Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Sulama Sistemi Hakkında Yardım

KemalTuran
    Guest

Sulama Sistemi Hakkında Yardım

Merhaba Arkadaşlar, Konya Çumrada 26 dönüm tarla var arkadaşın. Ben bu işlerden anlamıyorum memurum hiç bir fikrim yok. Arkadaş Bu tarlaya buğday ekiyor salma sulama yapıyor. Damla sulama sistemine geçip ortak olarak mısır ekme gibi bir düşüncemiz var. Damlama sistemi hakkında düşünceleriniz nedir acaba? Yağmurlama sistem yapılsa artı yönü eksi yönü ne olur? Damlama ne kadara mal olur kaba taslak,önereceğiniz bir firma var mı? Nelere dikkat etmemiz gerekir püf noktaları nelerdir? damlama sistemden başka altarnatif olarak önerebileceğiniz bir sistem var mı? Yardımcı olup genel olarak bilgilendirirseniz çok memnun olurum saygılar, şimdiden teşekkürler...

volkman
    Guest
    Damla sulama, sistem olarak pek doğal ve kullanışlı gelmiyor bana. Ekipmanı pahalı, işçiliği yorucu. Ayrıca karga gibi kuşlar, su içmek için gagalarıyla boruları deliyorlar ve tamiratı, bakımı zor diye duyuyorum. Mısır ekmeyi düşünüyorsanız, yüksek bir bitki olduğundan normal sulama da yapamazsınız. Bu durumda size önereceğim, pivot sulamadır. 70 mt çaplı su atan sistemler var. Bu hem işçilik, hem doğal zarar veren olmayacağından, daha mantıklı geliyor bana. Piyasada rain gun tabir edilen, ya da halk içinde saddam diye bilinen yağmurlama sistemlerini öneririm. Hem bulutumsu sulama ile toprağı çökertmez, hem mısır-ayçiçek gibi yüksek boylu ürünlerin sulanmasında problem çıkarmaz, hem de işçiliği ve kurulum masrafları çok düşük.

Size tavsiyem bu yöndedir.

ubeyd
    Guest
    Evet bende bu görüşe katılıyorum. Özellikle büyük arazilerde ve ekim aralıkları sık yüksek bitkiler için damlama uygun değil.

h.akin
    Guest
    *** arkadaslar babamdan kalma araziye ceviz dikmeyi planliyorum. ama sulama problemi var. suyun bulundugu yerden
    yukseklik yukarisi 120 metre
    uzaklik 420 metre
    egim 25-35 C
    su kaynagi cay kuyu acma imkani var
    arazi buyuklugu 63000 m2

onerebileceginiz ekonomik sistem ve fiyatlari tahmini ne olabilir

h.akin
    Guest
    volkan bey tesekkurler bilginizden dolayi . ben ceviz dikmeyi planliyorum onun icin damlama kuracagim.