Toplam 15 Sayfadan 14. Sayfa BirinciBirinci ... 412131415 SonuncuSonuncu
Toplam 146 sonuçtan 131 ile 140 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Meyve Ağaclarının Değer Tespiti

ubeyd
    Guest
    Yapılan hesaplama dogrü Meyve ağaçlarının hesaplamasında Ağaçın ekonomik vermi süresinin net getirisi dikkate alınarak hesaplama yapılır.

muharremozdemir
    Guest
    Sn. Ubeyd Bey

Malatyada Kayısı Bahçemiz bulunmaktadır ve KuzeyÇevre Yolu Projesi kapsamında yolun bir bölümüde bizim kayısı bahçemizdengeçiyor ve yaklaşık 35 yıllık 190 adet ağacımız yola gidiyor. Arazinin yerinedönümü kadar arazi hazineden verildi lakin üzerinde bulunan kayısı ağaçlarınaise adet başı 220 TL Biçilmiş ve Tarım il müdürlüğü ağaçların bedelininödenmesi için lakin benim aklımı karıştıran bir kaç soru var.

1.si Yolu Karayolları Genel Müdürlüğü yapıyor veKamulaştırmayı gerekli ödemelerinde Karayolları tarafından yapılması gerekmiyormu? Tarım İl Müdürlüğünün ne ilgisi var tarım arazisi diyemi böyle oluyor?

2. si Ben her yıl ağaçları TARSİM Vasıtası iledona karşı sigortalatıyorum ve 2015 Yılında tarsimden gelen eksperler yolagiden ağaçların verim hesabını ağaç başı 180kg yaş ürün ve Yaş ürün kg fiyatınıise 1,5 TL olarak belirledi elimde resmi evrak var konu ile alakalı. Meyvelerintamamının zarar görmesi durumunda 180x1,5=270TL zarar biçiyor vergiler v.s.düşerse 200-250TL arası/Yıl oluyor. Ama idarenin bize belirlediği ağaç başı220TL Fiyat, Buda 1 yıllık meyve verimine tekabül ediyor.

3. sü Benim geçim kaynağım sadece bu ağaçlar olsave bugün bu ağaçlar kesilir kesilmez ben yeni verilen araziye fidan diksem aynıverime 8-9 yılda ulaşıyor. Bana belirlenen bedel 1 yıllık ürün parası ikenbenin 6-7 yıl kazanç kaybım olacak ve oradaki kalan kısımda geçimimi nasılidame ettireceğim hesaplama yöntemi doğrumu sizce.

4. Konu ile ilgili miktarı kabul etmezsem tutanaktutulup idare beni mahkemeye verecekmiş ve Mahkeme bilirkişi atayacakmış. Kabuletmemem durumunda ve tüm belgeleri yukarıda saydığım konuları dile getirmemleyeni bir hesaplamaya gidilir mi? Yoksa kamulaştırma devletin bakanlar kurulukararı ile almış olduğu bir karar olduğu söylenmekte mahkemede bu yöndemi kararverir yani itirazım kabul görmez devletin belirlediği fiyattan mı alırım ödemeyi?

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

nabolant
    Guest
    Hocam kolay gelsin,bizim dava yerel mahkemede sonuçlandı bilirkişi raporu %3 kapitalizasyon faiz oranı üzerinden yapıldı çünkü yerin konumu gereği kıymetli şu an dekar 60-100 bin ₺ civarında alınıp satılıyor. Karayolları Yargıtay'a götürdü konuyu oradan gelen ilamda kapitalizasyon faiz oranının %5 olmalı diyerek yerel mahkemenin kararını bozdu,yerel mahkeme ek bilirkişi raporu istedi onlarda Yargıtay kararındaki gibi %5 üzerinden hesap yapmışlar ve önceki rapora göre büyük bir fark oluşmuş arada dolayısıyla arazinin gerçek kıymetinden çok uzaklaşılmış. Hocam biz bilirkişi raporuna itiraz edeceğiz mecburen ancak bilirkişi tekrar faiz oranı %3 üzerinde ısrar edebilir mi Yargıtaya karşı yoksa gene %5 kullanmak zorunda mı

ubeyd
    Guest
    Yargıtay %3 oranının bozmuş bilirkişi bir daha bu oranı alamaz. Ancak Bilirkişi verdiği bedelinin doğru olduğuna inanıyorsa eğer, bu sefer önceki verdiği fiyatı bulmak için Objektif değer artışı kullanabilir. ve ayni değeri bulur o zaman Yargıtay bozamaz.

Kayıtsız Üye
    Guest

agaç değerleri

SAYIN HOCAM 2016 VE 2017 YILI MEYVELİ VE MEYVESİ AĞAÇ DEĞERLERİ; ÇALIŞMAKTA OLDUĞUM (MUĞLA MİLLİ EMLAK MÜDÜRLÜĞÜ) KAMU KURUMU İŞ VE İŞLEMLERİNDE KULLANILMAK ÜZERE GEREKMEKTEDİR.

E MAİL ADRESİM; kubilayefeozcan@hotmail.com

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Savaş Koca
    Guest
    Hocam,Meyve ağaçlarının değer tespitine ihtiyacım var,İstanbul Tarım İl müdürlüğünden 2013 yılı Meyve ağaçları değer tablosunu temin ettim ,fakat bazı meyve ağaçları listede yok,eksik olan ağaçları tabloda belirttim ,ayrıca Fidan değerleri lazım,bunları nasıl temin edebilirim,yardımlarınızı rica ederim.
    Meyve Ağaçlarının Değeri:
    Fidan Türü Yaşı
    İğde 10,18,18
    Dut 10,28,25,15
    Nar 15,10,8
    Üzüm(Asma) 20,25,5,10
    İncir 4,10,14,8,15,20
    Yenidünya 10,5
    Ihlamur 20

Fidanların Değeri:
    Fidan Türü Yaşı
    Elma 4
    incir 4
    İncir 3
    Üzüm 2
    Nar 1
    Erik 2
    Erik 4
    Ceviz 3
    Kayısı 2
    Yenidünya 3

ubeyd
    Guest
    mail adresinizi özelden yazınız . Göndereyim

bergamot
    Guest
    merhaba
    öncelikle herkese yardım ettiğiniz için teşekkür ederim,benim de güncel meyve ağaçları değerlerine ihtiyacım var
    ayrıca bir sorum da milli emlaktan ağaçlandırma yapmak amaçlı kiralanmış bir parsele ağaç dikilmediği tespit edilip tazminat ödenmesi istenirse, burada değer neye göre hesaplanır veya kira bedeli ve tazminat toplamı ne kadar olur bunların değerlerine nereden ulaşırız. parsel makilik ve çam ağaçlarından oluşmakta.

ubeyd
    Guest
    Güncel ağaç bedellerini e-mailinize gönderiyorum. Milli Emlak'tan kiralamış olduğunuz yere istenilen fidanların dikilmediği tespit edilmişse anlaşmanız fesedildiği gibi anlaşmanızda yazılı hukuki işlem uygulanır. Anlaşmanızı tekrar okuyun orada yazılı cezai şartalar bakınız. İyi çalışmalar.

zekiuar
    Guest
    Ubeyd Hocam, Güncel ağaç bedellerini banada gönderebilirmisiniz acaba? emrullah_sahin@hotmail.com

Bu Konu İçin Etiketler