Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Türkiyede İlk İzlenebilir Gıda Üretimi

ubeyd
    Guest

Türkiyede İlk İzlenebilir Gıda Üretimi

Lüleburgaz'da 40 dönümlük arazi üzerinde kurulan Eray Çiftliği, et ve süt pazarına hızlı girdi. Hastalıklardan Ari İşletme ve Avrupa Birliği Çiğ Süt Üretim Normlarına Uygunluk Belgesi'ne sahip Türkiye'nin ilk "Mavi Bayrak"lı çiftliği olan Eray Gıda, kırmızı et ve sütte ilk "izlenebilir gıda" ürünlerini piyasaya sundu.

2 ay önce 'Gündönümü' markasıyla, taze kaşar peyniri, salam ve sucuk üretmeye başlayan firmanın ürünleri Metro'da satılmaya başlandı. Eray Gıda Süt Ürünleri Başkanı Adnan Yıldız, AB programı olarak 2002'de uygulamaya konulan gıda izlenebilirliğine Avrupa ülkelerinde ilginin giderek arttığını söyledi.

TÜRKİYE'DE İLK

Eray Gıda'nın da, son teknolojiyi kullanarak uluslararası standartlarda üretim yaptığını belirten Yıldız şunları söyledi: "Ürünlerimizde sadece kendi çiftliğimizde yetiştirdiğimiz ineklerin sütü ve danaların eti kullanılıyor. 1 yıllık bir araştırmadan sonra 2 ay önce Türkiye'de ilk olarak izlenebilir gıda üretimine geçtik. Bu uygulama ile halkımız artık ne yediğini, yediği ürünün nasıl üretildiğini, hangi koşullarda peynire, sucuğa, salama dönüşerek sofraya geldiğini bilecek. Bunun için aldığı ürünün arka yüzünde yer alan 'izlenebilirlik' numarasını internet sitemizde yer alan sorgulama bölümüne girmesi yeterli." Yıldız, hastalıklardan ari belgesine sahip olduklarına da kaydetti.

BUTİK ÜRETİM YAPIYORUZ

Eray Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Celep de kendi ürettikleri hayvanların eti ve sütü ile kapasitelerinin sınırlı olduğunu, butik üretim yaptıklarını bildirdi. Celep, "Günlük 5 ton süt ve 500 kilo peynir üretimimiz var. Ancak önümüzdeki dönemde ürün çeşidimiz de artacak" diye konuştu. Yetişmiş personel sıkıntısı çektiklerini de belirten Celep, sektöre süt teknikeri yetiştirmek amacıyla bir proje hazırladıklarını anlatarak, "Tesisimizde derslik açacağız ve civar köylerdeki çocuklara eğitim vereceğiz" dedi.

PEYNİRDE SÜTÜN MALİYETİ 7 YTL

Sektördeki kayıtdışı üretimin boyutuna dikkat çeken firma yetkilileri, "Ülkemizde günde 10 milyon litre süt üretiliyor. Bunun sadece 3 milyon litresi kayıtlı" dediler. Merdivenaltında, kötü koşullarda ve hileli yapılan üretimlerin halkın sağlığını tehdit ettiğini açıklayan yetkililer, "Bugün üretici bir kilo sütü 60 kuruşa satıyor. Taban fiyat bu. Bir kilo peynir ise 12 kilo sütten üretiliyor. Yani bir kilo peynirde sadece sütün maliyeti 7 YTL tutuyor. Vatandaşın ürün alırken bunu bilmesi önemli" uyarısında bulundular. Firma yetkilileri, bir kilo peynirde maliyetin yüzde 70-80'ini sütün oluşturduğunu; üretim, ambalaj, işçilik ve nakliye gibi diğer masrafların da yüzde 25 seviyesinde olduğu bilgisini ver

akcabey
    Guest

Cevap: Türkiyede İlk İzlenebilir Gıda Üretimi

darısı diğer firamalara

MÜCAHİD
    Guest

merhaba....
    izlenebılır uretici kodlarına nasıl ulasabilirim...?

acartatar
    Guest

Tebrikler..bu tip üretim yapan firmalar korunmalı ve basında tanıtılmalı..halkın daha bilinçli olarak alışveriş yapmasın için, firmalar bu tip üretimlerini ve kullandıkları hammaddeleri açıkça web sayfalarında ve basında anlatmalılar ki markalar öne çıksın..ancak herşeyin doğalından üretilen mamüllerinde piyasada biraz pahalı olacağınıda unutmamalıyız. ama sağlığımız mı cebimiz mi diye düşünürsek ..tabii ki sağlığımız.. az yiyelim öz yiyelim..saygılar

Bu Konu İçin Etiketler