Gündoğan markası altında Möööööö peynir, sucuk ve salamlarını pazarlamaya başlayan Eray Gıda, yıl sonuna kadar ’Vızz’ balları ve ’Mee’ peynirlerini de satışa sunacak.
Üretim prosesini internete taşıyan firmanın ortağı Adnan Yıldız, "Yediğiniz sucuğun hangi inekten yapıldığını, baba adını bile göreceksiniz. Duygusal bağ kurmasanız iyi olur" dedi.

2002 krizine kadar Türkiye ve yurtdışında inşaat taahhüt işleriyle ilgilenen Adnan Yıldız ve Atilla Celep adlı iki ortak krizin ardından çareyi hayvancılığa soyunmakta buldu. Eray Gıda isimli bir şirket kuran ve Gündoğan markası altında "Möööööö peynir", sucuk ve salamlarını pazarlamaya başlayan Eray Gıda, ürün portföyünü yıl sonuna kadar ’Vız’ balları ve ’Mee’ peynirleri ile de geliştirmeyi planlıyor. Satın alınan ürünlerin üretim prosesiyle ilgili tüm detayları internete taşıyarak süt ve et ürünlerinde ilk kez izlenebilirlik dönemini başlatan firmanın ortağı Adnan Yıldız "İnternet ortamında yediğiniz sucuğun baba adını bile göreceksiniz. Ancak, duygusal bağ kurmamanızı öneriyorum" dedi.

HAMMADDEMİZ ORTADA: Bugüne kadar balık, yumurta ve taze sebze-meyvede uygulanan izlenebilirlik özelliğini kırmızı et ve süt ürünlerine de taşıdıklarına dikkat çeken Yıldız bu uygulamanın zorluklarını anlattı: "Yumurta, sebze meyve gibi ürünlerde, ürünün hammaddesini bulmak kolay oluyor. Buna karşın yıllık bin ton süt kapasiteli bir tesiste süt alımı çeşitli ahırlardan olduğu için layıkıyla izlenebilirlik sağlanamıyor. Biz ise daha düşük üretim kapasitesi ile çalıştığımız için sadece kendi çiftliğimizdeki ineklerin etini ve sütünü kullanıyoruz. Sattığımız ürünün üzerine yazdığımız bir kod ile internet üzerinden ineğin anne ve baba adından, aşılamalarına, sütte kullanılan maya markasından ineğin yediği gıdaya kadar her türlü işlemi paylaşabiliyoruz."

KAPASİTE İKİYE KATLAYACAK: İzlenebilirlik uygulaması için bir barkod sistemi oluşturduklarına dikkat çeken Yıldız yıllık 5 ton süt olan üretim kapasitelerini en fazla 10 tona çıkartabileceklerini söyledi. 100 başlık bir çiftliğin yaklaşık 1 milyon dolara mal olduğunu Çiftliklerinde ise 900 baş hayvan olduğunu belirten Adnan Yıldız butik üretim yaptıklarını vurgulayarak, "Verdiğimiz hizmetlerden dolayı bu üretim kapasitemizi iki kattan fazla artıramıyoruz. Ancak bazen rafta pahalı kalmakla eleştiriliyoruz. Ama bu ürünün A Brand butik bir ürün olduğunun düşünülmesi gerekiyor" dedi.

VIZZZ VE MEEE DE YOLDA: Yıl sonuna kadar piyasaya sürecekleri Vızzz ballarında ve Meee peynirlerinde de üretim aşamalarının tek tek paylaşılacağını vurgulayan Yıldız şöyle konuştu: "Tüm ürünlerimiz organik olacak. Ürün çıkartmak çok kolay olmuyor. Çftliği 2003’te kurduk. Rafa yeni girebildik. Tofaş’ın Kartal ve Şahin’inden sonra biz de Möööööö, Mee ve Vızz ile büyüyeceğiz."

haberler.com