Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Kapalı Alan Haşere Mücadelesi Nasıl Yapılır?

uvkb.org
    Guest

Kapalı Alan Haşere Mücadelesi Nasıl Yapılır?

Kapalı Alan Haşere Mücadelesi Nasıl Yapılır?
    Kapalı Alan Haşere Mücadelesi:

Kapalı alan haşere mücadelesinde en önemli yeri hamamböcekleri almaktadır. Dünyada 4000'e yakın çeşidi mevcuttur. Yaygın olan 3 türü vardır;

a. Blatella germanica (Kalorifer Böceği)

b. Blatta oriental (Karafatma)

c. Periplaneta america (Amerikan Hamamböceği)

Hamamböcekleri gün boyunca sıcak yerlerde, radyatör ve sıcak su boruları arkalarında saklanırlar. Çöplükler, lağımlar, çöp artıkları, dolap içleri, sandalye ve masa altları, buzdolabı, fırın arkaları, kirli ve iyi temizlenmemiş tabaklar hamamböcekleri için ideal üreme ve barınma yerleridir. Hamamböcekleri her türlü besinle beslenirler. Önemli hastalıkların taşıyıcısıdırlar. Bu nedenle özellikle sanayi bölgelerindeki gıda işletmelerinde insan sağlığı açısından mücadelenin yapılması şarttır.

Hamamböceği mücadelesi de diğer mücadeleler gibi fiziksel ve kimyasal olmak üzere 2 aşamada yapılmalıdır;

Fiziksel mücadelede; hamamböceklerinin giriş çıkış yerleri kapatılmalı, açıkta gıda maddesi bırakılmamalı ve düzenli temizlikler yapılarak beslenmeleri engellenmelidir.

Kimyasal mücadelede; hamamböceklerini saklandıkları yerden çıkarıcı (flush out) ürünler kullanılmalı ve çıkış yaptıkları bölgeler tespit edilerek kalıcı (reziduel) çözümler uygulanmalıdır.

biyolog_37
    Guest

Cevap: Kapalı Alan Haşere Mücadelesi Nasıl Yapılır?

Kapalı alan haşere mücadelesini yalnızca hamam böcekleri ile kısıtlamak yanlış olur sanırım.
    Hamam böcekleride bu haşere mücadelesinin en önemli ayağını oluşturur. Taşıdıkları hastalıklar hasebi ile (özellikle gıda zehirlenmeleri ortama bıraktıkları, özellikle yiyeceklerin içine veya üzerine bıraktıkları pisliklerle hastalıkları yayarlar) bu özelliği taşırlar. Ayrıca çocuk felci, astım hastalarında solunum zorlukları ve ortama bıraktıkları pisliklerden dolayı kesif bir koku oluşur. Mücadelesi en zor olan haşere türlerinden biri olması bir yana çok hızlı hareket etmeleri ve üremeleri, hızlı üremeleri sebebi ile ilaçlara karşı çok hızlı direnç oluşumu nedeni ile mücadelesi zordur. Bu sebeple kullanılacak ilacın(aktif maddenin) seçimide formulasyon seçimi kadar önemlidir. Genellikle tercih edilen; kalıcı olan SC formulasyonlar ile jel formulasyonlu ilaçlardır. Ayrıca sık monitörleme yapılıp populasyon yoğunluğu sıkı şekilde takip edilmesi gerekir ki bu da mücadelenin en önemli 2. kısmıdır.

biyolog_37
    Guest

Hamam böceği ilaçlamasında ilk olarak yapılması gereken tür tayinidir. Bu bize ne ile mücadele ettiğimizin bilgisini verdiği gibi aynı zamanda mücadele yöntemimizin ne yönde ilerleteceğimizinde bilgisini vermektedir. Ben İstanbulda çalıştığım için oradan örnekler vererek genelde yazımı veya kısmet olursa yazılarımı yazacağım. İstanbulda genel olarak; Blatella germanica, Blatta orientalis, Periplaneta americana türü hamam böcekleri görülmektedir.Monitörleme (şimdi monitörleme dediğimizde çok teknik bir terim gibi duruyor aslında değil bildiğiniz eczanelerde falan satılan yapışkan tuzakları kullanabilirsiniz) işlemi ile tür tesbitini yaptıktan sonra mücadele yönteminizi seçeceksiniz.

biyolog_37
    Guest

Resimde görülen bugün ki uygulamada kullandığımız çok basit bir monitörleme yöntemi. Yapışkan kağıt (etiket gibi) ayrıldıktan sonra yapışkanın üzerine özellikle çekici özelliği bulunan jel formülasyonlu ilaçlardan sürüyoruz ve hamam böceği bulunabilen( örneğin buzdolabı arkası, lavabo altları yada yiyecek saklama dolaplarına yakın bir yer seçilebilir)bir yere yerleştiriyoruz. Bunu yapmamızın nedeni mücadeleye başlamadan önce mücadele yöntemini belirlemek için tür tespiti yapabilmek amacı gütmekte. Biz araştırmayı yaparken hamam böceği türünü tespit ettik(hamam böceği ölüleri gördük). Blatella germanica(Alman hamam böceği, kalorifer böceği) dediğimiz tür belirledik. Mücadelemiz daha çok kapalı alanlarda olacak. Buradan mücadeleyi adım adım paylaşacağız. Bu arada gittiğimiz yer bir restoranttı. Birde hamam böceği mücadelesine başlarken oradaki insanlarla konuşmak önemli. Eğer gündüz vaktide personel görüyorsa hamam böceğini populasyon yoğunluğu var demektir. Biz konuşmalarımızda gündüz hiç hamam böceği görülmediğini personel belirtti bu da demek oluyor ki populasyon çok yoğun değil.
    Bizim bu kurduğumuz düzenekle populasyon yoğunluğunu net olarak görüntüleyemeyiz onlar için özel düzenekler var. yazının devamında bunlarıda paylaşacağız.

ARIKAN İLAÇLAMA
    Guest

KAPALI ALAN HAŞERE MÜCADELESİ DEDİĞİMİZ ZAMAN HAŞERENİN TÜRÜNÜ BİLMEMİZ LAZIM. BİT, PİRE, TAHTAKURUSU VB. GİBİ HAŞERELERE SIVI İLAÇ . HAMAM BÖCEĞİ TÜRLERİNE JEL KIVAMLI İLAÇ UYGULANIR. JEL HAMAMBÖCEGİNİN KÖKÜNÜ KURUTUR.

biyolog_37
    Guest

Yazım yarım kaldığı için herkesten özür diliyorum. Araya başka işler girdi. takip edemedim ama başka bir alanda yapacağımız hamamböceği mücadelesini buradan paylaşarak beni affedeceğinizi düşünüyorum.

Bu Konu İçin Etiketler