Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 15 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: POTASYUM SÜLFAT

ubeyd
    Guest

POTASYUM SÜLFAT

En çok patates, tütün, sebze, meyve, turunçgiller, baklagiller, mısır, pamuk, şekerpancarı ve seralarda kullanılır.
    Yeterli POTASYUM SÜLFAT verilmediğinde bitkilerin yapraklarında sarı ya da kırmızımsı kahverengi lekeler görülür.

Sulu tarımda ve yağışlı bölgelerde potasyum noksanlığına sık rastlanır. Organik maddeler açısından fakir, kumlu topraklara POTASYUM SÜLFAT verilmelidir. Asit özellikli olduğundan uzun yıllar sürekli kullanılması halinde topraktaki asitliği arttırır. Asit topraklarda kullanıldığında toprağa bir miktar kireçte verilmelidir. Bünyesinde ayrıca kükürt bulunduğundan bitkilerin kükürt ihtiyacını da karşılar.

ozay57
    Guest

Cevap: POTASYUM SÜLFAT

eyvallah hocam

Adalet Yağcı
    Guest

Sayın Ubeyd, toprağım iyi olmadığı için bahçeme toprak getirtip serdim, aynen tarif ettiğiniz gibi, kumlu tınlı bir toprak, işlenmesi çok kolay ancak su tutma kapasitesi çok az.
    Bu İlkbaharda toprağı çapalatırken, yaklaşık 50 m² lik bir alana 35 kg. kadar patlatılmış perlit karıştırdım.
    Toprağımda bir sorun olduğunu düşünüyorum, ürünlerimin verimi azaldı ve domates fidelerimin alt yaprakları Temmuzdan itibaren gazel oluyor.
    Bu ayın sonunda sebze ektiğim 50 m² lik alanı söküm yaptıktan sonra, yanmış çiftlik gübresi ve 50 kg. iyi kalite Leonarditi karıştırarak toprağı belletmeyi düşünüyorum, düşüncem şu ki, bu uygulama ile kış boyu toprağım hem dinlenir hem güçlenir.
    Elimde MAP da var, bunlara ilâveten, toprağıma neler ilâve edebilirim?
    Cevabınız için şimdiden teşekkürler ediyorum.

ubeyd
    Guest

Anladığım kadarı ile toprağınız organik bakımından fakirleşmiş.Toprak organik maddece azalmışsa su tuması çok azalır.Buna bağlı olarak toprağınız hem besin elementi olarak fakir hem de mevcut besin elementinden bitkinin faydalanması imkansız olur. Toprağınız dekara 4-5 ton gelecek şekilde ahır gübresi veya yeşil bitki karışımı ile organikçe zenginleştirme yoluna gidiniz.

Adalet Yağcı
    Guest

Sayın Ubeyd, bahçem üç bölümden oluşuyor, birinci bölüm 50 m² oraya sebze ekiyorum.
    İkinci bölüm, 100 m² o bölümü ağaçlarıma ayırdım, geri kalan 100 m² lik bölüme de çiçeklerimi ekiyorum, yani toplam kullanım alanım 250 m².
    Buna göre kullanmam gereken gübre miktarı ne kadar olmalı?
    Ayrıca bu gübrelemeyi Sonbaharda vermek mi, yoksa İlkbaharda vermek mi daha doğru olur.
    Teşekkürler.

ubeyd
    Guest

Ahır gübresini sonbaharda verirseniz topraga karışması ve işlenmesi daha kolay olur.250 m2 alan için 1 ton cıvarında verip iyice karıştırmanız yeterli olur.Bunu 3-4 yılda bir tekrar ediniz.

Adalet Yağcı
    Guest

Sayın Ubeyd, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Cumhur Tonba
    Guest

Bir zahmet toprağınızı tahlil yaptırsanız daha kesin ve daha net netice alacağınıza inanıyorum. Doğal oalar su tutma kapasitesini arttırmak istiyorsanız Sayın Ubeyd'in belirttiği gibi çiftlik gübresi (Su tutma kapasitesini en iyi arttıran Koyun Gübresi olursa şahane olur) ile gübrelemeniz ve gerekiyorsa tahlil sonuçlarına göre kireç tatbik etmeniz gerekebilir.
    Saygılarımla.

Adalet Yağcı
    Guest

Toprak tahlili için Antalya da bir adrese gönderebileceklerini belirttiler, Mersin de tahlil yapılmıyormuş.
    Koyun ve keçi gübresini taneler erimiyor diye tercih etmiyordum, bunun yerine sığır gübresi aldım, şiddetli yağışlarda toprak üstünde kalan koyun- keçi gübresi akıp gidiyor.
    Seneye bu öneriyi değerlendireceğim, teşekkürler Cumhur bey.

Bu Konu İçin Etiketler