Neden lodos çıkınca soba gazı zehirlenmeleri için uyarılar yayınlanır? lodosun ne özelliği var? Kuzeyden esen rüzgar iyi de güneyden esen rüzgar neden kötü? bacaları mı hatalı yapıyorlar? bacalar kuzey rüzgarlarına göre mi ayarlanır? bu soruları çeşitlendirmek mümkün... Birçok kişinin de bildiğini zannetmiyorum. Onun için buraya bu konuyu açma ihtiyacı hissettim. Kısaca bu konuyu uzatmadan özetlemek istiyorum.

Lodosun en bilindik özelliği ılıman olması, güneyden esmesi, sıcak havayı taşıması sebebiyle havanın yumuşaması ve donları çözmesidir. kuzeyden esen rüzgarlar ise soğuktur.
Havanın bir özelliği var o da; soğuk hava ile sıcak havanın çok çabuk yer değiştirmesidir. kışın evlerimizde pencereleri açtığımız zaman odanın içindeki havanın büyük bir hızla değiştiğini görebiliriz. Halbuki yaz aylarında bunu fazla hissetmeyiz çünkü oda sıcaklığı ile dış ortam sıcaklığı aynı veya birbirine çok yakındır.

Konumuza gelecek olursak, sobanın yanması sonrası bacadan çıkan hava, çatıdaki ortam sıcaklığına göre sıcak olduğu için havadaki soğuk havayla çok çabuk yer değiştirir ve bacanın çekişi fazla deriz ve soba güzel yanar. Ancak lodoslu günlerde bacadan çıkan hava ile hava sıcaklığı arasındaki fark az olacağı için hava değişimi de yavaş olacağından bacanın çekişi düşer. Böylece sobadan çıkacak duman ve karbonmonoksit gazı baca içerisinde yeterince çekilmediği için oda ortamına yayılmaya başlar ve üzücü sonlarla karşılaşabiliriz.

Durumu böylece izah ettikten sonra herkesin üzerine düşen görevler de var. Televizyonlardan lodos nedeniyle zehirlenmelere dikkat uyarılarının yayınlanmasından tutun, soba yakma kültürümüzdeki bazı hususları gözden geçirmeye kadar herkes üzerine düşeni yapmalı çünkü cahillik nedeniyle koca bir ailenin sonunu hazırlamak sebebiyle cinayete kadar gidebilecek sorumluluklar taşıyoruz. Herkes üzerine düşeni yapmalı... Ayrıca böyle bir duruma maruz kalma korkusu ile uyumaktansa ailesini seven herkesin 100-250 TL arasındaki bir maliyetle karbonmonoksit dedektörlerini sobalı evlerimize takarsak gönül rahatlığı ile uyuyabiliriz. Gaz çıkışı durumunda bizi uyandıracak ve maksimum 250 TL ye ailemizin hayatını korumuş olacağız. Lütfen Sobalı evlerde yaşayan kişiler bu hususu dikkate alsınlar. Güzel bir kış mevsimi geçirmek dileğiyle...