Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: TSP Triple süper fosfat

 1. #1
  Bahcedanismani.com
  Guest

  TSP Triple süper fosfat

  Terkibinde %42-44 civarında suda eriyebilen fosfor asidi vardır. Bu gübre daha çok gri veya kirli beyaz renkte granül halinde bulunur. Uzun süre rutubetli yerlerde saklandığında su çekerek topaklaşır. TSP gübresi ekim veya dikimden hemen önce veya ekim esnasında toprağa verilmeli, tohum kök derinliğine gömülmelidir.

  Triple süper fosfat gri veya beyaz renkli granüller halindedir. Fosfor ihtiyacının karşılanması için tüm bitkilerde (hububat, meyve, sebze, mısır, pamuk, ayçiçeği, fındık, bağ, muz vs.) taban gübresi olarak kullanılır. Ekim / dikim ile birlikte ya da öncesinde, tohum veya kök derinliğine uygulanmalıdır. Yapısında bulunan fosfor bitkinin ilk gelişim döneminde çok gereklidir; kök oluşumu ve gelişimini teşvik eder. Eş zamanlı ve kuvvetli çiçeklenmeyi sağlar.

  T.S.P Fosfor bakımından zayıf ya da orta olan topraklarda yetişen tüm bitkilerde kullanılabilir. İhtiyaçtan az T.S.P verilirse kök oluşumu zayıflar, bitki bodur kalır, verim düşer, yapraklar ya da yaprak kenarları mor, tütün, pamuk gibi bitkilerde anormal koyu yeşil bir renk alır. Patates yumrularında kahverengi lekeler oluşur.

  T.S.P hafif asit özellikte bir gübre türü olduğundan nötr ya da kireçli topraklarda etkisi azdır. Bünyesinde bulunan fosfor suda kolay çözündüğünden etkisini çabuk gösterir.

  T.S.P taban gübresi olarak kullanılır. Erken verilirse içindeki fosfor topraktaki kireç ve diğer maddelerle birleşerek yararsız hale gelir. Ekimden veya dikimden sonra verilmesi halinde yüzeyde kalır, etkisi olmaz. Bu nedenle ekim veya dikimden hemen önce ya da ekim-dikim sırasında verilmelidir.

 2. #2
  halil önen
  Guest

  Cevap: TSP Triple süper fosfat

  Sayın bahcedanışmanı, TSP yi üç yaşinda zeytin fidanı dikiminde kullanmak istiyorum. Toprağa ne oranda karıştırmalıyım ve yanmış hayvan gübresi ile uygulayabilirmiyim.Teşekürle r.

 3. #3
  Administrator
  K.Tarihi
  30 Mayıs 2018
  Mesajlar
  1

  Cevap: TSP Triple süper fosfat

  Yanmış hayvan gübresi ile karıştırabilirsiniz. Bilimsel veriler ve daha detaylı bilgiler için yukarıda bulunan hızlı arama kutusuna zeytin yazmanız yeterlidir.

 4. #4
  Administrator
  K.Tarihi
  30 Mayıs 2018
  Mesajlar
  1

  Cevap: TSP Triple süper fosfat

  Yanmış hayvan gübresi ile karıştırabilirsiniz. Bilimsel veriler ve daha detaylı bilgiler için yukarıda bulunan hızlı arama kutusuna zeytin yazmanız yeterlidir.

 5. #5
  MASSEY FERGUSON
  Guest

  Cevap: TSP Triple süper fosfat

  Diaminyum Fosfat ile Triple Süper Fosfat arasında ne fark var acaba? Forumda araştırdım ikiside taban gübresi olarak geçiyor. Benim bir ceviz bahçem var içinde 40 civarında ve 5-6 yaşında fidanlar var. Gübreleme yapmak istiyorum triple süper fosfat önerilmiş ama elimde DAP var.

  İkiside yakın değer gübre mi? Bunu kullanmalı mıyım? İkisi arasında ne fark var. Birde bu bahçem için ne zaman ve ne gübreler kullanmalıyım?

 6. #6
  TABİATCI
  Guest

  Cevap: TSP Triple süper fosfat

  Sn Traktörcü;İki gübre arasında elbetde fark bulunmaktadır. Triple Süper fosfat sadece fosforlu gübredir.DAP olarak tabir edilen gübre;Kompoze gübredir.Yani 100 kg DAP'da,diğer bir tabirle DiAmunyum Fosfat karışımında:18 kgN(Azot);46Kg P2O5 terkipli fosfor ihtiva etdiği söylenebilir.Bünyesinde bulunan fosforun büyük bir kısmı suda eriyebilir.DAP Gübresi;buğday tarımında Anadoluda aranılan bir taban gübresidir.Ancak;Bütün bitkilere usulünce verilirse çok faydalar sağlar.Ancak...Bütün gübrelerin verilme şartı Toprak Tahlilidir.Kolay gelsin,başarılar dileğimle...

 7. #7
  bekir can
  Guest

  Smile Cevap: TSP Triple süper fosfat

  2yaşındaki elmaya nekadar triple süper fosfat vermel
  iyim

Bu Konu İçin Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok.
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •