Toplam 3 sonuçtan 1 ile 3 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: ZAKKUM (Nerium sp.) HASTALIKLARI

ubeyd
    Guest

ZAKKUM (Nerium sp.) HASTALIKLARI

ZAKKUM (Nerium sp.) HASTALIKLARI
    (Çiçekli Çalı) ♦
    Yaprak Lekelenmesi : Gloeosporium sp., Cercospora repens, C. neriella, Phyllosticta neriella, Septoria oleandrina ve Macrosporium nerii mantarları zakkum'da "yaprak lekelenmesi" hastalığı yaratır. Mücadele için, görülür görülmez leke'li yapraklar hemen toplanıp yok edilir.
    Ur: "Ur" hastalığı, Sphaeropsis tumefaciens mantarı tarafından zakkum'da ortaya çıkar. Hastalığın belirtileri "ur'lanma", "süpürgeleşme" ve dalların "uçtan ölümü" olarak ortaya çıkar. Mücadele ; etkilenmiş dalların sağlam oduna kadar budanması işlemi, hastalığı denetim altında tutmaya yardım eder.
    "Bakteri ur'u" hastalığı, Pseudomonas savastanoi var. nerii bakterisinin etkisi ile zakkum'un çiçekleri de dahil olmak üzere, tüm topraküstü kısımlarında "siğil" gibi oluşum'lar halinde meydana gelir. "Doku bozuklaşmasfna benzeyen ölü kısımlarda genç sürgünler üzerinde oluşturulur. Kabuk böceği gibi bazı böceklerin istilası sonucu bakterilerin bulaşması için yol açıldığı ileri sürülmektedir. Mücadele; hastalıklı kısımlar kesilip yok edilir; her budamadan sonra makas gibi aletler dezenfekte edilmek üzere % 70'lik "alkof'e batırılır; sadece sağlıklı bitkilerden çoğaltma yapılır.
    Başka Hastalıklar : Zakkum'da mantarlardan; Sphaceloma oleandri "doku ölümü", Clitocybe tabascens "kök çürüklüğü" ve Capnodium elongatum "isli küf" hastalık'ları husule getirirler.
    .
    Prof.Dr.Sabri SÜMER --SÜS BİTKİLERİ HASTALIKLARI ---2008

alicanylcnky
    Guest
    benim zakkum dal kanseri pseudomonas savastanoi ilgili bir tez yazmam lazım internette hiç kaynak yok buradan yardımcı olabilir misiniz acaba

biomer
    Guest
    Şurada ilgili makalelere ulaşım için gerekli olan bağlantıları paylaştım.
    http://www.bahcesel.net/forumsel/sus...eae/#post71097
    Kolay gelsin.

Bu Konu İçin Etiketler