Merhaba Arkadaşlar,

1.5 ay önce bahçeli bir eve taşındım, daha öncesinde bahçe ya da ağaç bakımı hakkında bir tecrübem yok, okumaya öğrenmeye çalışıyorum.
Bahçenin çevresi limon servilerle çevrili. Eve taşınmadan önce birkaç tane ağaçta ciddi deformasyon vardı. Ekteki linkteki en alttaki ağaç biz eve taşındığımızda da bu durumdaydı hemen hemen. Bir bahçıvan çağırdık, böcek ilacı ve yaprak gübresi uygulamamızı tavsiye etti. 3 hafta kadar önce internetten aldığım ürünlerle bu şekilde bir uygulama yaptım. Ancak durumda bir iyileşme olmadığı gibi, eskiden yeşil olan ağaçlarda kararmalar başladı. Kararmalar yeni başladı, ya da öncesinde başladıysa da son bir hafta 10 günde farkedilir duruma geldi.

Ev İstanbul'da çok rüzgar alan bir bölgede.. Toprak killi toprağa benziyor. Sabaha karşı nem çöküyor bahçeye, nerdeyse hergün sabah toprak ıslak oluyor, ben de geceleri işten eve dönünce sulama yapıyorum 10-11 gibi genelde. Toprak pek verimli bir toprağa benzemiyor açıkcası, kuruduğu zaman taş sertliğine geliyor, şantiye toprağı diyenler oldu. Bahçıvan ağaçları sulamamıza gerek olmadığını söylemişti, çimleri sularken ağaçların da topraktan suyu alacağını söyledi, özellikle ağaç diplerini sulamadık o yüzden ama düzenli sulama yaptım bahçeye, 350 liralık bir su faturası ödedik bu ay. Az mı suladık, çok mu suladık bilemiyorum. Bahçe 100 metrekare, orta alanda sadece çim var, iki cephesi de limon servilerle çevrili. Sanırım 20 kadar ağaç var.

Fotoğrafları buraya yükleyemedim, ekran hata veriyor ancak aşağıdaki linkte fotoğraflar var.
Goldcrest Disease?

Gördüğünüz gibi ağaçların renginde büyük ölçüde bozulmalar var. Sorunun ne olduğu ile ilgili yönlendirmeleriniz olabilir mi? Böcek ilacı ve yaprak gübresi uygulaması mı hatalı oldu, mantar mı var ağaçlarda, az mı suladım, çok mu suladım, direnaj problemi mi var bahçenin, ağaçlar bu durumdan kurtarılabilir mi, nasıl kurtarılır hiçbir fikrim yok açıkcası. Katı solucan gübresi sipariş ettim. Onu uygulamayı düşünüyorum bu hafta içinde ağaç diplerine, eğer ki bu bir hastalıksa ağaçların hastalıkla mücadele etmelerine yardımcı olur belki ümidiyle. Ayrıca kendi kendime de solucan gübresi üretmeye başladım ev artıklarını değerlendirmek amaçlı ama benim gübremin kullanılabilir duruma gelmesi kış ortasını bulacak sanıyorum.

Yardımlarınızı rica ederim.
Çok teşekkürler