başlayalım.DAP gübresi %18 azot ve %46 Fosfor içeren Kompoze bir gübredir.Şayet toprak tahlili yaptırdıysanız ve bu bitki besin maddeleri eksik çıktı ise;size önerilen gübreleme proğramına göre hareket ediniz.Bu gübre Anadolu'da tahıl için taban gübresi olarak kullanılır.Lakin;bazı üreticiler meyve ağaçları ve sebzeler içinde kullanmaktalar.DAP içerisinde bulunan Fosfor sebze ve meyvelerin kök gelişimine ve çiçek oluşumuna etki yaptığından,halk arasında döl gübresi olarakda kullanılmaktadır.Bu meyanda;ağaçların taç izdişimüne Şubat ayında verilmesi halinde yarar sağlamaktadır.Ağaçlara ve sebzelere az miktarda verilmesi halinde yararlı olacağı kanaatindeyim.Kolay gelsin,başarılar dileğimle.

Bu Konu İçin Etiketler