Toplam 2 sonuçtan 1 ile 2 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Sirken (Chenopodium album L.)

damla50
    Guest

Sirken (Chenopodium album L.)

Sirken (Chenopodium album L.)
    Tanımı ve Yaşayışı :
    Tek yıllık 20-150 cm boyunda, sağlam yapılı dik dallanmış, köşeli bir gövdeye sahip ve tohumla çoğalıp yayılan bir bitkidir. Yapraklar almaşık dizilişli eşkenar dörtgenimsi (rhombic) veya oval-mızrak ucu şeklinde kenarları düz veya dişli beyaza çalan yeşil renktedir. Alt yapraklar üç lobludur. Üst yüzleri unsu örtülüdür. Çiçekleri çok eşeylidir, yani aynı bitki üzerinde erkek, dişi ve erkek dişi çiçekler vardır. Çiçeklerde taç ve çanak yapraklar kaynaşmış 3-5 loblu bir çiçek örtüsü oluşturmuştur. Çiçekler yaprak koltuklarında veya uçta olup; başak sık salkım veya kimöz(takım) durumundadır. Sapların ucundaki salkımlar daha gevşek yapıdadır.

a) Olgun bitki b) Fide dönemi (Anonymous, 1972)

Sirken Çimlenme geç ilkbaharda, Nisan Mayıs ayları arasında olur. Çiçeklenme Temmuz - Ekim ayları arasındadır. Tohum bağlaması çiçeklenmeden 1-2 ay sonradır. Bir bitkiden (3.000 - 20.000) kadar tohum olgunlaşarak etrafa dağılır. Tohumlar siyah disk şeklinde, üzeri düz veya ışınsal olukludur. Tohumları 0.5-3 cm derinlikte veya iyi havalandırılmış topraklarda 8 cm derinlikte çıkış yapabilir ve uzun yıllar dormant olarak kalabilir. Ancak daha sonraki aylarda da çimlenip çıkış yapabilir.
    Mücadelesi :
    Kültürel önlemler :
    .
    Kimyasal mücadele :
    Sirken'in kimyasal mücadelesinde kullanılan ilaçlar ve dozları
    Etkili madde adı ve oranı
    Form. Tipi
    Doz (Preparat)
    Açıklama
    Öncelikli olarak tavsiye edilen ilaçlar
    Prometryne, %80
    WP
    250g
    Dikim sonrası uygulanır

Metribuzin, %70
    WP

50-75 gPatatesin boyu 10-15 cm, yabancı otların 2-6 yapraklı olduğu devrede, çıkış sonrası uygulanır İkinci derecede tavsiye edilen ilaçlar
    EPTC , % 84EC400-500 ml.Dikim öncesi, diskaro ile 6-7 cm toprak derinliğine karıştırılırLinuron, % 47.5WP200-300 gDikim sonrası uygulanırMonolinuron, %50WP300 gDikim sonrası, 5 gün içinde uygulanırMonolinuron,%14 + Paraquat,%10FW550 gDikim sonrası uygulanırFluchloridone, %250EC200-250 mlÇıkış öncesi uygulanırPendimethalin, %33EC500 gÇıkış öncesi uygulanır

karamelek
    Guest

Cevap: Sirken (Chenopodium album L.)

merhaba ben ziraat fakültesinde okuyorum ödevim vardı herbaryum yaptım ama bitkilerin isimlerini bilmiyorum ve görsel olarak görsem bitkiyi bulabilirim ismini bana nasıl yardımcı olabilirsiniz

Bu Konu İçin Etiketler