Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: İlex-Çoban püskülü hastalığı yardım

dersimli2001
    Guest

İlex-Çoban püskülü hastalığı yardım

Öncelikle merhabalar, sayın bahcesel üyeleri ve sayfa admileri.Ekte resimlerini sunduğum Bodrum, Turgutreis ilçesinde bahçeme geçen sene ektiğim iki cins ilex bitiksinin yapraklarında görüldüğü hasarlar ve gelişiminde de şu itibarla bir hareketlenme yok. Muhtemel hastalık ne ile alakalı olabilir ve buna ilişkin ne tür bir yol izleyebilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.
    Attached Images Attached Images

dersimli2001
    Guest
    Sayın site sakinleri. Sakinliğini bozup ekli ilex resimlerinideki hastalığın neyle alakalı olduğu hususunda yardımcı olacak yokmu

ubeyd
    Guest
    Resimlerde anlaşıldıgm kadarı ile topragınızda potasyum eksikliği var gibi. Mutlaka toprak analizi olmadan kesin bir yarıgıya varmak zor.

Potasyum eksikliği özellikle genç bitkilerde kendini gösterir. Potasyum bitkilerin su ve besin elementi alımında önemli rol oynar. Topraktan yeterli potasyumu alamayan bitkilerde yeterli su alıp depolama (turgor) hadisesi görülmez. Bu nedenle de yapraklar pörsür, aşağı doğru sarkar ve kenarları önce açık yeşil daha sonra kahverengi bir renk alarak ölü dokular meydana gelir.

Bitki dona ve mantar türü hastalıklara karşı hassas olur. Potas eksikliği hat safhada ise bitkide yaprak kavrulması ve kahverengi yaprak lekeleri meydana gelir.

dersimli2001
    Guest
    Çok çok teşekkür ediyorum korkmaz bey..

dersimli2001
    Guest
    Birde affınıza sığınarak bir şey daha sormak istiyorum, topraktaki potasyum eksikliği keçi gübresi ile giderilebilirmi, giderilmezse organik olarak ne uygulanabilir acaba ?????

ubeyd
    Guest
    Gübreler içersinde en iyisi yanmış ahır gübresidir. Keçi gübresi ile besin elementi noksanlığını gidererebilirsiniz

Boska
    Guest
    Sayın dersimli2001,
    Solucan gübresini de incelemenizde yarar var diye düşünüyorum. Son dönemlerde üretim ve kullanımı oldukça artış gösteren organik gübreler arasına girdi.
    Kolay gelsin.