Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 20 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Kış Budamalarının riski nedir?

akcabey
    Guest

Kış Budamalarının riski nedir?

Kış Budamalarının riski nedir? ne yapmalıyız bilgisi olanlar lütfen yazsın

forest67
    Guest

Cevap: Kış Budamalarının riski nedir?

kış budamalarının enriskli yönlerinden biri don çatlaklarıdır.

sahra
    Guest

budamada risk zamanlamanın iyi şeçilmei gerekiyor.Aslında hernekadar budamada tecrübe sahibi olduğumuzu iddia etsekte ecdadımızın hangi ağacı nezaman ve nasıl budadığı ve ayın hangi günlerinde kesim yaptığını irdelemek gerekiyor.Şimdi biz teknolojinin nimetlerinden faydalanıyoruz fakat abzı yrıntıları kaçırmış olmakla bazı değerleri kaybettiğimizi geç anlıyoruz.Geçenlerde bir araştırma gurubuyla beraberken ilgin bir noktaya temas edildi.Eskiden dedelerimiz orman ürünlerini kulandığı zaman yani evini inşaa etmek için kereste vb türlere ihtiyaç duydularında ayın hareketlerine dikkat etmişler.Dolunayda ağaçları budamamaya özen göstermişler.Çünkü o zamanlarda ağaçlarda su hareketliliği üst düzyede oluyomuş.Bu konuya acba kaç kişi vakıf olmuş acaba.Bazen aradabir tekniği konuşturuken birazda geçmişi harmanlayalım.

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Sayın sahra, ilginç yaklaşımınız gayet dikkat çekici. Ancak pratiği fazlaca mümkün değil. Ben hangi dedemi bulupta soracağım ağacı ne zaman keselim diye. Biz onları bu asırda babadan kalma yöntemler kullanıyorlar, Adetlere göre körükörüne usuller uyguluyorlar diye, harafeciler diye mimlemedik mi? Bana çıkıp bir büyüğümüz ağacı dolunayda kesme derse ne derdik. yapılan bir şeyin ilmi açıklaması olmadıkça dediğinizin pek geçerliliği malesef olmayacaktır.

Şahper
    Guest

Ay ile ilgili konularda buradaki başlığı bir okumanızı öneririm arkadaşlar.

sahra
    Guest

Burada dedelerimizi bulmak önemli değil.Önemli olan tecrübleri göz ardı etmemiz.Adetlere göre körü körüne bakmak yerine derinlemesine indiğimizde sn Sahperin foruma taşıdığı konu olayı açık sekilde doğrulamaktadır.Bizler yıllarca bu işi yapmamıza rağmen kaç meslektaşımıaz bu olayı irdelemiş.Sanıyorum hiç kimse.Artık bazı değerlerimizi bulma zamanı gelmiştir.

prenses
    Guest

sayın sahra,
    bu konuda bende selsarac ile hemfikirim.artık dededen babadan kalma yöntemlerle yetiştiricilik yapılamaz.artık modern yetiştiricilik yontemlerini kullanmalıyız. dediginiz gibi Türkiye'de bu konuda yapılmış fazla çalışma yok, internette taradığımız zaman kaynaklar yetersiz.ancak bu durumda yabancı literatürlerden yararlanmalı ve sorulara yön vermeliyiz.ne dersiniz

not: kış budamaları konusunda gerekli araştırmayı yapıp en kısa zamanda size doneceğim.

sahra
    Guest

sayın prenses ben budamada zamanlamaya dikkat çekmek istemiştim.Elbette dededen kalma yöntemle günümüz teknolojisini kıyaslayamayız.Günümüzde dahi budamanın nasıl yapıldığı konusunu anlamayan birçok insan var.Hatta budama yapılınca bilinçsizce tepki gösterern insanlarla karşılaşmıyormuyuz.Budamad a diğer bir hususta ağaçların çiçeklenme ve gelişme peryotları önemli.Burada yetiştiricilik konusu ile budamadaki zamanlama karıştırılmış gibi algılanıyor.Global bir dünyada elbette günümüz teknolojisini kulanmak zorundayız.

sahra
    Guest

sayın prenses burada yetiştiricilikte dededen kalma yöntemi konusunda bir iddia sözkonusu değil.Budama yapılırken daha önce bahsettiğim gibi ağaçlardaki su hareketliliğinden bahsedilmişti.Global dünyada yapılması gereken çağın gerekliliğinini yerine getirmektir.

prenses
    Guest

o zaman konu başlığı ile içeriği çelişiyor gibi geldi bana.yanlış anlamayın amacım asla tenkit etmek değil. foruma yeni üye oldum ve şuan deneme aşamasındayım.yani bilgi paylaşımı aiçin burdayım.amacım bu forumdan ne alabilirim, foruma ne katabilirim.tabiki bunu profesyonel düzeyde yapmak istiyorum.verilen cevapların pratikte olduğu kadar teoriktede kanıtlanmış olmasından yanayım.yani burda her verdiğimiz bilginin yapılmış bir çalışmanın sonucu olmasını isterim.

Bu Konu İçin Etiketler