Toplam 9 sonuçtan 1 ile 9 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: AROKARYA (Araucaria sp.) HASTALIKLARI

ubeyd
    Guest

AROKARYA (Araucaria sp.) HASTALIKLARI

AROKARYA (Araucaria sp.) HASTALIKLARI
    (Ağaç, Salon Bitkisi)

Doku Ölümü : Arokarya bitkisinde Colletotrichum derridis mantarının yarattığı bu "iğne yaprak ölümü" veya "doku ölümü" hastalığı, iğne yapraklarda küçük ve ölü dokulu kısımlar olarak başlar. Dalların büyük kısımları »esmerleşebilir ve yapraklar kolayca ayrılır. Acervulus çeşidindeki üreme yapıları "ölü doku"lu kısımlarda oluşur, çıplak göz ile kolaylıkla görülen küçücük ve siyah "benek'ler olarak gözükür.

Mücadele : Yukarıdan sulamaya ve yağışa maruz olmayı ortadan kaldırma bu hastalığa karşı denetim sağlamaktadır. Koruyucu ilaçlardan "chlorothalonil" veya "thiofanatmetil" uygulama bu hastalığın şiddetini azaltabilir.
    Kanayan Doku Bozuklaşması: Dothiorella sp. ve Botryodiplodia theobromae mantarları tarafından süs, rüzgar perdesi ve^yılbaşı ağacı olarak kullanılan arokarya'lar "kanayan bozuklaşma oluşumu" hastalığına maruz kalmaktadır. Mücadele usulleri şimdilik geliştirilmemiştir.
    Yanıklık : Cryptospora longispora mantarının sebep olduğu bu hastalıkta, önce alt dallar hücuma uğrar, hastalık tedrici olarak yukarı doğru yayılır. Dalların tamamı bulaşmış hale gelir, uçları eğrilir. Büyük dallar ölür ve daha sonra uçlarından kırılır. 5-6 yaşındaki bitkiler bu hastalıktan hemen öldürülür.
    Mücadele: Bulaşıkdallarbudanıpatılma lı ve keşfedildiğinde hemen yok edilmelidir. Hastalığın hüküm sürdüğü dış ülkelerden ithal edilen Araucaria excelsa tohumları sık sık etmen mantarın barındığı materyaldir. Bunlar fidanlıklara dağıtılmadan önce bitki karantina müfettişleri tarafından "sülfürikasif'e batırılmalıdır.
    Ur : Agrobacterium tumefaciens bakterisinin husule getirdiği bu hastalığa arokarya'nın duyarlı olduğu düşünülmektedir. Gelişen ur, düzgündür ve yarım santimetre kadar çapı vardır. Mücadele için, bulaşık dallar budanır.

Prof.Dr.Sabri SÜMER --SÜS BİTKİLERİ HASTALIKLARI ---2008

gnl_
    Guest

Cevap: AROKARYA (Araucaria sp.) HASTALIKLARI

merhabalar yukarda bahsedildiği gibi arokarya ağacımın dalları tektek dökülmeye başladı önce uçlardan başlamak üzere dallar olduğu gibi bir dokunuşla dökülüyorlar.tavsiye üzerine banyoda duşla yıkayıp balkona güneşe koydum ama budamadım (bu dama işlemini şimdi yapacağım) ağacımı nasıl kurtarabilirim yardımcı olursanız sevinirim.camsil kutusuyla nadiren su püskürtüyordum ondan kaynaklanıyor olabilirmi? ilgilenirseniz sevirinirm teşekkürler.

ubeyd
    Guest

Anladığım kadarı ile bitkiniz kur hava ortamında fazla kalmış. Bitkinin bulunduğu ortamın biraz nem oranının artırılması lazım. Bunun için sık sık bitkinize atomizer şeklinde su püskürtünüz.

gnl_
    Guest

aslında nem oranı oldukça yüksek bir şehirde yaşıyoruz(hatay/iskenderun) balkona koyduğum için aşırı derecede güneşe maruz kalıyor buda zarar vermez mi ? ayrıca cevabınız için teşekkür ederim

ubeyd
    Guest

Aşırı güneş ortamın nemini yok etmiş ve hava kuru olmuş.Ayrıca balkonunuzda fazladan rüzgara kaldı ise bitkiniz yine yapraklarda kuruma ve düşme olur.

gnl_
    Guest

ben yanlış ifade etmişim 10 aydır güneş grmeyen salonumun köşesindeydi ağaç kurumaya başlayınca havasız kalmış olabileceğini düşünerek balkona aldım rüzgar değmiyor sadece 3 gündür aşırı güneşe maruz kalmış durumda ve daha çok kurumasından endişe ediyorum.3 gün öncesine kadar güneş dahi görmüyordu şimdi balkonda mı kalsın yoksa içeriye tekrar mı alayım malun buranın güneşi oldukça yakıcıdır .

ubeyd
    Guest

İçeriye hafif ışık alan yer koyunuz.Benim evde 3 adet var. Direk işik alan yerde değil her hafta bir iki deta su süpkürtüyorum yapraklara ve oldukca da sağlıklılar.Bu günlerde saksınıza 30 gr kadar da azotlu gübre verirseniz yapraklar daha parlak ve yeşil olur.

gnl_
    Guest

anladım çok teşekkür ederim ilginiz için.

Murat1970
    Guest

Salon Arokaryası - Araucaria heterophylla (Norfolk adası çamı) Hastalığı

Bahsedilen durum bu çiçeğin bir hastalığı. İsmi"yanıklık hastalığı".Tedavi yok. Karantina öneriliyor.

Bu Konu İçin Etiketler