Diyanet İşleri Başkanlığından Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Sabri AKBULUT Hocanın DostFM Radyosunda sorulan bir soruya sözlü olarak verdiği cevabını buradan paylaşmak istiyorum. Kİ Biz Safiyane ve samimiyetle Kuranı anlamaya çalışıyoruz diyen kişilere küçük bir hatırlatma olsun. Yarın demedin demesinler. Onun için herkesin huzurunda bunu yazmak istedim. Aşağıdaki linktende ses dosyasını indirip dinleyebilirsiniz.

SORU (Kısaca): Tefsir derslerinde kafası karışanlar için tavsiyeniz nedir?

Şimdi olayın bir kaç yönü var. Günümüzde şöyle bir hastalık var. Kuran İslamı. Eskiler Kuran’ı anlayamamış en iyisini ben anlıyorum diye televizyonlarda bir takım hocalar çıkmaya başladı. Öyle bir anlayıştaki bunlar: Ulema (geçmiş alimler) Kuran’ı anlamamışlar, bu kardeşim öyle anlamış ki deme gitsin. Ondan sonra da beklenmedik fetvalar çıkmaya başlıyor.
Problem nereden kaynaklanıyor?
İslam düşmanlarının öncelikle yapmak istedikleri bir şey vardı. Batı, İslam ilmiyle meşgul olan batılı mütefekkirler, müslümanların hadis anlayışını yıkmaya çalıştılar. Hadisi değeri olmayan, zaten sonradan uydurulmuş bir takım sahabenin sözü yahut şunun bunun sözü gibi algılatmaya çalıştılar. Bununla gayeleri şuydu; Hadisi Şerifle müslümanların bağlantısı kesilince Kuran-ı Kerimin ayetlerini yorumlamak kolay olacaktı çünkü öyle meseleler var ki o meseleyi hadisten ancak anlayabilirsiniz. Peygamber ASM ı Kuranın içinden çıkardığınız zaman uygulama olarak o Kuran sizin kafanıza göre değişik anlamlar ihtiva etmeye başlar.
Yani o zaman kelimeler üzerinde oynarsınız. Bu kelimenin aslı şudur şuradan geliyordur... artık siz bir takım oyunlar oynamaya başladınız demektir. O kelimenin bir anlamı vardır birde ıstılahi manası vardır yani kelimenin arapçada lügat itibariyle anlamı olduğu gibi -yüzlerce de olabilir- ama ona islam bir anlam vermiştir. SALAT kelimesini ki; Kuranı Kerimde “Ekımüssalah” denilince dua ediniz diye tercüme edilemez halbuki salat nedir? Dua etmek anlamına da geliyor. Şimdi siz Kuranla oynamaya başlayınca mesela dersiniz ki “-Ya namaz nerde geçiyormuş? Beş vakit nerde geçiyormuş bana göstersinler?” demeye başlarsınız. Nitekim diyorlarda. Diyorlar... Niye diyorlar? Hadisi bir kenara attık. Peygamber ASM ve İslam Ümmetinin uygulamasını kenara attık, Kuranla başbaşa kaldık. Kuran halbuki mücizül beyandır yani aciz bırakır aslında insanları. Ancak kısa net ifadeler kullanır onun açıklaması peygamber ASM tarafından yapılır uygulama olarak, sözlü olarak.
Şimdi biz tefsir okuyalım mı? elbette okuyalım ancak işi fetva boyutuna götürdüğünüzde o ayetten şunu anladık diye fetva vermeye başladığınızda az önceki hastalıklar başlar çünkü o kelime üzerinde oynanmıştır başka oyunlar dönmektedir. Benim sadece Kuran bilgisi vermeye çalışan nerede olursa olsun herkesten şüpheliyim ben çünkü hadisle bağlantıyı kestiniz mi bu kişi bir şeylerde hata edecektir. Bu kişiler şöyle diyeceklerdir mesela adetliyken oruç tutabilirsiniz. Kuranda öyle bir yasaklayıcı durum yok diyeceklerdir. Hatta namaz da kılabilirsiniz diyeceklerdir. Niye? Hayız haliyle ilgili bir ayeti kerime vardır diyeceklerdir. Ne oldu? İslam Peygamberinin hayatı ortadan çıktı. Her türlü yanlış kanaat belirtmeniz bundan sonra mümkündür.
O halde benim tavsiyem şudur. Bir kardeşim öncelikle Akaid bilgisine sahip olmalı yani bir ilmihal kitabının akaidi vardır. Asgari o bilgiyi mutlaka edinsin. Sonra ilmihal dediğimiz namaz, oruç, hac, zekat gibi haram helalleri de içine alan bir kitapçığı mutlaka bitirsinler. Sonra tefsir okumaya başlasınlar. Zarar az olabilir. yani önce asli ulemanın fetvasını müctehitlerin o konuya bakışını öğrendikten sonra tefsir okumanızın o kadar zararı olmaz. Çünkü bir konuda değişik fetvalar olacaktır ama siz o fetvanın aslını ilmihalden okuduğunuz için sizin için çok fazla bir problem teşkil etmeyecektir.
O halde ... tavsiyemiz ….bir yanlış mecraya gidiliyorsa o mecradan dönersiniz yapacağımız şey öncelikle bir ilmihal kitabını okumak olmalı. Sonra hadis okursak ta zarar vermez tefsir kitaplarını okursak ta zarar vermeyecektir.
Ses dosyası için link: (Açılan sayfada download linkinden indirebilirsiniz)
https://www.dropbox.com/s/hnzw5xby3y...1%20-.mp3?dl=0