Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Pekmez yapımında mermer tozu kullanımı

TABİATCI
    Guest

Pekmez yapımında mermer tozu kullanımı

Bilindiği üzere Pekmez geleneksel yiyeceklerimizden olup;besin değeri tartışılmazdır.Pekmez yapımında Anadolu'da genellikle özel bir toprak olan pekmez toprağı kullanılır.KIRŞEHİR AHİ EVRAN Üniversitesince yapılan bir araştırmada Anadolu topraklarında bulunan kirecin,pekmezde bulunan demiri absorbe etdiği ve vitamin içeriğini düşürdüğü tesbit edilmiştir.Bu amaçla yapılan araştırmada,pekmezi mayalandırmak amacıyla mermer tozu kullanılmış ve olumlu neticeler elde edilmiştir.Bu yıl bu işlemi kendim denedim.pekmez yaparken,toprak yerine mermer tozu kullandım.Ölçüsü ise:100 kg üzüme 1,5 kg mermer tozu kullandım.Pekmezimin rengi hem çok güzel oldu,hemde tadı çok güzel oldu.Tavsiye ederim.

ubeyd
    Guest
    Hemşerim pekmezde kullanılmasında ki amaç, toprak yapısı çok yumuşak olması, bir nevi mayalaşma ve pekmez kıvamını almasında faydası var biliyorum. Mermer tozu oldukça sert özelliğinden dolayı faydasının katılıp katılmama arasında fark olmayacağı kanaatindeyim.

TABİATCI
    Guest
    Muhterem hemşerim..ben denedim vede arada fark var.Şöyleki;renk farkı.Mermer tozu kullanılan pekmezde renk farkı var.İkincisi;toprakda tortu fazla olmakta vede süzülmede daha fazla işcilik var.Mermer tozunda fazla tortu olmuyor vede dibine çöküyor vede süzüm kolay.Diğer yandan; Net'den araştırdım bazı toprakların asbest gibi zararlı maddeler içerdiği,bazı toprakların ise çeşitli sebeplerle kirlendiği belirtilmekte vede buna inanıyorum.En önemlisi ise yukarda belirtdiğim üzre Üniversite hocalarının araştırmalarındaki vitamin olayı.Size sağlıklı günler dileğimle...

Muammer Güneş
    Guest
    slm dostlar.
    bizlerde pekmez yapmaktayız lakin toprak kullanmaktayız.işin doğrusu annem ilgilenmektedir,şöyle birşey sormak isterim toprağı pekmez yapımındaki önemi nedir her toprak olmaz biliyorsunuz mermerde toprağın verdiği özellikler varmıdır?eğer mermer tozu aynı özelliği veriyor ise mermer tozu kullanmak daha akılıca gelmektedir.

TABİATCI
    Guest
    Sn Güneş:Gerek toprak,gereksede Mermer tozu kullanılmasının amacı:İçerisindeki CaO ya'da CaCO maddeleridir.Yani bir çeşit kalsiyum türev türevleridir.Lakin;Toprağın temizliğinden emin olamazsınız.Yapılan araştırmalarda;bazı topraklarda asbest,siyanür vs. gibi kimyasal yada zararlı maddelerin pekmeze bulaşma riski mevcut.Dğer yandan;topraklar her an açıkta olduğundan,diğer hastalık ve zararlılarıda göz ardı edemeyiz.En önemlisi;Toprağı yıkama şansınız az,Lakin;mermer tozu zaten kesilme esnasında yıkanmakta ve temiz olarak kullanabilirsiniz.Diğer yandan,mermer tozunun içerisinde önemli oranda Mg elementi mevcut.Kendi tecrübelerimi aktarayım en güzel tarafı mermer tozunun pekmezden çok çabuk ayrışması ve temizliği.Ölçü olarak:Toprakla,aynı oranda.Kolay gelsin,başarılar dileğimle.