Toplam 4 Sayfadan 1. Sayfa 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 33 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Seracilik yapmak istiyorum 1 milyon lira butce ile

yenidunya
    Guest

Seracilik yapmak istiyorum 1 milyon lira butce ile

Merhaba arkadaslar benim yaklasik 1 milyon lira gibi nakit param var, geri kalanida devlet tesviklerinden faydalanarak 15-20 donum arasinda hyrdoponic yada perlit ile olan topraksiz tarim yapmak istiyorum, sizce bu riskli bir yatirimmi?

ykaya1948
    Guest
    ((( güneş enerji sistemlerinin maliyeti hala cok yuksek ancak minimum 10 dönüm için topraksız tarımda ürün yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin ilk yatırım maliyetini cok etkilemeyecektir lakin biz 300m2 ile deneme serası yaptık başarılı olursak önce 1 donum sonra verime göre maximum 3-4 donume çıkacağız bizim için güneş enerjisi yatırımı yuksek gelir.Topraksız tarım ile kurulmuş serada 300m2 olmasına ragmen işçilik hiç bitmiyor çiçeklerin kesilmesi,besin hazırlanması,sulama ve ilaçlama yapılması,ph düşürülmesi vs bir kişinin devamlı ilgilenmesi gerekiyor ki 3-4 donümle bu işler daha cok vakit alacaktır.Biz daha acemiyiz yolun basındayız nasip olurda çilek toplamaya başlayabilirsek çileklerin pazar arastırmasını da bu süreçte öğreneceğiz.Diyelim ki hersey iyi gitti çilekleri toplamaya başladık peki ama zamanında doğru fiyata doğru zamanda satabilecekmiyiz?Bu aşamaları iyice öğrendikten sonra yatırımı büyütüp büyütmemeye karar vereceğiz.))

Bu konuda mehmetfatih üye arkadaşımız 320 m2 lik bir alanda deneme üretimine başladı, kendisinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz sanırım.
    Yukardaki alıntı bu sitedeki kendisine ait paylaşımlarıdır.
    kolay gelsin.

yenidunya
    Guest
    ben cilek degilde domates dusunuyorum, malum en genis pazar onda

Kerem-01
    Guest
    Alıntı yenidunya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben cilek degilde domates dusunuyorum, malum en genis pazar onda
    Hangi bölgede düşünüyorsunuz?
    Evet domates,üretim ve pazar olarak en büyük paya sahip.Fakat üretimin belli aylarda yoğunlaşması,raf ömrünün kısa oluşu,yetiştirme süresinin uzun oluşu vb. etkenlerde bu ürünün en büyük handikaplarından.

yenidunya
    Guest
    izmirde jeotermal olan bir yerde yada antalya olabilir, tam karar vermedim ona, ama domates fiyatlari 1 liranin altina inerse gercekten sorun yasatir, birde tum sene domates degilde, kislari domates, yazlarida baska pahali urunler uretmek olabilir mi acaba?

Kerem-01
    Guest
    izmirde jeotermal olan bir yerde yada antalya olabilir, tam karar vermedim ona, ama domates fiyatlari 1 liranin altina inerse gercekten sorun yasatir, birde tum sene domates degilde, kislari domates, yazlarida baska pahali urunler uretmek olabilir mi acaba?
    Son 15 yılın Ocak,Şubat,mart ve nisan ayları domates toptan satış fiyatı (ortalama) 1.5 TL. Buda demek oluyor ki; bu aylar dışında serada domates üretimi karlı bir iş değil.

Sadece domatese yönlenmeyin.20 dekar sera düşünüyorsanız,4 parselde 4 çeşit ürün bence daha tutarlı olur.Mesela domates,salatalık,kapya biber ve kemer patlıcan.

Adana'da düşünmezmisiniz?

yenidunya
    Guest
    adanada 9 yil yasadim cocuklugum gecti orda dusunebilirim tabiki ne farki var diger yerlerden? birde tek bir serada 4 farkli urun bana zor gibi geliyor, herbiri ayri bir sistemi var malum sorun cikabilir gibi geldi bana?

ben su anda istanbulda yasiyorum makina muhendisiyim.

Kerem-01
    Guest
    adanada 9 yil yasadim cocuklugum gecti orda dusunebilirim tabiki ne farki var diger yerlerden? birde tek bir serada 4 farkli urun bana zor gibi geliyor, herbiri ayri bir sistemi var malum sorun cikabilir gibi geldi bana?

ben su anda istanbulda yasiyorum makina muhendisiyim.
    Adanalıyık yani.

O zaman Adana-Tuzla bölgesini bilirsiniz.Kışın iklimi seracılık için oldukça musait.Hemen hemen hiç don görmezsiniz.

Farklı ürün her zaman iyidir.Yetiştirmedede problem olmuyor.Ürettiğimden biliyorum.

yenidunya
    Guest
    benim aklima bazi diger sorunlar takiliyor,

1-urunlerin pazarlanma sorunu? maddi imkanim var ama bukadar buyuk uretimi kime nasil pazarlayabiliriz? rusyada pazar bulmak zor mudur?
    2-urunlerin saglikli yetismesi icin ziraat muhendisi surekli olarak calisan olarak bulundurmalimiyim? yoksa universiteden bir hoca ile anlasip haftalik ziyaret etmesinimi istemeyilim.
    3-yazlari hangi urunler daha iyi bir secenek olur?

Kerem-01
    Guest
    benim aklima bazi diger sorunlar takiliyor,

1-urunlerin pazarlanma sorunu? maddi imkanim var ama bukadar buyuk uretimi kime nasil pazarlayabiliriz? rusyada pazar bulmak zor mudur?
    1 dekardan (ortalama toptan satış fiyatı 1.5 tl olduğu dönemde) 10 ton domates hasat ederseniz (fiyatın 0.5 tl ye kadar düştüğü üretimi hesaba katmıyorum) 20 dekardan 200 ton domates *1.5 =300 bin tl eder.Kurulum maliyeti hariç 100 bin lira üretim maliyeti.200 bin size kalır.Pazarlama sorun olmaz.Adana'da kebapçılığı kurumsal olarak yapan ortalama bir kebapçının yıllık domates tüketimi 300-350 ton arası.Rusyaya gitmeye gerek yok anlayacağınız.

Üretimle ilgili sorunları (ziraat müh. vs.) üretimden anlayan birini seralarınıza ücretli olarak yerleştirirsiniz olur biter.Burada düşünürseniz tedarik ve teknik destek ve pazarlama konusunda yardımımız olur.