Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: KURBAN ATIKLARININ BİTKİYE VERLMESİ

TABİATCI
    Guest

KURBAN ATIKLARININ BİTKİYE VERLMESİ

Evvelen herkesin kurban bayramını hayırlara vesile olması dileğiyle...Malumunuz pek çok kişi kurban atıklarını yada,hayvan atıklarınn ağaç ve diğer bitkilerin diplerine gömmekde...Ancak;bu işlem bilinçsizce yapılması halinde fayda yerine bitkiye zarar vermekte,hatda bu bitkilerin kurumasına kadar gitmekde.Bu atıkların bitkilerin kök boğaz bölgesine yaklaştırılmaması mutlaka elzemdir.Zira kök boğazı bölgesi bitkinin en zayıf bölgesi olup;her türlü nematot ve böcek bu bölgede etmendir.Bu tür atıkların bitkilerin taç izdüşümüne en az 30 cm uzaklıkda ve en az 50 cm derinliğe gömülmesi tavsiye edilir.sağlıcakla kalınız.

ERAY-Kadir
    Guest

Cevap: KURBAN ATIKLARININ BİTKİYE VERLMESİ

Organik atıkların toprağa uygulanması

Alıntı TABİATCI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evvelen herkesin kurban bayramını hayırlara vesile olması dileğiyle...Malumunuz pek çok kişi kurban atıklarını yada,hayvan atıklarınn ağaç ve diğer bitkilerin diplerine gömmekde...Ancak;bu işlem bilinçsizce yapılması halinde fayda yerine bitkiye zarar vermekte,hatda bu bitkilerin kurumasına kadar gitmekde.Bu atıkların bitkilerin kök boğaz bölgesine yaklaştırılmaması mutlaka elzemdir.Zira kök boğazı bölgesi bitkinin en zayıf bölgesi olup;her türlü nematot ve böcek bu bölgede etmendir.Bu tür atıkların bitkilerin taç izdüşümüne en az 30 cm uzaklıkda ve en az 50 cm derinliğe gömülmesi tavsiye edilir.sağlıcakla kalınız.
    Arkadaşımız TABİATCI; Bu konudaki endişlerini ortaya koyan bir açıklamada bulunduysada Bu tür atıkların bitkilerin taç izdüşümüne en az 30 cm uzaklıkda ve en az 50 cm derinliğe gömülmesi tavsiye edilir.Mesajı içinden alıntıladığım bu açıklamada hiç bir zaman konunun uzmanlarınca kabul edilmemektedir.

Bitkilerin kök bölgelerine hiç bir zaman olgunlaşmamış organik madde bırakılamaz, olgunlaşma işlemi sırasında toprak içi canlılar bu tür organik maddeleri işleme tabi tutarlarken toprak içi azotu ve oksijeni kullanacaklar buralara gelen bitki köklerinin bölgesindeki topraklarda toprak yorgunluğu yaratacaklardır.

Sonuçta kaş yapayım derken göz çıkaracak işlemler oluşacağından, bitkilerin beslenmeleri bir yana normal gelişmeleride durarak yaşamlarını bozacak gelişmeler olacaktır.

Kaldı ki hayvansal atıkların kompostlaşma süreci bile çok uzun zaman almaktadır, bu tür hayvansal atıklar gübre veya olgunlaşmış kompost yığınları içinde toprağa yarayışlı hale getirilebilir.

TABİATCI
    Guest

Eyvallah Muhterem...Lakin millet bilinçsizce gömüyor.Hatda ;eskiden ceviz ağaçlarının diplerine ölmüş köpek leşi gömmek adetdi.Bizde bu işin sakıncasını izah etmeye çalışdık.Yazımızda ufakda bir hata bulunmakda..İllaki gömülecekse kılcal kök bitiminden 30-50 cm uzakdan başlamalıdır.Kompost yada gübre yığınları içine gömülmesi ala da;bu seferde kedi,köpek gibi hayvanların bu atıkları bulması,yada kompost veya gübre yığınlarını deşmesi riski vardır.Benim başıma geldi de..Sağlıcakla kalınız.

ERAY-Kadir
    Guest

Cevap: Organik Atıkların toprağa uygulanışı.

Eyvallah Muhterem...Lakin millet bilinçsizce gömüyor.Hatda ;eskiden ceviz ağaçlarının diplerine ölmüş köpek leşi gömmek adetdi.Bizde bu işin sakıncasını izah etmeye çalışdık.
    Sayın TABİATCI,Konu başlığına eklediğin mesajlarına teşekkürlerimi sunarım. Bu mesajında eskiden ceviz ağaçlarının diplerine ölmüş köpek leşi gömmek adetdi.

Köpek ölülerinin ceviz ağaçlarının diplerine gömmek adetinin nereden geldiğinin açıklamalarını da ortaya koyacak olursanız, bu bilgi paylaşımlarını taçlandırmış olacaksınız.

Kompost yada gübre yığınları içine gömülmesi ala da;bu seferde kedi,köpek gibi hayvanların bu atıkları bulması,yada kompost veya gübre yığınlarını deşmesi riski vardır.Benim başıma geldi de..Sağlıcakla kalınız.
    Bu konuda haklısınız, lakin derin gümülürse bu sorun ortadan kalkıyorsada bu sefer kemiriciler devreye girebiliyor, oksidasyonun etkilerini önleme açısından organik maddelerin açıkta bırakılmasını önlenmesi bakımından gömülme en ideal oluşumdur, sağlıcakla kalın.

TABİATCI
    Guest

Sn Kardeşim..Benim bulunduğum memleket KIRŞEHİR vede ceviz bahçeleri oldukça yoğun vede burada ceviz bir sektör.Ehhh..bizde yarım asrı geçen ömre sahibiz ve bundan yaklaşık 15 sene öncesine kadar pek çok kez ceviz ağaçlarının altına özellikle köpek leşlerinin gömüldüğünü gördüm.Hatda ceviz meyvelerinin içi çürük olursa;" Dibine köpek göm" derlerdi.Bu hadiseye azda olsa raslamak mümkün.sağlıcakla kalınız.

ERAY-Kadir
    Guest

Ceviz hakkında bilinmesi gerekli bilgiler.

Sn Kardeşim..Benim bulunduğum memleket KIRŞEHİR vede ceviz bahçeleri oldukça yoğun vede burada ceviz bir sektör.Ehhh..bizde yarım asrı geçen ömre sahibiz ve bundan yaklaşık 15 sene öncesine kadar pek çok kez ceviz ağaçlarının altına özellikle köpek leşlerinin gömüldüğünü gördüm.Hatda ceviz meyvelerinin içi çürük olursa;" Dibine köpek göm" derlerdi.Bu hadiseye azda olsa raslamak mümkün.sağlıcakla kalınız.
    Arkadaşım konu konuyu açtı,mademki memleketiniz ceviz diyarı o zaman bu konuda bir çok deyiminiz vardır, acelem yok araştırmalarınıza başlayın sizin üstünüzdeki kuşaklardan bu konuda daha derin bilgiler alırsınız.

Benim araştımalarımda cevizin allopetik etkileri üzerine bir çalışma yapmaktayım, sorularıma en yüksek ziraatçılardan cevap alamadım bu konuda esas uzmanların botanikçiler olduğunu öğrendiysemde bu kişilerle fazla tanışma imkanı bulamadım.

Bir iki hoca tanıdıysamda konuyu derinleştirecek bilgilere ulaşamadım, lakin kırsal insanımızın deneyimleri ile deyimlere geçmiş bilgilerden yararlanacağım kanaati içindeyim.

İlgilenirsen teşekkürlerimi sunarım, iyi günler sağlıcakla kal.

Bu Konu İçin Etiketler