Antalya'nın Kumluca ilçesinde kurulacak Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi müteşebbis heyeti toplantısı gerçekleştirildi.
Müteşebbis Kurul Başkanı ve Antalya Valisi Alaaddin Yüksel'in başkanlık ettiği ilk toplantıda görev dağılımı yapıldı. Kumluca Akbulut Otel'de yapılan toplantıda yönetim kurulu, denetim kurulunun asil ve yedek üyelerini belirledi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Başkanı Alaaddin Aytekin, Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulma çalışmalarına iki yıl önce başlandığını, zor aşamalardan geçtikten sonra mutlu sona ulaşıldığını kaydetti. Kurulma aşaması tamamlanan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'ne işletme kurmak amacıyla şimdiden 27 uluslararası firmanın başvurda bulunduğunu kaydeden Aytekin, "Çok sayıda da yerel ölçekli firma talep geliyor. Başta Valimiz Alaaddin Yüksel olmak üzere Kaymakamımız Abdullah Aslaner, Belediye Başkanımız Hüsamettin Çetinkaya, katkıda bulunan kurum, kuruluş ve kişilere teşekkür ederim." dedi.

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel de Kumluca'nın tarihi bir gün yaşadığını ifade ederek, Türkiye'de ilk defa adında gıda kelimesi geçen bir organize sanayi bölgesinin oluşturuluğunu söyledi. Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulması için çok mücadele verildiğini anlatan Vali Yüksel, amaçlarının sattılan bir kasa domatesin paraya dönüşmesi değil, Avrupa ülkelerinde bu ürünün Antalya'nın ve Türk ürünü dedirtmek olduğunu söyledi. Vali Yüksel şunları söyledi: "Bu turizmde de aynıdır. Mesela birbirleriyle konuşmayı bırakın bir arada olmak bile istemeyen milletlerin insanları Antalya'ya gelip otellerin önünde kardeşçe barış içinde havuza girebiliyor. İşte burası Türkiye dedirtiyoruz. Amaç budur. İnsanları bu da olur mu? Dediği küresel ısınma geldi kapımıza dayandı. Artık gıda çok önemlidir. İnsanlar açlıkla karşı karşıya kalmıştır. 50 yıl sonra yaşayanlar görecektir spor müsabakalarının ardından yarışmacılara altın işlemeli kupa değil bir kasa Kumluca domatesi verilecek. Bu size gülünç gelebilir. 50 yıl sonra yaşayanlar bunu görecektir." Toplantıya Çevre ve Orman Bölge Müdürü Mine Kara, Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin, TEDAŞ İl Müdürü Abdullah Uyar, Bayındırlık İl Müdürü Ali İhsan Öztürk de katıldı.

Daha sonra geçilen seçimlerde müteşebbis heyeti başkanvekilliğine Mustafa Satıcı, yönetim kurulu başkanlığına Alaaddin Aytekin, yönetim kurulu Başkan vekilliğine Necmettin Gökkaya seçildi. Süleyman Ahıskalı, Ahmet Kaya ve Ahmet Çetin Yönetim Kurulu ise asil üyeliklere getirildi. Hasan Hoyrazlı, Mehmet Sadık Bayraktaroğlu, İbrahim Durdaş, Muammer Çetinkaya ve Zekeriya Uzuner yönetim kurulu yedek üyesi oldu. Program sonunda günün anısına KUTSO Başkanı Alaaddin Aytekin tarafından Antalya Valisi Alaaddin Yüksel'e günün anısını plaket verildi. (Cihan Haber Ajansı)