Toplam 10 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Üzüm Dersi

selim
    Guest

Üzüm Dersi

"Başını kaldır, kendini tanıttırmak isteyen fa'al ve kudretli bir zatın harika işlerine bak. sen başıboş olmadığın gibi, bu hadiseler de başıboş olamazlar. herbirisi çok hikmetli vazifeler peşinde koşturuluyorlar. bir müdebbir-i hakim tarafından istihdam olunuyorlar"
    bu kainatta görünen bütün güzellikler öyle bir güzelden geliyorki,bu mütemadiyen(devamlı) değişen ve tazelenen kainat,bütün mevcudatiyle ayinedarlık dilleriyle ,o güzelin cemalini tavsif ve tarif eder.

Bir Sâni-i Zülcelâl, kendi sanatının mucizeleri ile kendini tanıttırmak ve bildirmek ister. O da(insan) İmân ile, mârifet ile mukabele eder.

O güzellik ve merhamet sahibi Yaradanın ikram bağistanından, mucizelerinin salkımlarından bir tanecik hükmünde gördüğüm iki parmak kalınlığında bir üzüm asmasına asılmış olan salkımları saydım: yüz elli beş çıktı. Bir salkımın danesini saydım: yüz yirmi kadar oldu. Düşündüm, dedim: “Eğer bu asma çubuğu, ballı su musluğu olsa, daim su yerse, şu hararete karşı o yüzer rahmetin şurub tulumbacıklarını emziren salkımlara ancak yetecek. Hâlbuki bazan az bir rutubet ancak eline geçer. İşte bu işi yapan herşeye kadir olmak lazım gelir. Evet, yaptığı sanatlar hakkında akılların hayrete düştüğü Zat, noksan sıfatlardan münezzehtir.

Faal:devamlı faaliyetteolan
    hikmetli:maslahatların gözetilmesi
    müdebbir-i hakim:hikmetle idare eden Allah
    cemal:güzellik
    marifet:bilmek

selim
    Guest

Cevap: Üzüm Dersi

"Aklı bulunanlara, bu iki meyvede tevhid için büyük bir âyet, bir delil ve bir hüccet vardır." Evet bu iki meyve, hem gıda ve kut, hem fâkihe ve yemiş, hem çok lezzetli taamların menşe'leri olmakla beraber, susuz bir kumda ve kuru bir toprakta duran bu ağaçlar, o derece bir mu'cize-i kudret ve bir hârika-i hikmettir ve öyle bir helvalı şeker fabrikası ve ballı bir şurub makinesi ve o kadar hassas bir mizan ve mükemmel bir intizam ve hikmetli ve dikkatli bir san'attırlar ki; zerre kadar aklı bulunan bir adam, "Bunları böyle yapan, elbette bu kâinatı yaratan zât olabilir." demeğe mecburdur. Çünki meselâ bu gözümüz önünde bir parmak kadar asmanın üzüm çubuğunda yirmi salkım var ve her salkımda şekerli şurub tulumbacıklarından yüzer tane var. Ve her tanenin yüzüne incecik ve güzel ve lâtif ve renkli bir mahfazayı giydirmek(kabuğu)ve nazik ve yumuşak kalbinde, kuvve-i hâfızası ve proğramı ve tarihçe-i hayatı hükmünde olan sert kabuklu, ceviz içli çekirdekleri koymak ve karnında "cennet helvası" gibi bir tatlıyı ve âb-ı kevser gibi bir balı yapmak ve bütün zemin yüzünde, hadsiz emsâlinde aynı dikkat, aynı hikmet, aynı hârika-i san'atı, aynı zamanda, aynı tarzda yaratmak, elbette bedâhetle gösterir ki; bu işi yapan bütün kâinatın Hâlıkıdır ve nihayetsiz bir kudreti ve hadsiz bir hikmeti iktizâ eden şu fiil, ancak O'nun fiilidir.

ahmetkac
    Guest

bin barekallah seyyah bu güzel mesajlarınızla sıkılan ruhlarımızı serinletiyorsunuz.
    teşekkür ederim.

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Bunları böyle yapan, elbette bu kâinatı yaratan zât olabilir diyorum.

Başka bir şey demiyorum.

selim
    Guest

Meselâ bu gözümüz önünde bir parmak kadar asmanın üzüm çubuğunda yirmi salkım var ve her salkımda şekerli şurub tulumbacıklarından yüzer tane var. Ve her tanenin yüzüne incecik ve güzel ve lâtif ve renkli bir mahfazayı giydirmek-kabuk- ve nazik ve yumuşak kalbinde, kuvve-i hâfızası ve proğramı ve tarihçe-i hayatı hükmünde olan sert kabuklu, ceviz içli çekirdekleri koymak ve karnında "cennet helvası" gibi bir tatlıyı ve âb-ı kevser gibi bir balı yapmak ve bütün zemin yüzünde, hadsiz emsâlinde aynı dikkat, aynı hikmet, aynı hârika-i san'atı, aynı zamanda, aynı tarzda yaratmak, elbette bedâhetle gösterir ki; bu işi yapan bütün kâinatın Hâlıkıdır ve nihayetsiz bir kudreti ve hadsiz bir hikmeti iktizâ eden şu fiil, ancak O'nun fiilidir.

ibrahim simsek
    Guest

bende yazmak istiyorum ustteki uzumden cok guzel sarap olur sarap cok besleyici bir gidadir incirdende biraya karistirmak icin surup yapilir yaradiyorsun bir de takip et ya ben bu sozu sevdim

selim
    Guest

Alıntı ibrahim simsek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende yazmak istiyorum ustteki uzumden cok guzel sarap olur sarap cok besleyici bir gidadir incirdende biraya karistirmak icin surup yapilir yaradiyorsun bir de takip et ya ben bu sozu sevdim
    Daha öncede söylediğim gibi yüce yaratıcı şer isteyen ve haram işlere gidenlerede yol veriyor.Eğer vermemiş olsa idi elmas
    gibi ruhlarla kömür ruhlular aynı seviyede kalırdı.
    Yani Allah imtihan gereği şerri yaratıyor ama rızası yok.
    Öğretmen niye yanlış şıkları da test kağıdına koyuyor acaba
    Öğrenci bu şıklardan dolayı öğretmeni eleştirme hakkına sahip değil.
    yanlış şıklar ve onları seçenler olmazsa imtihan olmazdı değil mi?
    Allah kömür ruhlu insanlardan eylemesin.(!)

ibrahim simsek
    Guest

ne kadar guzel komur ruhlu olmak kisin babasiz cocuklarin evini sicacik isitmak ben olurum inanki komur ruhlu dusunsene komur nekadar onemli bir maddedirki yeri geldiginde yeni dogmus begi yeri geldigin de bir yasli amcanin namazini soguk yerine sicacik komurun yani basinda kilmasini tesekkurler bu iltifatin icin bazen hos oluyor iltifat duymak neyse bir sey degil butun insanlar bana dusman olucak biraz ara versem iyi olucak

selim
    Guest

Hani kömür iyi yanar ya

selim
    Guest

Evet, lezzetli üzüm salkımlarının hâsiyetleri, kuru çubuğunda aranılmaz.

Bu Konu İçin Etiketler