Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Elmada kara leke hastalığı (venturia inaeuqualis)

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Elmada kara leke hastalığı (venturia inaeuqualis)

ELMADA KARA LEKE HASTALIĞI (VENTURİA İNAEUQUALİS)

ZARAR ŞEKLİ, EKONOMİK ÖNEMİ

Hastalığın belirtileri ağacın yaprak, meyve ve sürgünlerinde görülür. Yaprağın üst ve alt yüzeyinde oluşan lekeler başlangıçta yağlımsı görünümdedir, giderek zeytin rengini alır ve daha sonra kahverengileşir. Lekeler kadifemsi yapıdadır ve bu kısımdaki dokular zamanla ölür, üzerinde çatlaklar ve delikler oluşur. Ağır hastalıklı yapraklar erkenden sarararak dökülürler
    Meyvedeki lekeler yeşilimtrak olup zamanla kahverengine dönüşür. Küçük lekeler zamanla birleşirler ve bu kısımlarda meyvenin gelişmesi durur, deforme olmuş meyveler oluşur.
    MÜCADELESİ
    Kültürel Önlemler.
    Primer infeksiyon kaynağı yere dökülmüş lekeli yapraklar sonbaharda toplanıp yakılmalı veya derince gömülmelidir. Sıracalı dallar da budanıp bahçeden uzaklaştırılmalıdır.
    Kimyasal Mücadele
    1. ilaçlama: Çiçek gözleri kabardığında;(Dal sıracası bulunan yerlerde 3-5 gün önce)
    2. ilaçlama: Pembe rozet tomurcuğu döneminde; Çiçekler ayrı ayrı görüldüğünde
    3. ilaçlama: Çiçek taç yaprakları % 70 - 80 dökülünce,
    4. ve diğer ilaçlamalar ise ekolojik koşulların hastalığın ilerlemesi için uygun olduğu durumlarda kullanılan fungusitin etki süreleri dikkate alınarak uygulanmalıdır

KULLANILAN İLAÇLAR
    Bakır oksiklorid WP 400 g
    Benomyl WP 60 g
    Carbendazim WP 30 g
    Captan WP 150 g
    Dithianon WG 40 g
    Maneb WP 300 g
    Mancozeb WG 200 g
    Propineb WP 250 g

nurettind
    Guest

Cevap: Elmada kara leke hastalığı (venturia inaeuqualis)

selam

sivasta benin elma bahçem var bahçeyi kuralı 3 yıl oldu
    ancak agaçlarda agaç gövdelerinde siyah bi hastalık belirtisi meydana geldi
    agaçların gövdelerinde sanki kömür kadası sürülmüş bi hali var ben kara leke sandın ama sizin anlatttıkalrınız abaklırsa kara leke degil kara leka agaç gövdlerinde olmazmı ?
    olmazssa bizxim agaçlardak bu kara bulaşıgı nedir ? ayne kömür sürülmüş gibi tam ciçek acmak üzere bahçemizde 7-8 de arımız var kimyasal kullanmıyoruz anlattıgım hastalık neyse sizce ilacı nedir.

saygılar
    sevgiler
    nurettin demirci sivas

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Bahsettiğiniz olay daha çok armut ağaçlarında olan armut psyllidi zararlısını hatırlatıyor. Ancak elmalarda fazla etkili olduklarını görmedim. Birkaç fotoğraf gönderebilirseniz yardımcı olabilirim.

nurettind
    Guest

selam

size iki adet yollayabildim

fsimsek
    Guest

Yabani form'dan uzaklaşıldığı müddetçe, hastalıklarla mücadele dahada zorlaşacaktır ve daha fazla hastalık meyveliklerimizi istila edecektir. Bu nedenle daha fazla meyve alma hırsını bir tarafa bırakıp, ağaca daha fazla önemi vermeliyiz diye düşünüyorum..

fsimsek
    Guest

Alıntı nurettind Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selam

sivasta benin elma bahçem var bahçeyi kuralı 3 yıl oldu
    ancak agaçlarda agaç gövdelerinde siyah bi hastalık belirtisi meydana geldi
    agaçların gövdelerinde sanki kömür kadası sürülmüş bi hali var ben kara leke sandın ama sizin anlatttıkalrınız abaklırsa kara leke degil kara leka agaç gövdlerinde olmazmı ?
    olmazssa bizxim agaçlardak bu kara bulaşıgı nedir ? ayne kömür sürülmüş gibi tam ciçek acmak üzere bahçemizde 7-8 de arımız var kimyasal kullanmıyoruz anlattıgım hastalık neyse sizce ilacı nedir.

saygılar
    sevgiler
    nurettin demirci sivas
    Size benim acizane tavsiyem, bulunduğunuz yerdeki Tarım il ve ilçe müdürlüklerinde çalışan profesyonel ekip kadrosuna sahip kardeşlerden birini, arazinize götürüp yardım almanızdır..

burakmert_01
    Guest

O BAHSETTİĞİNİZ HASTALIK; AĞAÇLARDAKİ YARALARDAN, YANLIŞ BUDAMALARDAN VS. KAYNAKLANAN SİTOSPORA KANSERİ OLABİLİR...ANCAK RESİMİNİ GÖREBİLİRSEK DAHA İİ OLUR..BUNLAR ŞİMDİLİK SADECE TAHMİNDİR...!!

Bu Konu İçin Etiketler