Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: YABANCI OT İLAÇLARI

hk50
    Guest

YABANCI OT İLAÇLARI

Yabancı otla mücadelede kullanılmak üzere piyasada okadar çok ilaç çeşidi çıktıkı ,hangisini kullanaçağımı şaşırıyorum.Satıçılarda malum.
    En son kullandığım ilaç (İsmi lazım değil) bahçede yeşil namına bir şey koymuyor.Ağaçların yapraklarına değmezse,gövdeye değsede zarar vermiyor.Ançak fidanların gelişmesi zayıflıyor.
    Benim öğrenmek istediğim yabancı ot ilaçları ile ilaçlı mücadele etmenin uzun yıllar içinde bahçeye zararı ne olur.? öyleki bazı ilaçların etkin maddesinin 7 yıl etkisinin devam ettiği görülmüşdür.
    En uygun çözüm nedir? kimyasal mücadelemi ?Biyolojik mücadelemi ?Yoksa manuel mücadelemi ?

Selahattin YILMAZ
    Guest

Cevap: YABANCI OT İLAÇLARI

Ot İlaçları kullanım şekli ve kullanım amacına göre şu şekilde alt maddelere ayrılıyor:

1-Kontakt etkili: değidği yeri yakar bitkiye sadece yaprakları yoluyla zarar verirler ve bu tür bitkiler sadece yaprakları etkilendiğinde ölen bitkiler içindir.

2-Çıkış öncesi: atıldığında çimlenen kökleri yakarlar.

3-Çıkış sonrası: bitkiler çimlendikten sonraki aşamalarda atıldığında kullanılır bunlarında dar yapraklı ve geniş yapraklı olanları vardır kiltür bitkiniz hansisi ise ona uygun olanı kullanırsınız.

4-Total herbisit: kullandığnızda hangi, bitki olursa olsun öldürenler. Bu ilacın kullanımında dikkatli olmak gerektir.

Firma isimleri yada markaları çok önemli değildir şunun için kullanacağım dediğinizde size işinizi görecek tarzda bir ot ilacı verilir. Etkili maddeleri yukarıdaki kullanımlar için ayrı ayrıdır.

MASSEY FERGUSON
    Guest

Ben bu ilaçları bahçelerde kullanmaya korkuyorum ağaçlara zarar verecek diye...

TABİATCI
    Guest

Ben meyve bahçelerinde mümkün mertebe zorunlu olmadığı müddetce ot ilacına karşıyım.İlaçlama yerine çapalama,belleme ve tarım aletleriyle usulünce yok etme ve atıklarınında tekrar toprağa kazandırılmasından yanayım.Bu kimyasal maddeler,ağaçların dengesini bozmakta,ağaçlarda en belirgen olarak yapraklarda sararma,dökülme,gövdede ve kabukta çatlama,dal uçlarında kurama hatda tamamen kuruma yapabilir.yer üstü ve yer altı sularını kirletebilir.Diğer yandan havaya karışarak deri ve teneffüs yollarıyla insana geçip toksit etki hatda zehirlenmelere yol açabilir.yediğiniz bitki meyvelerinden ve alınan gıdalar yoluylada hayvanlara geçip,onların ürünleriylede tekrar size geçebilir.Mümkün mertebe kullanmayınız.Sağlıklı günler dileğimle..

hk50
    Guest

Alıntı TABİATCI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben meyve bahçelerinde mümkün mertebe zorunlu olmadığı müddetce ot ilacına karşıyım.İlaçlama yerine çapalama,belleme ve tarım aletleriyle usulünce yok etme ve atıklarınında tekrar toprağa kazandırılmasından yanayım.Bu kimyasal maddeler,ağaçların dengesini bozmakta,ağaçlarda en belirgen olarak yapraklarda sararma,dökülme,gövdede ve kabukta çatlama,dal uçlarında kurama hatda tamamen kuruma yapabilir.yer üstü ve yer altı sularını kirletebilir.Diğer yandan havaya karışarak deri ve teneffüs yollarıyla insana geçip toksit etki hatda zehirlenmelere yol açabilir.yediğiniz bitki meyvelerinden ve alınan gıdalar yoluylada hayvanlara geçip,onların ürünleriylede tekrar size geçebilir.Mümkün mertebe kullanmayınız.Sağlıklı günler dileğimle..

Hocam baharın karşılaşaçagız işallah.Güzel anlatıyorsunuzda Bahçe sahiplerini genç delikanlımı sanıyorsunuz ? 60 yaşında bey kalbden amalıyat olmuş.hanım da boyun fıtığı var.Tansiyon var. 10 çeşit sebze ekili.Sıçaklık gölgede 30 derece İşçi tutuyorsun istediğin işi yapmıyor.Çapa makınasını kullanaçak güç yok.Elektrikli tırman misilanı biçiçiler kifayet etmiyor.
    Bir taraf ebegümeçi ,bir taraf ıssırgan ,bir taraf ayrık otu.yabani hardal .Damlama yapıyorsun.Fakat iki sefer yağmur yağdımı ? Düşmana hucum eder gibi bahçenin her tarafından yabançı ot fışkırıyor.Hele gün dönümünden sonra yetişemiyorsun.
    İlaçlı mücadeleyi kurtuluş sanıyorsun ama İlaçta her ota etkili olmuyor. içinden küfüretmek geliyor.
    Velhasıl hocam en etkili mücadele ne ise o şekilde yardımcı olman dileğimle sayğılar

TABİATCI
    Guest

SnHk50:Etkilerini az bile yazdık..Her kimyasal ilaç tabiatda yaşayan canlı ve cansız varlıklarda etkiler yaratır.Her nimetin bir külfeti vardır,öte yandan herkes gücüne göre çalışacak vede Yüca Mevlam kimseye gücünün yetmediğini vermez.Gücünüz yetdiğinizce ve sağlınız ölçüsünde çalışacaksınız vede bakabileceğiniz ölçüde mal edineceksiniz vede kanaatkar olacaksınız.Tabi;bir atasözü var" Gök gürlerken uzak dağdan dinleyenlere hoş gelir." el adamı çalıştırmak zordur,ancak;her işide her kes göremez.Dünyanın düzeni böyle.Diğer yandan;evladınız,kızınız, yiğeniniz vs.akrabadan yardım alacaksınız.Bizim yazdıklarımız doğru ve yerinde konular.Yoksa;ne siz beni tanır,nede ben sizi.lakin bir atasözü vardır."Doğru söyle,doğru canın çıksın".Ehh..bizde bildiğimiz doğruları söyleyelim.Otları yok etmenin hem biyolojik,hemde kimyasal yolları vardır.İlaçlama kimysal yöntemlerden biridir .Yukarda bahsetdiğim bazı yöntemlerde biyolojik mücadeleye girer,diğer yandan seralarda kullanılan ve genellikle Naylon kullanılarak yapılan yöntemlerde vardır.Az olan yerlerde hem yabancı ot için,hemde zararlılar için bu yöntem gayet iyi netice verir.Size sağlıklı günler dileğimle .

MASSEY FERGUSON
    Guest

Evet TABİATÇI hocam bende bahçelerde bakım yolu ile otlarla mücadele ediyorum. Biraz zor ama toprağı seviyorum..... Toprakla uğraşmak çok güzel bir şey.

hk50
    Guest

Teşekür Ederim Hocam.Her zaman bilğilerizden Teçrübelerinizden faydalanaçağım.sayğılar hürmetler.

tevhit06
    Guest

2 yıl önce, dededen kalma nerdeyse terk edilmiş kurumuş üzüm bağını yeniden yeni sisteme göre üzüm bağı olarak ve 10 da 9 luk bölümünede 100 adet civarında meyve ağacı diktim. Traktörle ağaçların arasını iki senedir sördürmekteyim, sanki ayrık otu daha çoğaldı gibi, traktörün pulluğu sanki ayrığı burdan söküp diğer taraflara dikiyormuş gibi, çoğaldı zannediyorum.Damla sulama sistemiyle suluyorum. ot ilacı kullanmak istemiyorum, çapa makinasıyla çapalasam dahamı iyi olur bilgilendirirseniz memnun olurum.

TABİATCI
    Guest

Sn TEVHİT06:Ayrık otu ybancı ot'lardan en berbatı ve mücadelesi zor.Evvelen siz tarlayı çapalarkan,yada sürerken mutlaka,ortaya çıkan ayrıklar bir çuval yada haral'a doldurulup,müsait bir yerde yakılacak.Bizim buralarda anlatırlar"Ayrık 7 yıl hayvanın karnında gezmiş,daha sonra toprağa düşmüş ve az daha ölüyordum demiş".bir parça ayrık bile toprak yüzeyinde yada altında kalsa tekrar filizlenir ve çoğalır.Bu nedenle etkin mücadele gerektirir.Yukarda belirtdiğimiz üzre;ot ilaçlarının etkileri vardır ve en son çaredir.Ayrıca çoğu ot ilaçları atıldıktan sonra,etken maddesine göre süre artarki; Sulama yapılmaması tavsiye edilir.Bu nedenle yağışıda takip etmeniz gerekebilir.Kolay gelsin,başarılar dileğimle...

Bu Konu İçin Etiketler