Merhaba arkadaşlar yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler, daha öncede üye idim ama malesef şifremi kurtaramadığım için yeni üyelik açtım
şimdi konumuza gelelim, İstanbulda kendi aracım ile, ve istanbul dışı tüm şehirlere Kargo ile kapıda ödemeli dogal köy ürünleri satışı yaptıgım bir sitem var sezonun iyi oldugu aylar 25 çeşit köy ürünü satışı yapıyorum ve ortalam 600 kadar farklı adrese teslimat yapıyoruz ve 100-150 de türkiye geneli kargo yapıyoruz, ürünler yeşil sebze veya doemts değil yumurta tavuk tarhana teryag vs.

şimdi asıl konu hem direk müşteriye satacaıgmdan yeşillikde satmak istiyorum, marul, yeşil sogan, domates, biber , kırmızı biber, patlıcan vb. ürünler çünkü direk satışa sunacagımdan örnek üretip 50 kuruşa toptancıya satmaktansa dogal bahçe ürününü markette 2 tl ise 2,5 tl ye müşteriye satabiliyorum .. dolayııs ile iki adet küçük sera kurup başlangıç yapmak istiyorum..

Yani ben başında duramam bu işten anlayan bir aile alıcam işe ( sadece sera değil etlik tavuklarımada bakıcaklar) ben haftada 2 gun gelip orda klacagım çapa idi dikim idi vs. işlere yardım edecğeim ortagım iile ordaki kişide sulama otomatik olacagından sadece ilaçalma çapalama işlerini yapacak hasada kadar ..

şimdi böyle bir iş yapmak mı mantıklı yoksa hazır yapan bir kaç seracı ile anlaşıp urununu hasat zamanı satın almak mı ? ayrıca kendim ekersem örnek 4 ton domatesi satamayabilirim ama şöyle bir alternatif var melemenlik, acı sos vb. köy ürünlerim için zaten bana 2- 2,5 TOn gerekiyor Toptancıdan 80-90 krşa satın almak yerine kendi üretimimi muhtelemen yarı fiyatının altına kullanabilirm çöp olma durumu yok ..

böyle bir işe giriştiğimde üretim bilgim çok yok ama bir çok araştırmayı tavisyeleri okuyup deneyim edindim zaten serayı ilk etapta 4x4 luk yapmıcam ynai iki adet yerine bir adet yapıcam deneme için bir sezon sezonuna göre domates vs. ekicem kıvırcık ekicem salatalık biber vs. ekeceğim .. bu bölge daha tutmadım ama satında almayı üdşünüyorum arsasını sakarya civarında olacak neleri öneririrsiniz..

Arazi işine takılmayın yani orda hem etlik tavuk etlik dana , vs. üreitmde olacagından karı koca bir aile veya 2 aile işe alacağım ve bu kişilerin masrafları seraya binmeyecek diger yaptıkları işten çıkacak..

Fikir ve görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim

( kendim yapıp işletmem ilk tercihim çünkü doga aşığıyım kendim zevkle yapacagım için ve zaten tavuk ve dana için arsa satın alacagımdan müşteirlerime yeşil sebzede sunmak satışımı ve ürün çeşidimi arttıracaktır.)