Toplam 9 sonuçtan 1 ile 9 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Bakla zınnı (Epicometis hirta)

ubeyd
    Guest

Bakla zınnı (Epicometis hirta)

Tanımı :
    Erginler yaklaşık olarak 10 mm boyunda siyah mat renkli, vücutlarının üzeri sık ve oldukça uzun sarı tüylerle kapalı olup elytronlarının üzerinde beyaz lekeler bulunur. Larvaları manas tipindedir.
    Kışı larva ve ergin döneminde toprakta geçirirler. İlkbaharda, meyve ağaçlarının ve diğer bitkilerin çiçek açma zamanında çıkan erginler, daha çok çiçekle beslenirler, yumurtalarını hümüsçe zengin topraklara bırakırlar, 1-2 hafta sonra yumurtadan çıkan larvalar otların kökleri ile beslenirler. Gelişmesini tamamlayarak toprakta 6-9 hatta içinde oluşturdukları bir boşlukta pupa olurlar. Bu pupalardan çıkan erginler kışı toprakta geçirirler, ertesi yıl çıkarak çiçeklerde zarar yaparlar. Larvaların kuru toprakta gelişmeleri yavaş olup; 15 °C nin altındaki sıcaklıklarda larva gelişmesi tamamen durur. Erginleri günün güneşli saatlerinde çok hareketlidir. İlkbahar sonunda populasyon en yüksek duruma gelir. Bazı bölgelerde temmuz ortasına kadar uçuştukları görülür.
    Yaşayış :
    Polifag bir zararlıdır. Erginleri meyve ağaçlarının ve diğer bitkilerin çiçek açma zamanında çiçeklerin dişi, erkek organlarının pollen tozlarını, genç yaprak hatta tomurcuk ve meyveleri yiyerek çok zarar verirler. Larvaları meyve ağaçlarında önemli zarar meydana getirmez. Zararlı Orta Anadolu ve diğer bölgelerde bazı yıllar fazla görülmekte ve şikayetlere neden olmaktadır.
    Kültürel Önlemler :
    Ağaçların çiçekli olduğu devrede ilaçlı mücadele, döllenmeye yardımcı olan böceklere özellikle bal arılarına zararlı olduğundan, kültürel metodlar önem kazanmaktadır. Bunun için; toprak işlemesi ile toprakta bulunan yumurta, larva ve erginlerin normal durumları bozularak populasyonun düşmesi sağlanır. Erginlerin az faaliyette bulundukları sabahın erken saatlerinde ağaçlar altına çarşaflar serilerek ağaçlar silkelenir ve toplanan erginler imha edilir.
    Kimyasal Mücadele :
    Bu zararlıya karşı kimyasal mücadele tavsiye edilmemesine karşın, zararlının populasyonunun çok yükseldiği durumlarda bir miktar arı kaybı göze alınarak kimyasal mücadelesi yapılabilir.
    İlaçlama Zamanı :
    Mücadeleye karar vermek için E. hırta zararı görülmüş olmalıdır. Bu nedenle, ağaçların pembe tomurcuklarının görüldüğü dönemden başlayarak ergin çıkışı gözlenmelidir. Zararlının topraktan çıkıp çiçeklerde beslenmeye başladığı ilkbahar aylarında tek ilaçlama yapılır.
    --------------------------------------------------------------------------------
    Etken Madde- Formülasyon-Miktar
    Endosulfan 360 g/l/ 32,9 %
    EC/WP
    150 ml - g

TABİATCI
    Guest
    Teşekkürler muhterem hemşerim.Bu yıl ilkbaharın sıcak gitmesiyle bu çiçek zınnı,yada bir diğer tabirle bakla zınnı bizim bölgede epeyce zarar verdi.Tabiki;bu böceği ben bildiğimden konuya komşuya haber verdim.Lakin;kimse beni dinlemedi ve üçgün sabahdan akşama kadar böcek toplayarak geçirdim.Kendileriyle görüştüğüm Gıda,Tarım ve Hayvancılık il müdürlüğü elemanları vatandaş müracatının olmadığını belirtdiler.Bu bilinçsizliğe hayıflandım ve Sitemiz uzmanlarından Sn sadettin ÇAKIR Bey'le telefonla görüştüm.Oda benim bildiklerimi teyit etdi,fakat bu iş sadece benim mücadelemle olmayacaktı.Arkadaşım olan bir yerel TV kanalının Müdürüne durumu anlatdım.Oda hemen muhabir ve kameremanı gönderdi.Bu böcek ve mücadelesiyle ilgli bir proğram yaptık ve o akşam yayınlandı.Ertesi gün bahçeme gitdim ve ağaçlarımda nerdeyse hiç böceğin kalmadığını gördüm ve bazı bahçelerde mavi leğenler gördüm.Vatandaş TV'yi seyredince hemen önlemini almıştı ve bir kaç kişidende teşekkür aldım.Sn Ubeyd hemşemirimin dediği gibi,bu böcekle ilaçlı mücade önermiyorum.Zira;ilaç hem çiçeklere hemde,faydalı böceklere zarar verir.Başta bal arısı olmak üzere tozlaşmayı sağlayan pek çok böcek türü yok olur.Ondan sonrada;ağaçlarınızda tozlaşma olmayacağından bir daha meyve alamazsınız. pekela çözüm ne o zaman?.Önerimiz: ağaç yakınlarına mavi leğen;içerisine bir kaç kaşık dut pekmezi ve suyla doldurulup karıştırılacak.İçerisine etkili ve tercihen kokusuz bir zirai ilaç olursa ohhh..kebap!!! bu arada reklama girecek ama AHİ TV'ye teşekkürler.

Behramkale
    Guest
    sayın Ubeyd ve sayın Tabiatcı organik asitlerden imal edilmiş olan bu yeni ürün hakkında düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum. Deneyimli bir ziraat mühendiisinden bordo bulamacı yerine kullanabileceğimi öğrendim. Bu sene bahçemdeki ağaçlarda ve bitkilerde kullanmayı düşünüyorum.

BİYOAKTİV

Biyoaktiv organik asit içeriği –RCOOH tüm inorganik asitlerden farklı olarak bakteri hücre duvarından içeri geçebilir. Kısa zincir yağ asitlerinden oluşan karışım patojen ve fungusların hücre duvarından kolay şekilde hücre içeriğine sızar.
    Aktiftransport gerektirmeyen pasif taşınımla hücre duvarından içeri giren organik asitler, hücre içerisinde Anyon RCOOH- ve bir protona H+ ya ayrılırlar ve bir süre sonra hüre hidrojen iyonlarını dışarı atamaz ve inaktifleşir.
    Organikasit alımının diğer bir eti mekanizması enerji içeriğinin artarak hücrenin faliyetsizleştirilmesidir. Ayrılmış anyon RCOO- ise hücre çoğalma mekanizmasındaki DNA sentezini bloke edip çoğalma ve protein sentezini durdurarak fungusu etkisiz hale getirmektedir.

Biyoaktiv’in bitki gelişiminde 6 yolu
    1-AKTİVATÖR
    2-ANTİMİKROBİYAL, ANTİBAKTERİYAL, FUNGUSİT
    3-BÜYÜTMEFAKTÖRÜ VE ÖNCÜLÜ
    4-REPELLENT (Böcek kovucu)
    5-REJENARATİF(Gençleştirme)
    6-FONKSİYONEL
    FONKSİYONELLİK
    *PH DÜŞÜRÜCÜ
    *YARARLIFLORA LEHİNE ORTAM HAZIRLAMA
    *ÖN SENTEZ BİLEŞİKLERİ
    *BİYOLOJİK MÜCADELE DESTEĞİ
    *ENZİMATİK SİNDİRİME ORTAM SAĞLAR
    AKTİVATÖR
    *YIPRATICI OLMAYAN MEKANİK EFEKT
    *YARARLI FLORA AKTİVASYONU
    *RATASYONEL AKTİVİTE
    *SALDIRI VE TEHDİT SİMİLATÖRÜ
    *ENZİMATİK UYARICI
    *SİSTEMİK ENDOJEN UYARICI

ÜRÜN İÇERİĞİ
    FORMİC ACİD
    PROPİYONİK ACİD
    CİNNAMİC ACİD
    LİGHT CHELATORS KOMBİNASYONLARI
    SALICYLİC ACİD
    HÜCRE KÜLTÜRLERİ VE İÇERİĞİ
    ELİCATOR OLİGASAKKARİTLER
    METABOLİTLER
    AMİNO ACİD PHENYLLALANİNE
    VİTAMİN:FOLİC ACİD
    ÇİNKOASETAT
    MANGANASETAT
    LİMONOİT MENTOL
    PROMİDAL SOUP
    BİTKİ METABOLİTLERİ
    BİTKİ EKSTRATLARI
    FENOMENLER
    AMİNO BUTRİKASİT
    KARVAKROL
    TİMOL
    GLUTAMİK ASİT

ozgenplastik
    Guest
    Özgen Plastik olarak bu sorunu çözüme kavuşturmuş bulunmaktayız.
    İrtibat İçin;
    0212 659 54 31
    0545 659 54 31
    www.ozgenplastik.com
    www.legen.info

Meyve ağaçlarında tahribata neden olarak, verimi düşüren zararlı böceklere karşı ’mavi leğen’ çözümü geliştirildi. Ağaçlara yerleştirilen ve içi su dolu leğenlerle birlikte böceklerin ilgisi çekilip, suda boğularak ölmesi sağlanıyor. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Emine Tanrıver, ’çiçek tripsi’ ve ’bakla zınnısı’ adı verilen böceklerin, sert ve yumuşak çekirdekli meyve grubunda yer alan ağaçların çiçeklenme döneminde çok ciddi tahribatlara neden olarak, ağaçtaki meyve kalitesini düşürdüğünü söyledi. Aynı zamanda da Beta Sulama ve Fidancılık yetkilisi de olan Tanrıver, bakla zınnısının bahçelerde döllenmeyi sağlayan banbus arılarına da benzediğine dikkat çekerek, bu nedenle de üreticiler tarafından pek fark edilmediğinin altını çizdi. Tanrıver, bunun yanında çiçek tripsisinin ise çiçek içinde ve çok küçük olduğu için çok dikkatli bir takiple tespit edilebileceğini ifade ederek, "Bunun için yüzde 50 çiçek açımında ve tam 2 ilaç uygulaması etkili olmaktadır. Bu ilaçların döllenmeyi sağlayan arılara öldürücü etkisi olmamalıdır. Bahçemizde dekara yerleştireceğimiz 10 adet mavi leğenlerin bize katkısı fazlaca olacaktır. Bu leğenler yarıya kadar su doldurulup ağaç diplerine bırakılmalıdır. Buradaki plastik leğenlerin amacı çiçek zınnısının ilgisini çekmektir. Mavi çiçek zınnısını cezbediyor. Bu dolu leğene düşen zınnı boğularak ölüyor. Böylece kurduğumuz bu tuzak başarıya ulaşmış oluyor. Çiçeklerin meyveye dönmesiyle leğenler, 1 yıl sonrası için toplanmalıdır" dedi. Meyve ağaçlarında kaliteyi düşürün böceklerle mücadelede en etkin yöntemin ’mavi leğen yöntemi’ olduğunu savunan Dr. Emine Tanrıver, tarımda doğal mucize olarak nitelendirdiği sistemin de çiftçiler tarafından uygulanmasını istedi.

ömür aynacı
    Guest
    Bakla zınnı için endosülfan ilacı üretilmiyor.Bu gün aradım bulamadım. Başka hangi ilaç önerirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

ican23
    Guest
    Alıntı ömür aynacı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bakla zınnı için endosülfan ilacı üretilmiyor.Bu gün aradım bulamadım. Başka hangi ilaç önerirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.
    Bakla zınnının zararını küçümsemeyin.İran bu konuda çok zarar görünce araştırma yapıyor ve zarar oranı %50.Çiçeğin dişi organıyla beslendiği için meyve-tohum oluşumu gerçekleşemiyor.Mücadelesin e başlama yerimiz ve zamanımız,çiçekler açmadan bahçede zibillik dediğimiz veye hayvan gübresi döktüğümüz yerlere yumurtladığı için oralardan başlamalıyız.İlaçlamayı bu gibi yerleri karıştırarak çiçek döneminden 10-15 gün öncesi kurtçuklarının kitin oluşturamıyacağı ilaçlarla (diflubenziron içerikli)ilaçlamalıyız.
    Çiçek döneminde ilaçlama yapacaksak arılara zarar vermeyecek bir ilaçla saat 10 ile 15 arası yapmalıyız,çünki havalar ısınınca ortaya çıkıyorlar.Ancak çiçek dönemi ilaçlama yerine 3-5 litrelik mavi leğenlere (mavi rengi su çağrışımı yaptığı için)su koyarak (sudan çıkamayıp boğuldukları için)mümkünse her ağacın altına bir leğen konulmalı.Leğenlerdeki böcekler toplanarak yakılmalı veya en az 50 cm derinliğe gömülmeli.
    Bakla zınnıyla ilgili birbaşka mücadele biçimide armutlarla aynı zamanda çiçek açan ve çok güzel koku yayan iğde ağaçlarıyla bahçenin etrafını ağaçlandırmak.Kokulu çiçeği (bazı arkadaşların mavi kaplardaki sulara sirke kattıklarında etkili olma nedeni) böcekleri çektiği için zarar çok aza iniyor.Bu koku aynı zamanda başka zararlılarıda önlüyor.Bir ziraat mühendisinin anılarını anlatırken dinlemiştim.

ömür aynacı
    Guest
    Geçen yıl ayva ağaçlarına bol miktarda bakla zınnı geldi. Arılara zararsız diye calipso kullandım arı çalışması devam ettiği gibi bakla zınnıları hepsi yere düştü.

TABİATCI
    Guest
    lgili ilacı inceledim.Etken madde:Thiacloprid 240g/l reçetesinde arılara ve yararlı böceklere zararsız denmekte.Bu işi en iyi tarım il müdürlüğü elemanlarının Bitki koruma elemanları bilir.Emin olmak için Tanıdığımız mühendis kardeşlerimize soracağım.

TABİATCI
    Guest
    Evettt...Bugün Gıda tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne gitdim ve ilaç hakkında detaylı bir araştırma yaptım.İlacın ruhsat fotokopisi bilgilerinden bazı bilgiler veriyorum.Ruhsat Tarih ve No:07.11.2006/5711 İlaç Etken maddesi:Thiakloprid. Verilen Ruhsat üzerinde Arılara ve diğer böceklere karşı zararsız ibaresi yok.Üstelik bu bilgileri internetden aldım.İşin tuhaf tarafı sitenin birinde ilacın reçetesinde arılara zararsız diyor,diğerinde bahsetmiyor.Bu da bana çelişkili geldi.İacı kullanan arkadaşımız ilacı ne zaman,hangi saatde,çiçeklimi ve nasıl ve ne dozajda uygulamış bildirirse memnun olurum.Zira;arılarımız ve faydalı böcekler zarar görmesin.D aha sonra Üniversiteye gitdim ve onlarda bana bana beyaz Leğen içine bordo bulamacı dökmemiz ve sulandırmamızı söylediler.Bordo bulamacının mavi pırıltısıyla erkek böceklerin ilgisini çektiğini ve boğulduklarını ifade etdiler.Ayrıca bu konuda feremon tuzaklarının olduğunu,şayet bu tuzakların leğen üstlerine ağaca takılması halinde daha etkili olduğunu belirtdiler.