Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Yaprak Dökülmesi

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Yaprak Dökülmesi

YAPRAK DÖKÜLMESİ
    İç Mekan süs bitkilerinde yaprakların çoğu kez nekroz oluşmadan (yaprak dokuları ölmeden) öncçe dökülmelerine yol açan başlıca nedenler şu şekilde sıralanabilir.:
    - Kışın saksı toprağının çok nemli tutulması (Ficus, hoya, Peperomia, Saintpaulia),
    - Çiçekli halde iken bitkeye çok su verilmesi (Poinsettia),
    - Saksı toprağının çok kuru bırakılması (Rhododendron),
    - Yeterli bir havalanmaya olanak vermeyen sıkışmış saksı toprağı,
    - Saksı değiştirme sırasında köklerin çok fazla budanması
    - Temel besin maddelerinin (N.P ve K) noksanlıkları,
    - Kışın bitkilerin düşük sıcaklıklarda muhafaza edilmesi (ficus, Impatiens, Kalanchoe)
    - Çiçekli halde iken bitkinin gereği kadar sıcak bir yerde bulundurulmaması (Poinsettia),
    - Ani sıcaklık değişmeleri (Codiaeum),
    - Bitkinin özellikle kışın orantılı nemidüşük yerlerde bulundurulması (Aphelandra, Coleus, Codiaeum,
    Dracaena, Ficus, Peperomia, Rhaphidophora),
    - Bitkinin hava akımında bırakılması (Fuchsia),
    - Havalandırma noksanlığı (Coleus, Ficus, Fuchsia),
    - Bitkinin kışın yoğun gölge yerlerde bulundurulması (Begonia rex).

72meltem
    Guest

Cevap: Yaprak Dökülmesi

merhabalar, salonumda kumkuat yetiştiriyorum hediye olarak 1 ay önce geldi. Üzerinde 20 kadar meyvesi vardı ve haftada 1 toprak kuruyunca suluyordum. Salonum güneş alıyor ama bitkiye direk ulaşmıyor ve ılık bir ortamda yetiştiriyorum. Ancak şu sıralar yaprakları dökülmeye başladı önce kuruyor sonra dökülüyor ve meyvelerde kendi kendine dökülmeye başladı. Yaprakların üzerinde çok küçük beyaz renkte böceklere rastladım ve yaprakların arasında küçük küçük ağlar oluşmaya başlamış. Ne yapmalayım yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler..

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Cevap: Yaprak Dökülmesi

Eğer çok fazla beyaz böcek varsa kuruma sebebi olabilir. Büyük bir ihtimalle bu zararlı "Unlu bit" olabilir. Bu şekilde araştırmanıza devam edebilirsiniz. Bunun için yeni kanuna göre reçete yazdırmanız gerekiyor. Reçete yazdırmak için de En yakın Tarım il yada ilçe müdürlüklerine gitmeli ve reçete yazdırdıktan sonra aynı ilçe sınırlarında bulunan bir zırai ilaç bayisinden ilacı alıp kullanmalısınız.

enesi
    Guest

saksı değiştirme sırasında fazla budadım ve yaprakları dökülüyor BİTKİ ÖLÜR MÜ

Alıntı selsarac Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    YAPRAK DÖKÜLMESİ
    İç Mekan süs bitkilerinde yaprakların çoğu kez nekroz oluşmadan (yaprak dokuları ölmeden) öncçe dökülmelerine yol açan başlıca nedenler şu şekilde sıralanabilir.:
    - Kışın saksı toprağının çok nemli tutulması (Ficus, hoya, Peperomia, Saintpaulia),
    - Çiçekli halde iken bitkeye çok su verilmesi (Poinsettia),
    - Saksı toprağının çok kuru bırakılması (Rhododendron),
    - Yeterli bir havalanmaya olanak vermeyen sıkışmış saksı toprağı,
    - Saksı değiştirme sırasında köklerin çok fazla budanması
    - Temel besin maddelerinin (N.P ve K) noksanlıkları,
    - Kışın bitkilerin düşük sıcaklıklarda muhafaza edilmesi (ficus, Impatiens, Kalanchoe)
    - Çiçekli halde iken bitkinin gereği kadar sıcak bir yerde bulundurulmaması (Poinsettia),
    - Ani sıcaklık değişmeleri (Codiaeum),
    - Bitkinin özellikle kışın orantılı nemidüşük yerlerde bulundurulması (Aphelandra, Coleus, Codiaeum,
    Dracaena, Ficus, Peperomia, Rhaphidophora),
    - Bitkinin hava akımında bırakılması (Fuchsia),
    - Havalandırma noksanlığı (Coleus, Ficus, Fuchsia),
    - Bitkinin kışın yoğun gölge yerlerde bulundurulması (Begonia rex).
    saksı değiştirme sırasında fazla budadım ve yaprakları dökülüyor BİTKİ ÖLÜR MÜ

Bu Konu İçin Etiketler