Toplam 3 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 123
Toplam 30 sonuçtan 21 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: saç kepeği boyutunda beyaz böcekler

passiflora
    Guest

Cevap: saç kepeği boyutunda beyaz böcekler

Diatomaceous earth - Wikipedia, the free encyclopedia

Diatomit - Vikipedi

Bu toz insan sagligina zararli fakat evlerde sik kullanilmayan yerlere ve bahce ve balkonlara sepilebilirmis ve bu pek cok bocek icin zararli cunku mikro boyutta kesikler actigi icin uzerinde yuruyen bocegin vucudunda onarilamaz yaralar acarak olduruyor fakat insan sagligina zararli kesinlikle solunmamasi gerek yani kullanmasi riskli ama baca girisleri ve delikler vs yerlerde kullanilabilir.

Biomer'in yazdigi Silicajel icinde zaten diatomik var ve nemi tutuyor. Ben tekstil sektorunde oldugum icin biliyorum sizlerde gormussunuzdur ayakkabi kutulari ve cantalarin icinden ve hatta ilac siselerinden cikar bu bir miktar ve belki cocuklarin ulasamayacagi cok sik girilmeyen ya da kullanilmayan yerlere dolap icleri vs bunlardan yerlestirilebilir.

Dedigim gibi bende sorun tekrar etmekte ve bilmiyorum ne yapmak gerek. Belki bir kac defa daha ilac yaptirmak gerek evde. Maalesef belli bir ilac yok aslinda cok hassas bocekler ama maalesef bulunmalari zor oldugundan kurtulmak da bir o kadar zor.

Baska bilgisi olan olursa lutfen paylassin belki silikajel nereden tedarik edilebilir bilen varsa bunu temin edebiliriz. Herkese cok tesekkurler...

rezene
    Guest

acaba bu böceklere çözüm bulanınız var mı gardrobumu sarmış vaziyetteler.2 kez ilaçlama yaptırdım. ama belli bir süre sonra tekrar çıkıyorlar.3 tane çocuğum var. daha 4 aylık ikizlerim var. onlara zarar verebileceğini düşündüğüm için çok rahatsızım. kesin çözüm bulanlardan yardımcı olmalarını yada önerilerini bekliyorum.evde çiçek te yok ama biraz rutubet var. lütfen bana yardımcı olun

biyolog_37
    Guest

eğer gerçekten passiflora nın dediği gibi böcek booklice ise fumigasyon yapılması gerekli normal ilaçlama ile bitirebileceğinizi düşünmüyorum. ama örneği görmek faydalı olurdu. bu konu üzerine bir araştırma yapmam gerekmişti zamanında. müzelerde yapılan bir çalışma ile alakalı idi. ismindende anlaşılabileceği üzere genelde kitaplarda oluyor. kitap biti yani. ama kumaşlarada sarabiliyor. eğer böcek bu ise kurtulmanın bir yolu var oda fumigasyon. ilaçlama ile ilacı yeterince derinlere ulaştırabileceğinizi düşünmüyorum.

passiflora
    Guest

Hmm evet gercekten ben de bilemiyorum ne olduklarini. Cunku springtail denen bocege de benziyor ama booklice denen bocege de benziyor benim springtail oldugunu dusunme sebebim ziplamalariydi. Rahatsiz edilince zipliyorlar. Kesik kesik yuruyorlar yani belli bir sure yuruyup durup tekrar devam ediyorlar ve eger elinizi yaklastirirsaniz ziplamaya basliyorlar. Bu belirtiler booklice denen mendeburda var mi? Ben bu arada fumigasyon terimine yabanciyim. Hemen arastiracagim ama siz de biraz ne oldugundan bahsederseniz cok sevinirim.

Springtail denen bocekle aslinda cok kolay bas edileceginden bahsediyor butun dis kaynaklar ama ben ne yaparsam yapayim saksi topragindakilerden bir turlu kurtulamiyorum. Gecen haftasonlarindan birinde oradaki cicekcilerden supertox diye bir ilac aldim cok guvenilir gorunmesede kullandim bir sure ortada hic gorunmediler ama sonra sulama sonrasinda yine saksi diplerinde rastladim ve cok sasirdim bu kadar kolay kurtulunabilecek bir bocek nasil olur da hala ilac sonrasi saksiya yanasabilir?

Ben saksi topragini tamamen degistirmistim ama demek ki bir yerde kalan bir iki tanesi tekrar uredi. Gercekten ne yapmaliyim bilmiyorum. Aslinda ne eve ne bitkiye hic bir zararlari yok ama sayilari cok fazla olabilecegi icin ben tamamen kurtulmak istiyorum. Allahtan mutfak ya da banyoda henuz karsilasmadik kendileriyle cunku oralarda nem daha fazla ve asil o zaman durdurulamaz olabilirler.

Simdi saksi topragi icin bu bocekleri caydirici ve kalici bir cozum ararken dun gece Deltametrin tozu ve Bifen granulleri diye baska bir toz oldugunu ogrendim ama yine de evde kullanilirsa insana ne kadar zarar verir buna dayali bir yazi yok. Dis mekanda kullanilabilen bu tozlari evde en azindan girilmeyen yerlere sepmenin bir faydasi ya da zarari olur mu butun bu uzun sorularin cevabini bilen varsa ve cevaplarsa cidden cok minnettar kalacagim.

Herkese cok tesekkur ederim surekli yeni birseyler ogrenmek cok guzel.

passiflora
    Guest

Fumigasyon yapilan evde cicek barindirilabilir mi? Anlasilan insanlarin ya da memelilerin kesinlikle cikmasi gerek ama fumigasyonda cicekler zarar goruyor mu?

biyolog_37
    Guest

şöyle söyleyeyim. fumigasyon canlı ne varsa öldüren bir yöntem. uygulaması şöyle. ev hava almayacak şekilde kapatılır. sonra düzenek kurulur ve zehirli bir gaz düzenek yardımı ile ortama salınarak kullanılan fumiganta göre oda bir kaç saat kapalı bekletilir. fumigantlar bizim kullandığımız(ben vektör kontrolünde çalışıyorum) insektisitlere göre kat kat zehirlidir ama yarılanma süresi bizim kullandığımız insektisitlere göre düşüktür. kalıcılığı çok azdır. tahıl ambarlarında ve müzelerde kullanımı vardır. kitap biti tahta kurdu vb haşerelere karşı. avantajı normal ilaçlamada ilacın nüfuz edemeyeceği noktalarada nüfuz edeceğinden dolayı booklice tarzı böceklerin ilaçlamasında kullanılan yöntemlerdir. öyle nüfuz ederki böceğin yumurtalarını bile verimsiz hale getirir. tathta kurdu deliklerini görmüşsünüzdür. onların içine bile nüfuz eder. genelde kullanıldığında problemi direnç vb. yoksa ve uygun yöntemler kullanılırsa mutlaka çözer.
    Toz formulasyonlu ilaçlar demişsiniz. toz formulasyonlu ilaçların kullanımı hele evde çocuk ve evcil hayvan besleniyorsa kesinlikle tavsiye edilmemektedir. bu konuda dünya sağlık örgütünün yazıları vardır. evde kullanılmaz. solunum yolu ile akciğerlere geçmektedir. ve burada birikim yapmaktadır. sıvılar gibi kana geçip idrar yolu ile atılamazlar. bu konu derin bir konu tabi burada iki kelime ile anlatmak mümkün değil.
    ziraat mühendisleri fumigasyon konusunu benden daha iyi bilecektir. çünkü sertifikasını türkiye'de sadece ziraat mühendisleri alabiliyor.

biyolog_37
    Guest

ayrıca belirtmeyi unuttum. vektör kontrolü şu şekilde yapılmaktadır.
    - önce canlı tanımlanır.
    - biyolojisi-habitatı öğrenilir.
    -uygun mücadele yöntemi seçilir
    -fiziksel mücadele yolu varsa tercih edilmelidir. yoksa ilaçlanmalıdır.

İlk basamağı atlayarak bu işi yapmaya kalkarsanız çok basit bir şekilde mücadele edilecek bir böcek ise boşu boşuna maliyeti yükseltmiş olursunuz ayrıca çektiğiniz dertte cabası.
    Üniversitelerin biyoloji bölümlerinden ilk basamak için yardım alabilirsiniz. yada belediyelerden yardım alabilirsiniz.

rezene
    Guest

arkadaşlar bu fumigasyonla ilaçlama bir daire için maliyeti ne olur bilen var mı ayrıca bu yöntem uygulandıktan sonra eşyaların yıkanması ve temizlik gerekiyormu küçük bebeklerim var onlara zarar verirmi

biyolog_37
    Guest

Alıntı rezene Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar bu fumigasyonla ilaçlama bir daire için maliyeti ne olur bilen var mı ayrıca bu yöntem uygulandıktan sonra eşyaların yıkanması ve temizlik gerekiyormu küçük bebeklerim var onlara zarar verirmi
    fumigasyonla ilaçlamanın maliyetini bilmiyorum lakin küçük çocuklarınız var ise bence fumisgasyon yaptırmayın. daha böceğin ne olduğunu bile bilmiyorsunuz. iyi bir ilaçlama ile çözülecek sorunu sadece fumisgasyon ile büyütmüş olursunuz. ayrıca fumisgasyon olayı evde veya oda da uygulanacak ve kullanılan fumiganta göre 3-5 saat arası ev kapalı kalacak. fumigasyonun özelliği fumigantın en ince boşluklara bile nüfuz edecek olması ve bunun temizliğini yapmak hele evde küçük çocuklarınız varsa çok zor olacaktır.

vesta
    Guest
    iyi günler arkadaşlar.bu foruma katılma sebebim aynı sorunla mücadele etmenin.evim iki köşesinde bu böceklerden var 2 defa baygon+detton sıktık ama bir müdet sonra tekrar 1,2 çıkıyorlar şimdi başka bir forumda bu böceklere zinon tarım ilaci kulandılar ve tamamen kurtulmuş diye yazdılar.bende bu ilacı kulanmak istiyorum fakat 4 aylık hameleyim sıktıktan sonra bir zararı olur mu bu konuyla ilgili bilgi olan varsa lütfen yazarmısınız teşekkürler

Bu Konu İçin Etiketler