Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: çelikten üretim?

alpix
    Guest

çelikten üretim?

Merhabalar benim çelikten üretme 4 adet chandler cevizim var(bu senenin çelikleri) .bir arkadaşım bu ağaçların büyüye bileceğini ancak ilerde ağaçların normal aşılama yapılmış fidanlardan daha az verimli olacağını söylediacaba doğrumu söylüyor boşu boşuna 5 yıl beklemiyeyim.Ayrıca ben bu çeliklerden 300 tane daha yapmayı düşünüyordum birbilen olarak yorumlarınızı bekliyorum.

göksal taka
    Guest
    sayın alpix arkadaşınız doğru söylemiş aşılanmamaş her ceviz fidanı yabani fidandır.benceviz fidanı üreticisiyim detyalı biligi için0539 4323485 nolutelden bana ulaşabilrisniz

alpix
    Guest
    ancak çelik aldığım ağaç zaten aşılı ağacın dalı???yani velevki aşılama yapcak olsam bile yabani cevize elimdeki aşılı kalemi aşılamayacakmıyım?farkı anlayamadımda

göksal taka
    Guest
    aşı ağaçdan aldığın çelik leaşı yapabilirsin ama aşı ağaçtanda olsa ekilen celik tekrar aşılamak gerekir

TABİATCI
    Guest
    Sn Alpix:Evvelen sizi kutlarım.Zira;ceviz'in köklendirilmesi zor.Fakat;yaptığınız işlem uygun değil.Sebebini izah edelim.Ceviz üretimi için en uygun üretim,kök gelişimi uygun,hastalıklara dirençli tohumlara aşılı fidanlarla çalışmaktır.İdeal ceviz yetiştiricliğinde kuvvetli anaçlar üzerinde üretim uygun görülmektedir.Bu itibarla çelikle çoğaltılan fidanın meyvesi elbetde aslını vereceği tartışmasızdır.Yani sizin çeliğiniz eğer,chandler ise aslını mutlaka verir.Ancak;bu cevizi üreten ABD' de bile çelikle üretim yapılmamaktadır.Bilmem yararlı olabildimmi? Sağlıcakla kalınız.

KAYITSIZ ÜYE
    Guest

çelik aşı

Anlamadığım adam çelikle aynı ağacı büyütüyor niye zayıf ağaç olsun anaçın tüm kalıtsal özelliğini taşır o çelik. Amerikalılar çelik yapmıyorsa köklendirmek için harcana zamanı azaltmak için yapmıyordur çünkü tohum daha çabuk yetişir.

latif.07
    Guest
    Alıntı KAYITSIZ ÜYE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anlamadığım adam çelikle aynı ağacı büyütüyor niye zayıf ağaç olsun anaçın tüm kalıtsal özelliğini taşır o çelik. Amerikalılar çelik yapmıyorsa köklendirmek için harcana zamanı azaltmak için yapmıyordur çünkü tohum daha çabuk yetişir.
    Tohumdan ekilen cevizlerin toprak altındaki kökleri daha sağlam olur yani kazık kök dediğimiz kök ağacı kurak mevsimlerde bile susuz bırakmaz. Aynı şekilde o kazık kökün etrafını kaplayan köklerde agacın ihtiyacı olan mineralleri topraktan alır agaca verir daha hızlı ve güzel bir gelişim olur. Ama siz çelikten ekerseniz kökleriniz yüzeye tutunur ve kazık kök derine inemez sürekli gübre ve su takviyesi ister. En iyi ceviz fidanı tohumdan ekilip yöreye göre doğru agactan alınmış dalla aşılanan ceviz fidanıdır