Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 18 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Biber fidesi yetiştiriciliği

pınarcıklı
    Guest

Biber fidesi yetiştiriciliği

merhabalar.Biber fidesi yetiştireceğim fakat küçük poşetlerde düşünüyorum.Bunun için nasıl yetiştireceğim konusunda beni bilgilendirirmisiniz.

Selahattin YILMAZ
    Guest

Cevap: Biber fidesi yetiştiriciliği

Yetiştirmek istediğiniz biber çeşidini şimdilerde satın almalısınız. Sonra şubat sonu mart başı gibi sıcak ve ışık alan korunaklı bir yerde bahsettiğiniz poşetlere ekin.

Ekimde kullanacağınız toprak piyasada satılan torf olabileceği gibi, torf+bahce toprağı+kum üçlüsünün eşit karışımı olabilir. Özel bir karışım iserseniz zeolit+torf da kullanabilirsiniz. Bu karışmlardan herhangi birisini küçük poşetlerinize doldurun (tohumlarınızı 3 gün ılık suda bekletirseniz erken çimlenme elde etmeniz mümkün) yarım cm ile bir cm arasında doldurduğunuz poşetin üst kısmında bir delik açın ve tohumunuzu oraya yerleştirin ve üzerine delik dolana kadar torfla kapatın. İlk sulama olarak bolca sulayın. Bundan sonraki sulamalarınızda toprak ortamı hafif nemli olacak şekilde sulama yapın biber 7-15 gün arasında çimlenir bu süre sonunda çimlenme olmazsa bir kaç poşeti kontrol edin eğer çimlenme yoksa tohumu değiştirin ve yeniden ekim yapın. Karşılaştığınız sorunları ve aklınıza gelen soruları buradan sorarsanız yetiştirdiğiniz süreçte size yardımcı olabiliriz.

pınarcıklı
    Guest

Teşekkürler Selahattin Bey.Benim 10 dönümlük arazim var, bu yıl salçalık biber veya kavun yetiştirmek istiyorum ben biber fidesi için poşette nasıl yetiştirilir diye bir sorum olmuştu cevabını siz vermiştinizben araştırmalarıma göre biber fidesi olarak 50 veya 60 bin fide gidiyormuş.bunun için çok büyük sera lazım ama bu kadar fazla yetiştiremem.Alçak tünellere poşetsiz ekmeyi düşünüyorum.Çiftçiliğe yeni başlıyorum.Sizce biber mi yoksa kavun mu ekmeliyim.

aksazli
    Guest

eski bir biber yetiştiricisi olarak ben cevap vereyim. çeşit olarak biber dikin. kavunuda az yapın önce deneme yapın.
    biber fidesini eni bir metre olan ocaklar yapın buranın fide toprağını hazırlayın. kumlu milli toprak çam toprağı dikkat edin çam toprağında daha sonra çekirge üreyebilir. keçi gübresi ve sönmemiş kireç ile karışımı hazırlayın.azotlu gübrede karıştırırsanız fidelerin uzamasına yardımcı olur. yaptığınız ocaklara serin ve 5 cm aralıklarla kısa enine çizgi çekin.
    çizgilerin içine tohumları atıp üzerini hafif hazırlamış olduğunuz toprakla örtün 1 cm olsun. sonra bu toprağı sıkıştırın bu iş için ben enli bir tahtayı ortasına 5 e 5 kalas çakarak bir çeşit tokmak yaparak çözmüştüm. sıkıştırmadan sonra bolca sulayın ve üzerini naylonla örtünün. noylonu toprağın üstüne örteceğiniz için nemlenme ve ısı yükselir en az günde iki defa sulamanız gerekebilir. üç yada dört gün sonra örttüğünüz noylonu kaldırın ve yarım ay şeklinde çubuklar yaparak bu şekilde mini sera oluşturun. 10 ila 15 gün içinde fideler çıkar derinde kalanlar biraz geç çıkabilir.sulamayı sabah saatlerinde yapınız hava sıcak olmamalı. sulamada süzgeçli aparat kullanınız.havanın durumuna göre havalandırmasını yapınız. fideler büyüdükçe havalandırma açısını ve süresini uzatınız. dikime yakın zamandan en az 15 gün önce mini seralarınızın üzerini tamamen açık bırakınız gece ve gündüz. ortama uyum sağlamalılar. mayıs ayı içinde isteğinize göre dikim yapınız. benim önerim bölgenizi bilmemekle mayıs 15 i geçirme. erken ürüne yatar tabii ki hava şartları uygun olursa.
    dikim sıra aralığı 75 cm fide aralığı 30 35 cm olursa ideal oluyor. tarlanızın tabanına tarlayı hazırlar iken dönüme 50 kg üç 15 dediğimiz 15 15 15 olarak yazıyor çuvallarda azot fosfor ve potasyumu eşit olan gübreyi kullanırsanız çok yüksek verim alırsınız. inanın toplamaktan bıkarsınız.
    dönüme 50 kg üç 15 unutmayın. daha sonra fidelerin durumuna göre 26 lık yani azot veriniz genelde sulamadan sonra iyi oluyor. ama sizin tarla büyük makineyle çapalayacaksınız makinenizde gübre atma aparatıda olursa iyi olur.
    sulamayı ilk zamanlar 15 günde yapınız karıklar suyunu çekip kurumaya dönünce çapa yapınız ve öylece kalsın. sulamadan bir kaç gün önce tekrar karık açınız. çiçeklenme döneminde temmuz başlangıcından itibaren havalar aşırı ısınır o zaman 7 8 günde bir sulama yapınız. bölgeye göre bu süre kısalabilir.çapayı fidelerin kırılmaması için öğle saatlerinde yapınız aynı şekilde karık açmayıda öğle saatlerinde yapınız. çapalamayı fidelerin boyu ve karıkları kapatma durumuna göre bırakırsınız. çapayı bıraktığınızda sulama süresini mutlaka 7 güne indiriniz.hasat ağustasun 10 dan itibaren başlar. tarlayı ikiye veya üçe bölerek hasat yapınız. dönüşümlü olursa her zaman ürün satabilirsiniz.
    hava şartları ve bakımı iyi olursa dönümden en az 6 ton alırsınız. benim aldığım rakam bu artı tepesinde kalan yeşiller hesapta yok. 6 mayısta dikim yapmıştım.

hasatla ve pazarlamayla ilgili püf noktalarını özelden anlatırım isterseniz. yada msn dende ulaşabilirsiniz her zaman daha doğrusu mesai saatleri içinde. size yardımcı olmak benim için zevk olacaktır.

ahmet kurum

aksazli@hotmail.com

**

aksazli
    Guest

son bir bilgi hangi sebzeyi yetiştirirsen yetiştir sakın üre gübre (şeker gübrede) deniliyor kullanma. pancar tarlasına atılır aslında. bu gübreyi kim ne derse desin sakın kullanma. yetişen ürünler toplandıktan kısa süre sonra çürüyor bu gübre nedeniyle.
    tecrübeyle sabittir.
    üç 15 atılan tarlanın biberi evde tam 45 gün bozulmadan durdu. tohumluk ayırdığım biberlerdi.
    üre atılan biberler çuvalda üçüncü gün çürümeye başlıyor ve kokusuda çok kötü oluyor.

nihat tiryaki
    Guest

Kiymetli BAHÇESEL üyeleri ve yöneticileri hepinize kolay gelsin benim bi sorum olacak
    Biberi tarlaya ekerken fide arası 35 cm mesafe çok değilmi bizim buralarda [esskişehir] genelde 8- 10 cm arayla dikiliyor Bu şekilde ekim yaparsam dekara gidecek fide miktarıu yaklaşık olarak üçte bir azalacak DOĞRU OLAN DİKİM ŞEKLİ NEDİR en fazla verimi nasıl dikersem elde edebilirim
    şimdiden teşekkürler

eşkiya
    Guest

Alıntı aksazli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    son bir bilgi hangi sebzeyi yetiştirirsen yetiştir sakın üre gübre (şeker gübrede) deniliyor kullanma. pancar tarlasına atılır aslında. bu gübreyi kim ne derse desin sakın kullanma. yetişen ürünler toplandıktan kısa süre sonra çürüyor bu gübre nedeniyle.
    tecrübeyle sabittir.
    üç 15 atılan tarlanın biberi evde tam 45 gün bozulmadan durdu. tohumluk ayırdığım biberlerdi.
    üre atılan biberler çuvalda üçüncü gün çürümeye başlıyor ve kokusuda çok kötü oluyor.

biz özellikle marullara üre kullanırız çünkü diyer gübrelere göre daha süratli büyütüyo ve marulun yapraklarını çok güzelleştiriyo ama tarlayı ilk fidan dikiminde 20 20 kullanırız sonra nitrat gübresi ama seninde dediğin gibi biz ürünü özellikle salatalıkta çok olur pazara bir gün önce salatalıkları atlarız bir gün sonra pazara gidesiye salatalıklar baen olur çürürler ama birazı

aksazli
    Guest

Alıntı nihat tiryaki Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kiymetli BAHÇESEL üyeleri ve yöneticileri hepinize kolay gelsin benim bi sorum olacak
    Biberi tarlaya ekerken fide arası 35 cm mesafe çok değilmi bizim buralarda [esskişehir] genelde 8- 10 cm arayla dikiliyor Bu şekilde ekim yaparsam dekara gidecek fide miktarıu yaklaşık olarak üçte bir azalacak DOĞRU OLAN DİKİM ŞEKLİ NEDİR en fazla verimi nasıl dikersem elde edebilirim
    şimdiden teşekkürler
    arkadaşım bizim bahsettiğimiz biber kırmızı biber kapya veya pala diye adlandırılıyor. çok çeşitli alanlarda kullanılıyor.
    fide arası mesafe 30 35 cm normaldir. senin dediğin gibi olursa verim artacağına düşer. dallar birbirine girer kırılma çok olur.
    sizin yetiştirdiğiniz sivri biberdir. onuda çeşidine göre dikersin ama 25 cm den az olmamalı.
    soğuk iklimle sıcak iklim arasında ürünün verim kalitesi değişir.
    üre gübreyi siz salatalıkta kullanıyorsunuz salatalığın bekleme süresi kısadır. sizin yetiştirdiğiniz salatalıklar bir hafta çürümeden duruyor mu. bir dene bakalım
    biz biberde kullanmıyoruz kullananlar var biber bir haftada çürüyor çok kötü kokuyor çürüyünce. biberi alan vatandaş tarhana veya salça yapacaksa 10 veya 15 gün bekletiyor biberi iyice seniyor ve buruşmaya başlayınca kullanıyor. üre kullanılan biberin o kadar bekleme şansı yok.
    bu anlattığım olaya bizzat ben şahit oldum. çok kişidende bu yönde şikayet duydum. araştırınca üreden olduğunu öğrendim.
    çiftçilikle uğraşan arkadaşlar eğer uzun yola çıkaca veya uzun süre bekleyecek ürün yetiştiriyorsanız sakın üre kullanmayınız.

eskişehirli eşkiya arkadaş

tarlalara bizde genelde 20 20 kullanırız ama bu yanlış bir işlem.
    çünkü 20 20 azot ve fosfor ağırlıklı gübre. azot ürünün büyümesini fosfor verimini etkiliyor. eksik olan potasyum ürünün kalitesini etkiliyor.
    15 15 15 de azot fosfor ve potasyum var. pazarda satılan ürünler için en ideal gübre üç 15 bence. kalite her zaman tercih edilir. potasyum ürünün rengini ve tadını etkiler. ürünün rengi cam gibi parlar al benisi güzel olur ve ürünü tatlandırır.
    ayrı 25 kiloluk çuvallarda potasyum satılıyor diğerlerine göre pahalı ama denemeni tavsiye ederim.
    başka sorun olursa yardımcı olmaya çalışırım.

gorukcu
    Guest

isteyen arkadaşlara fide temininde yardımcı olurum üretimi yaptığımız fideler şuan satışa başlandı biber =yeşil acı ,yeşil tatlı ,carliston ,salçalık ,dolmalık ,patlıcan = topan ,kırçıllı ,izmir , domates = yemeklik ve salçalık irtibat icin 0 546 7651030

Jaco
    Guest

Bahçemdeki Biberleri (Sivri ve Kabya) güzel meyve veriyor fakt kırmızılaşmadan (Pul Biber yapacaktım) önce dalda çürüyor.
    Bende 2 kere ´şeker gübre´ verdim, 1 kere yanmış hayvan gübresi.
    Haftada bir suluyoruz.
    Her şey çok güzel gidiyor, kızarınca a kadar.......
    Yeşil topladığımız biberi, güneşte çürümeden güzel kızarıyor, öyle mi yapsak?

Bu Konu İçin Etiketler