Toplam 4 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 33 sonuçtan 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Seracilik yapmak istiyorum 1 milyon lira butce ile

yenidunya
    Guest
    rusyada alis fiyatlari cok daha yuksek bu yuzden aklima geldi, 2 dolara kadar ciktigi oluyormus, yaz aylarinda ne gibi bir yol izleyebilirim?

birde hydroponic sistemler 55tona kadar cikiyormus bu rakam, diger perlitte 35 ton sanirim,

Kerem-01
    Guest
    Ürettiğiniz malı direk olarak siz ihraç etmeyecekseniz yine toptan satış fiyatına bağlı kalacaksınız.Ben ihraç edeyim derseniz 20 dekarda üretim çok küçük kalır.

Topraksız kültürde üretim,üretim maliyetlerini topraklıya göre 3-4 kat artıracaktır.Evet topraklıya göre hem tonaj fazla olur hemde kontrol olarak daha sistemli çalışırsınız ama ürününüz pazara çıktığında kimse topraklıdamı yoksa topraksızdamı ürettiğinizi sormayacak,üç aşağı beş yukarı aynı fiyattan hesap görecek.

yenidunya
    Guest
    Yazlari ne ekmeliyiz kislari durumu kurtardik yazin ne yapabiliriz?

Kerem-01
    Guest
    Alıntı yenidunya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yazlari ne ekmeliyiz kislari durumu kurtardik yazin ne yapabiliriz?
    Serada ocak,şubat,mart ve nisan aylarında üretim yapılacaksa (ki;tutarlı olan budur) kasım ayında dikim yapılması gerekir.Bu durumda haziran.temmuz,ağustos,eylül ve ekim aylarında serada yazlık alternatif üretim yapılabilir.
    Alternatif olarak domates,salatalık,fasulye,kav un, veya piyasanın durumuna göre marul,ıcberg,yeşil soğan gibi ürünler düşünülebilir.

yenidunya
    Guest
    ben birkac sirketi aradim ser kurulumu yapan rusya gibi yerlere ihrac icin yaklasik 50 donum yer lazim dediler, jeotermal olarak sizce bu dogrumu? ic anadoluda denizli falan gibi yerlerde jeotermal ile yapilirsa kisin cok ciddi kazanabilirsiniz diyorlar.
    kar oranida %25 mis diger giderler ciktiktan sonra

Kerem-01
    Guest
    ben birkac sirketi aradim ser kurulumu yapan rusya gibi yerlere ihrac icin yaklasik 50 donum yer lazim dediler, jeotermal olarak sizce bu dogrumu? ic anadoluda denizli falan gibi yerlerde jeotermal ile yapilirsa kisin cok ciddi kazanabilirsiniz diyorlar.
    kar oranida %25 mis diger giderler ciktiktan sonra
    Turfanda üretimin, teknik ziraat usulleriyle bir çok üretim şekli var.
    Hepsinde amaç üretim maliyetini minimize ederek karlılığı maximum seviyeye çıkarabilmek olmalı.
    Benim tercihim jeotermal enerji kaynaklarından faydalanarak topraklı tarım olurdu.

mehmetfatih
    Guest
    Sayın yenidünya,biz Manisa'nın Salihli ilçesinde 300m2 kapalı alanda topraksız tarım yöntemi ile cocopeat ortamında çilek yetiştirme denemeleri yapıyoruz.Önceleri domates için araştırmalar yapıp sistemimizi domates için kurmayı düşünüyorduk fakat domatesin olmazsa olmazı ısıtma gerekliliğinden dolayı çilek yetiştirmeye karar verdik.Bulundugumuz bölgede bulunan 252 dönüm serada topraksız tarım yöntemi ile domates yetiştiren bostan tarım yetkilisi ile yaptıgımız etraflıca görüşmeden sonra domates düşüncemizi rafa kaldırdık.Ha keza Antalya'da 30 dönüm arazi içerisinde 20 si topraksız 10 u toprakta olmak üzere domates yetiştiren bir kadir abimiz var onunla yapmış oldugumuz görüşme de bizi domates tarımı yapmaktan vazgeçirdi diyebilirim.Topraksız tarım yöntemi ile domates yetiştirecekseniz öncelikle ihracatı hedef almalısınız bunun içinde baz alınacak deger 1 konteyner domates üretebilmektir bu da en az 20 donum arazide yapılabilir.Antalya'da bulunan Kadir abimiz 1milyon nakit ve bir miktar kredi ile bu işe başladı memnunmu değilmi konu hakkındaki düşünceleri nelerdir isterseniz sizi kendisi ile görüştürebilirim.

kuvayi
    Guest
    Merhabalar,
    Bendeniz de Balıkesir civarında yaklaşık 5 dönüm alanda örtü altı yetiştiriciliği düşünüyorum.Sanırım domates veya çilek üzerine olacak yatırımım.
    Forum başlığını açan üyeye faydası olur mu bilemem ama; "Deva Plastik" firmasının yeni bir malzemesi olan "MİNİSERA" ürünü ile ilgili araştırma yapıyorum.
    Oldukça avantajlı özellikleri olan bir malzeme. Firma yetkilileri ile görüştüm.Maliyet açısından çok uygun bir malzeme.Ancak henüz yerinde görüp inceleme fırsatım olmadı bu ürünü.

Bu konuda bilgisi olanlar var mı aranızda acaba ?

yenidunya
    Guest
    genel olarak hic memnun degiller gibi bir durum var anlayamadim bu durumu.

Kerem-01
    Guest
    genel olarak hic memnun degiller gibi bir durum var anlayamadim bu durumu.
    Serada üretim yapanları kasdediyorsunuz galiba.