Bu soruyu bana geçen haftaya kadar sorsaydınız; pek de olumlu bir cevap alamazdınız. Ama Knorr'un Almanya'daki tesislerini gezdikten sonra fikrimin değiştiğini söyleyebilirim.

RAMAZAN BİNGÖL
Hazır çorbaya pek sıcak bakmadığımı yazılarımı takip eden birçok okuyucum bilir. Eşimle bile evde “benim soframa hazır çorba giremez” şeklinde fikir tartışmaları yaşamışımdır. Her halde ünlü hazır çorba markası Knorr'un yetkilileri de bu “hazır çorba zararlıdır” ön yargısının farkına varmış olacak ki beni ve 20'ye yakın gazeteci arkadaşımı Almanya Heilbronn'da ki Knorr'un merkezine götürmeye karar vermişler. Knorr Unilever'in en büyük markalarından biri. 87 ülkede satılıyor ve 40'tan fazla ülkede de lider marka konumunda. Her gün 320 milyon kadar tüketiciye ulaşıyor ve3.5 milyar Euro cirosu var. Geziye giderken sohbet ettiğimiz Unilever Gıda Başkan Yardımcısı Mustafa Seçkin'e, hazır çorbalara bakışımı anlattım. Kendinden emin bir şekilde “bir de dönüşte görüşelim” dedi

Knorr aşçılarından lezzet ziyafeti

Heilbronn'a indiğimizde bu şehri sanki Knorr şehri gibi algıladım. Knorr'un merkezine vardığımızda ise ciddi şekilde acıkmıştım. Bu yüzden varınca hemen yemeğe geçmemiz iyi oldu doğrusu. Makarnadan bulgur pilavına, etin çeşitli türevlerinden Çin yemeklerine hatta İtalyan mutfağına varana kadar güzel bir açık büfe mevcuttu. Her zaman olduğu gibi hemen çorbaya yöneldim. Sonradan sebze çorbası olduğunu öğrendiğim çorbayı içtiğimde gerçek bir sebze çorbası tadı aldım. Polonyalı mutfak şefine sorduğumda bunun hazır çorba olduğunu öğendim. Doğrusunu söylemeliyim ki çorba benden iyi bir not almıştı.

Hazır çorbaya bakışım değişti

Gezimizde tüm sebzelerin mevsiminde toplandığını, tamamen kurutularak şimdilerde ise dondurularak kurutulduğunu ve en önemlisi de hiçbir katkı maddesi konulmadığını öğrendik. Sebzeler tamamen kurutulduğu için içerisindeki küf ve bakteri oluşumu duruyormuş. Lezzetinin iyi olması için ise dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen 250 mutfak şefi de sürekli AR-GE çalışmaları yapıyormuş. Üstelik bu çalışmaları yaparken yöresel damak tatlarına büyük bir önem veriyorlarmış. Tüm bu bilgiler önceki görüşlerimin değişmesine katkıda bulundu diyebilirim. Ayrıca toplantı arasında tattığım acılı domates çorbasının tadı da güzeldi. Bu durum beni her zaman olmasa da hazır çorbalar da içilebilir kanaatine vardırdı. Günümüzün çalışan insanlarını göz önüne alınca hazır çorbalar kısa sürede hazırlanabildiği için büyük bir kolaylık sağlıyor. Hatta hazırlanması çok zor olan ve vakit alan mutfağımızın geleneksel lezzetlerinden yüksük çorbası, tarhana ve mercimek çorbalarını yapmış olmaları da takdir toplar nitelikte.

Yemeğe çorbayla başlayın

Beslenmede ki en önemli kıstas her şeyden önce sağlık. Almanya'ya Knorr'un davetlisi olarak katıldığım bu seyahat edindiğim bilgiler ışığında bende hazır çorbalarında sağlıklı olduğu kanısını uyandırdı. İster hazır olsun ister elde pişmiş, siz siz olun muhakkak her yemeğe çorbayla başlayın. Evlerinizde geleneksel çorba yapımından vazgeçmeyin. Vakit bulamadığınızda veya mevsiminde değilseniz canınız her hangi bir sebze çorbası içmek isterse hazır çorba içmek de bir tercih olabilir. Özellikle çorba içme alışkanlığını çocuklarımıza kazandırmalıyız. Sadece kuru ve katı gıdalar tüketmek sindirim sorunlarını beraberinde getirir. Hemen her gün en az bir öğünde de olsa çorba içmek sağlıklı beslenmenize katkıda bulunacaktır.

yenişafak