Gül, Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (GÜLBİRLİK) geçen yıl yurt dışına 7 milyon 253 bin YTL'lik gül yağı ihracatı gerçekleştirdi. Birlik Genel Kurul Toplantısı'nda üyelere bilgi veren Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mahmut Demir, iç piyasaya sattıkları gül ürünlerden 852 bin YTL, kooperatifin diğer gelirleri ile birlikte toplam 8 milyon 416 bin YTL gelir elde edildiğini kaydetti.
Gülbirlik Yönetiminin uyguladığı politikalar sonucunda olumsuz piyasa ve pazar şartlarına rağmen gül çiçeği üretimi ile gül yağı üretiminde arzu edilen dengenin sağlandığına değinen Demir, "Dünya gül yağı pazarında oluşabilecek istikrarsızlık bertaraf edilerek müşterilerimizin sürekliliği ve güveni kazanılmıştır. Ancak, bu iş bir arz-talep meselesidir. Bunun acı örneklerini geçmiş yıllarda hep birlikte yaşadık. Şöyle ki, gül çiçeği üretimi ve gül yağı üretimi arttığı dönemlerde çiçek ve yağ fiyatları düşmüş, gül çiçeği ve gül yağı üretiminin düştüğü dönemlerde ise çiçek ve yağ fiyatları yükselmiştir. Bu iniş ve çıkışlar bizlere olan güveni sarsmakta ve dünya gül yağı pazarında istikrarsızlığa sebep olmaktadır." diye konuştu.

Demir, çok nazik ve kırılgan olan bu sektörün güçlü bir istikrara ihtiyacı olduğunu kaydederek, GÜLBİRLİK yönetiminin geçmiş yıllarda almış aldığı tedbirler sayesinde sektörde istikrarlı bir seyrin yakalandığını anlattı. Demir şunları söyledi: "Yönetim olarak her zaman özel sektörün kilogram başına verdiği fiyattan daha fazlasını üreticilerine ödediğine dikkat çekerek, "2007 yılında özel sektörün kilo başına 1,35 YTL fiyatına karşılık, kooperatifimiz 1,50 YTL fiyat ilan etmiştir. Kooperatifimiz bölgedeki gül üreticilerimizi ve ortaklarımızı düşünerek gülcülüğün ayakta kalmasına büyük katkı sağlamıştır. Geçtiğimiz yıl kampanya sonrasından üreticilerimize 4 milyon YTL ödeme yapılmıştır."

Dünya piyasa şartları ve alınacak olan gül çiçeğinin ve üretilecek olan gül yağı ve gül ürünlerinin maliyetlerinin dikkate alınarak 2008 yılı gül çiçeği fiyatlarını kampanya sonunda tespit edileceklerini anlatan Demir, özel sektöre göre daha iyi fiyat vermeyi hedeflediklerini aktardı. Demir, geçen yıl alınan 2 milyon 671 bin 333 kilogram gül çiçeğinden 623 kilogram gül yağı, 877 kilogram gül konkreti, 30 bin kilogram da dökme gül suyu mayası üretildiğini bildirdi.

Gülbirlik Yönetim Kurulu'nun 2007 yılı faaliyet raporu, genel kurulda oy birliği ile kabul edildi. (Cihan Haber Ajansı)