Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Resimdeki Zararlı Nedir Acaba?

xpress
    Guest

Exclamation Resimdeki Zararlı Nedir Acaba?

Merhaba.Bahçeye ekmiş olduğum nohutun bir kısmını bu resimdeki çeşit bir zararlı sardı.bu zararlı sarı-turuncu renk arası toprakta kökünü göremediğim kılçıklı diyebileceğim bir şey.yaprakları yok bu zaralının.nohutların topraktan yaklaşık 8-10 cm yukarı kısmında nohut gövdesine sarılmış şekilde ve oradan kılçıklarını uzatarak bir sarmaşık gibi bitkiye sarılarak onu sıkıp boğmakta.aynı zamanda bu zaralının olduğu bitkiler koza yapmasına rağmen kozaların içindeki tanelerin büyümesini engelleyip çok küçük kalmasına neden olmakta.bu zaralının olmadığı bitkilerde ise koza içindeki taneler normal büyüklüğe ulaşmışlar.bu zararlının yan tarafında ise soğan dikili konumda.bu zaralı bu nohutlardan bir kaç tane soğanada atlamış.onun için soğandaki fotosunuda ekledim.aynı şekilde soğanıda sıkarak boğmaya çalışmakta.

bu zararlı nedir,zararlı bir bitkimidir yoksa bir hastalıkmıdır anlamadım.mücadele yöntemi nedir.???

bu konudaki fikirlerinizi yazarmısınız.teşekkürler.

xpress
    Guest

Cevap: Resimdeki Zararlı Nedir Acaba?

diğer resimler ekte

biomer
    Guest

Bu tür yarı parazit bir bitki türüdür. Halk arasındaki ismi "cinsaçı"dır. Cuscuta cinsindendir. Çoğunlukla baklagillere ait türlerin üzerinde gördüm.

Selahattin YILMAZ
    Guest

Namı diğer küsküt. Çözüm yok bulaşmış bitkileri söküp hiç bir küsküt parçası kalmayacak şekilde bir kenarda yakılacak.

TABİATCI
    Guest

SN Selahattin Hocam'ın dedikleri çok doğru.mümkünse elinize bir poşet alacak eliyle tek,tek temizleyecek.toplu iğne başlığı kadar bir zerre bitki üzerinde kalmayacak,yada yere düşmeyecek.Toplana bu atıklar yakılarak yok edilecek.

xpress
    Guest

bu sabah bu parazit bulaşmış nohut ve soğanları köküyle beraber çıkarttım.bunları bir poşete koyup ağzını bağlayarak çöpe attım.bu arada yakmak aklıma gelmemişti.ama zaten koparttığım nohut ve soğanlar yeşil olduğu için tam yanarmıydı bilmiyorum.

fakat daha önceden bunlardan uzayan kısımları el ile kopardığım olmuştu kopardığım parçaları ise ne olduğunu bilmediğimden yere atmıştım.onları yerlerde göremedim.

verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler.

Bu Konu İçin Etiketler