Iğdırlı Dağcı Bilgihan Ova, Aras nehri ve yatağının donduğunu ve bölgede yaşayan kızılakbabaların aç kaldığını belirtti.
Iğdırlı Dağcı Bilgihan Ova, Türkiye'nin en önemli kuş göç rotalarından birisi sayılan Aras Vadisi'nin Tuzluca kesiminde ve Aras Dağları'nda yaşayan kızılakbabaların açlığına dikkat çekmek için Aras Dağları'nın Parakaş zirvesine tırmandı. Aras Dağları'na tırmanışı hakkında bilgi veren dağcı Ova, doğuda çok ağır kış koşullarının hüküm sürdüğünü, Aras Nehri'nin donduğunu, Türkiye'de sayıları oldukça az olan kızılakbaba ve diğer yaban hayvanlarının zor günler geçirdiğini söyledi. Bilgihan Ova, ''Aras

Dağları'nda yaşayan kızılakbabaların soyu yok alma tehlikesiyle karşı karşıya. 3 günlük bir tırmanış ve gözlemlerim neticesinde hayatta kalabilen akbabaların fotoğrafını çektim. Aras Dağları'nda ve Aras Nehri'nde durum çok kötü. Hayvanlar açlıktan Tuzluca'nın çöplüğüne kadar inmişler. Ancak çöplüğe köpeklerle gelen eli değnekli yöre çocukları, hayvanların peşine düşüp hayvanları ürkütüyor. Kuşlar ciddi anlamda ölüm tehlikesiyle karşı karşıya. Iğdır Belediye Başkanı Sayın Nurettin Aras Bey ile Tuzluca

Belediye Başkanı Sayın İsmet Yüce, mezbahanelerden çıkan hayvan atıklarından, hayvanların iç organlarından aç kalan akbabalara bir miktar yiyecek gönderebilirler. Yine Tuzluca Çöplüğü'ne gelen ve hayvanları ürküten çocuklara karşı önlem alınabilir. Haberi ve

fotoğrafları Iğdır Tuzluca'da çalışan Amerika Stanford Üniverisitesi Biyolojik Bilimler Araştırma Görevlisi, Ornitolog (kuş bilimcisi) Aras Vadisi Kuş Gözlem Merkezi Direktörü Sayın Dr. Çağan Hakkı Şekercioğlu'na da elektronik postayla ulaştırdım. Çağan Bey de akbabaların neslinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını, Tuzluca'daki akbabalara destek olunması gerektiğini belirtti. Akbabaların durumuna dikkat çekmek için, Aras Dağları'nın Parakaş Zirvesi'ne tırmandım. Umarım akbabaların geriye kalan kısmını yaşatabiliriz" dedi.
iha