Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Badem de içkurdu ve kuş zararları

ican23
    Guest

Angry Badem de içkurdu ve kuş zararları

İçkurdu ve kuşlardan kurtarabildiğimiz ürünle idare ediyoruz.Ancak zararları çok fazla.
    Ağaçlar ferragnes ve ferraduel cinsi 6 yaşında.geçen yı çevrenin iç kurdu içerdiğini görünce 3 ilaçlama yapmıştım,bu yıl ilaç firma yetkilileriyle görüşme sonucunda iç kurdu arıları görünmeyene kadar her hafta (5) illaçlamaa yaptım.İlaçlamaya kın yırtarken başladım,iç kabuk sertleşince braktım(10 Haziran).Şu ana kadar bulaşık bademleri topladım ve toplamaktan vazgeçtim.Bu ilaçlamada olmaması gereken miktarda %60-70 kurtlanma var.İlaçlar atılırken(Kalipso)meyvelerin yıkanmasına dikkat edildi ve he hafta bir ilaç yapıştırıcı katılarak yapıldı.İlaç atım zamanları gözlemler (Kafesler ve su kaplarıyla) yapılarak kararlaştırıldı.Sonuç olarak firmayla görüşüp durumu iletince sığındıkları her zamanki gibi ''Bizim ilaç badem iç kurduna ruhsatlı değil,onun için hiçbirimiz önermeyiz''gibi savunma tümceleri döküldü.İlacın merdiven altı olabileceğini düşündüm,yapacak başka birşey yoktu.Firma elamanlarına tek söyleyebileceğim ''o zaman testereli arılara etkilidir ''yazılmaması gerektiğiydi.İlçe tarımdan yardım alabilme şansımız hiç yok.Beş aydır 8 km uzaklıklarındaki bahçeye bir sefer bile getirtemedim.İçkurdu mücadelesinde çuvalladık.Bu arada kuşlarda yemeye başladı.Yiyen kuşun meşe kargası olduğunu düşünüyorum.
    Bu iki konuda deneyimli,bilgili üretici yada akademisyen arkadaşlardan bilgi yardımı istiyorum.(Tlf:5332259980)

Bahçede 1300 ağaç var.

fidantohum
    Guest
    çiçek döneminde monilya için ilaç, ve meyve döneminde iç kurudu ilacı atılması gerekir

ican23
    Guest
    Alıntı fidantohum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çiçek döneminde monilya için ilaç, ve meyve döneminde iç kurudu ilacı atılması gerekir
    Çiçek dönemi %5 aıldığı ve %90 çiçeğin döküldüğü dönemde ilaçları atıldı.Meyveye dönüşüm dönemindede iç kurdu ilacı atıldı(5 hafta)

ican23
    Guest
    İÇKURDU İLE İLGİLİ;İl tarım Müdürlüklerinden iç kurdu için bir ilaç önerisi çıkmış.Ancak İlçe Kaymakamlık ve tarım müdürlüklerinin kayıtsızlığı beceriksizliği iş bilmezlikleri sonucu bilgi elime bademler geliştikten sonra ulaştı.DİFLUBENZURON etkin maddeli ilaçların iki yıllığına kullanımına izin verilmiş (2014 VE 2015 YILLARI).İlgilenen arkadaşlara DUYURULUR:

ican23
    Guest
    Badem iç kurdu için Hüseyin hocam (Prof.H.Başpınar)araştırma yaptı ve lambda-cyhalotrın etken maddeli ilaçların etkili olduğunu ancak bunlardan PETRA 5EC nin badem iç kurduna karşı kullanım için ruhsat aldığını bildirdi ve bende bu ilacı kullandım bu yıl.Sonuç iyiydi.Teşekür ederim Hüseyin Hocama.Kamuran arkadaşımada kullaanmasını önermiştim ve bir sorunu olmadığını öğrendim.İç kurdunun çıkışını izleyip ona göre ilaç atımı yapılırsa başarı oranı artar.İzlemek için;Dikdörtgen prizma biçiminde tel kafesler oluşturulup(15-15-30cm) bahçeninde büyüklüğüne göre farklı yerlerde ağacın üstüne ve altına güney batı yönüne konularak gözlem yapılmalı.Kafeslerin içine 40 kadar içkurtlu badem konulursa gözlemde çıkışlar izlenirken çıkış oranıda görülebilir ve ilaçlama yapılır.Kolay gelsin.(Çiçek uçuran döneminde monilya ilaçlamasında çatlamalar bazılarında çok rahat görünür.Çok kirli bölge ise,ilk ilaçlama o zaman mutlaka yapilmalıdır.)

Bu Konu İçin Etiketler