Toplam 10 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: YARDIM VE TECRÜBELERİNİZİ BEKLİYORUM

fatih dalkıran
    Guest

YARDIM VE TECRÜBELERİNİZİ BEKLİYORUM

Arkdaşlar ben Aydın Söke den katılıyorum.Burada 200, 200 ve 100 metrekare olacak şeklide 3 bölgeyi sera şeklinde kapatmayı düşünüyorum toplamda 500 metrekarelik bir alan malzemeleri aşağı yukarı tamamladım sayılır ama imalatın bitme aşamsı temmuzu bulur.Seralarımda marul yetiştirmeyi düşünüyorum metrekareye 25 adet marul dikiliyormuş ve 45 günde hasat ediliyormuş 2 marul hasatının ardından patlıcan dikmeyi planlıyorum yani 90 gün sonunda.Sizce bu seralardan nasıl bir kar elde edebilirim veya maruldan ve patlıcandan başka önerebileceğiniz bir ürün var mı?Emeğime değermi sizce para kazanabilirmiyim(Marul ve patlıcan dikmemin sebebi hastalık ve ziraii mücadelesi ve hassaslığı domates salatalık vs'ye göre daha kolay olması en azından öle biliyorum. en azından şu amatörlük aşamasında daha kolay bir ürün olarak görüyorum bunları ).seralarımda elektrik ve su mevcut. Şimdiden herkese teşekkür ederim.Aydın/Sökeden saygılar.

emar81
    Guest

Cevap: YARDIM VE TECRÜBELERİNİZİ BEKLİYORUM

sa fatih usta bende aydin'da 5 donum sera isletiyorum.. 1m2 'ye 25 marul biraz dar olur...ayrica hangi aylarda ne dikmeyi dusunuyorsunuz acik yazarsaniz daha fazla yardimci olurum.. 200m2 + 200m2 + 100m2 olmak uzere 3 tane ayri ayri sera mi kurmayi dusunuyorsunuz yoksa benmi yanlis anladim...

fatih dalkıran
    Guest

as emar usta doğrudur 200 200 ve 100 metrekare olmak üzere 3 ayrı sera yapmayı düşünüyorum başlangıç olarak 500 metrekare toplamda.eğer bir kar elde edebilirsem miktarı arttırma imkanına sahibim arazi olarak yani.ben yeni başladığım için bu işe kulaktan dolma bilgilerle giriyorum usta metrekareye 25 adet marul dikliyo diye duydum yani yanlış veya doğru olduğunu senden öğrenebilirim(ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER)domates ve salatalık işi ziraii mücadelesi ve yetiştiriciliği zor diye biliyorum bu yüzden ben marul ve (iki hasatın arkasından) patlıcan dikmeyi düşünyorum sence nasıl olur usta?yada önerebileceğin başka fikirlerin war mı? ilgilendiğin için çok teşekkür ederim.

emar81
    Guest

guzel kardesim/abicim yasiniz kac bilmiyorum ben 30 yasindayim.. yapicak oldugunuz projenin dusuncesi guzel lakin 1 m2 alana 25 marul olmaz...1 donum seranin alacagi marul sayisi ideal 5000 - 6000 arasi..dikicek oldugunuz marul cinsine gore degisir 7000 de olur...normal sartlarda 45 gunde marul geliyor ama kis mevsiminde 55 ile 60 gun arasinda gelir.daha da uzayabilir..seranin amaci yaz aylarinda yetistirilen mahsulu kis aylarinda yetistirmek eger ticari amacli yapacaksaniz ilkbaharda tarla urunlerinden olabildigince daha erken mahsulu cikarmak..3 ayri sera demissiniz tahminim yerler farkli bolgelerde...500 m2 alani butun olarak kullanabilseydiniz daha hesapli ve avantajli olurdu..3 ayri seranin sulamasini nasil yapmayi dusunuyorsunuz..damlamami salma sumu..3 ayri sera icin damlama dusunuyorsaniz ana boruyu nasil koyucaksiniz..yani aslinda araziyi ve sera yapacaginiz yeri gormeden bunlar icin yorum yapmak zor..biz 1 donum sera ile basladik sera isine..1 donum seramizi ustalar kurmustu baktik o kadarda yapilamayacak bir is deil..biz son kurdugumuz 3 donumluk serayi babam ben ve 2 yardimci arkadasla iskeletini 10 gunde kurduk..naylon cekmesi etekler vs islerle beraber toplam 26 gunde bitirdik..iskelet yapmak kolaydir ama naylon cekmesi ustalik ister biraz gerginlik ayari yapilmasi lazim naylon kendisini yazin salar kisin gerilir eger bir yanlislik olursa 15 ay dayanmaz..

benim size tavsiyem 500m2 alani butun olarak deilde 3 parsel olarak kurucaksaniz sulama sistemine guzel bir cozum uretin...200 200 100 demissiniz eger damlama sistemi yapmak tuzluya gelicekse ki tuzluya gelir bence degmez...salma su yapin..ben kisin 4 donum serama marul dikiyorum ve damlama kullanmiyorum salma su yapiyorum...

200 m2 alan max 1200 - 1400 arasi marul alir..cinsine gore degisir..kivircik dikerseniz 1100 civari duz dikerseniz 1250 civari...sihatli yetistirseniz ve ocak - subat aylarinda cikarirsaniz yilina gore degisir ama toptan 75 kurus ila 1 lira arasinda satarsiniz..hesabi artik siz yapin...sizin yapacaginiz ebatlardaki sera icin en uygun yesillik yapmak..kis mevsiminde maydanoz - roka gibi..onunda isciligini kendiniz yapmaniz lazim..aksi takdirde maliyetini cikaramazsiniz..sabaha kadar yazarim ben size sizin yolunuz aydin incirliova taraflarina duserse gelin goruselim fikir paylasimi yapar bir cayimizi icersiniz...

emar81
    Guest

nisan sonu mayis basi gibi fasulyeyi cikarabilirseniz 200m2 alandan ortalama ilk tugurda yarim ton civari mahsul alirsiniz yilina gore degisiyor ama onuda 2 ila 4 lira arasinda toptan satarsiniz.daha oncede yazdigim gibi sera isinde mahsulunu ilk cikaran birazdaha fazla kazanir.bu sene biz mayisin basinda girdik fasulyeye..toptan 3 den verdim..gecen sene 1.75 tl civarlarindaydi..yani yilina gore degisir dedigim gibi...agustos sonu gibi sirik domates koyarsiniz ekim sonu kasim basi gibide sirik domateslerin altina marul dikebilirsiniz..kasim sonu aralik basi gibi domatesler yawas yawas hasata gelir..ocak ortasi gibide marullariniz hasat'a gelir..sera isi cok risklidir..tecrube ve iscilik ister..ama zevklidir guzeldir..bazi zamanlarda cok bunaltici ve yipraticidir..

emar81
    Guest

ray arasi genelde 5.50 olur..5.50x40 220m2 lik alana sera kurdunuz diyelim...bu seraya marul icin ortalama 40cm arayla 100 fidan dikilir.. sagli sollu 2'li olacagindan 200 fidan..ray arasi 5.50 oldugundan buraya 8 sira yapilabilir..8x200 1600 fidan dikilebilir..ama 5.50 ye 40m lik bir alanin tamami kullanilirsa.. domates icin kisaca 50 cm arayla 4 sira 2li 160x4 640 fidan dikilebilir..buda size ortalama 2 ile 4 ton arasi hasat verir domatesin cinsine ve bakimina gore...oturak domates yaparsaniz 2-3 ton'a kadar cikarsiniz..

onumuzdeki gunlerde fazla bos vaktim yok onun icin aklima geldikce yazdim..

fatih dalkıran
    Guest

emar kardeş yazdıkların için çok teşekkürler çok aydınlatıcı ve faydalı bilgiler emeğine sağlık.ben aydın sökede yaşıyorum sökede batı söke çimento fabrikasında enerji teknikeriyim.babamın arazisi var ve ben bunu en ekonomik olarak değerlendirmek istiyorum incirliovaya gelip tanışmak çok isterim ama size nasıl ulaşacağım? 05445603652 benim tel numaram çaldırırsan dönerim ben.fotoğrafları gördüm sen işi profesyonel olarak yapıyosun senden çok şeyler öğrenmek isterim yardımlarına tekrar tekrar teşekkürler.

emar81
    Guest

walla abi bu isin gercek ustadlari antalyadaki seracilar...zaten kismetse bu temmuz agustos gibi fethiye finike ve antalyadaki seralari gezmeyi planliyorum...siz dedigim gibi gelin..ben ozel msj olarak attim eger bir yanlislik yapmadiysam...size gonderdigim fotolar temsilidir..bize yani kendimize ait deildir ama bizde hemen hemen fotolardaki gibi dikim yapiyoruz..siz incirliova da gerenkova koyune gelin barajlilarin serasini ariyorum dediginizde bizi bulmus olursunuz..daha oncede dedigim gibi bir cay kahvemizi icersiniz elimizden geldigince size yardimci olmaya calisiriz..kuracak oldugunuz seranin ebatlarina gore cimentosundan demirinden naylonuna civatasina civata deliklerine kadar elimizden geldigince aydinlatmaya calisiriz..

fatih dalkıran
    Guest

emar abi ben 1984 lüyüm inşallah en yakın zmanda gelicem alakana gerçekten teşekkür ederim

erhan59860
    Guest
    selamlar
    TEKIRDAG/corluda ıkametkah edıyorum 500m2 yakın bır yerım var ve seracılık yapmak ıstıyorum seracılık hakkında cok fazla bılgım yok neler yapabılırım faydalı olarak calısmayı ve bu ıslerle ugrasmayı sevıyorum nasıl bır yol ızlemelıyım.

Bu Konu İçin Etiketler