Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: kıymet takdiri

jülide
    Guest

kıymet takdiri

fidancılık yapan bir işletme nin ilk yıl bakım giderleri nasıl hesaplanır. Bilirkişi raporu için lazım acilen. Fidanların dikim aralıkları ve bir yıllık maliyetini nasıl hesaplayabilirim.

ubeyd
    Guest

Cevap: kıymet takdiri

Fidanların Fiyatını belirlemede izlenecek yol.
    1-Fidanın birim fiyatı üç yerden alınacak fiyat ortalaması ile belirlenir.( 1 yaşında kabul edierek, veya kamulaştırılmaya karar verilen yerdeki fidan oraya kaç yaşında alınıp dikildi ise o yaş baz alınır. Örneğin fidan repikaj için yastıklardan sökülüp dikim yerine kaç yaşında getirilmiş ve o durumunun fiyatı alınır )
    2-Fidan fiyat ortalamasına her yıl için fidana yapılan masraf ilave edilir. Örnek: Fidanlık daki repikajlama için fidanın tanesi 1 ytl den alındıgını düşünün. bundan sonra kaç yııl gecmiş ise her yıl için o fidana yapılan bakım,ilaç,gübre,sulama ve işçilik masrafı ilave edin. Bu fidanına göre değişmesine rağmen fidan başı yıllık masraf 3 ytl yi gecmez.
    3- Bir ve ikinin fiyat toplamı fidanın birim fiyatını çıkarır.
    Örnek olarak yapalım.
    Fidan müdürlüğünden fidan yastıgından 0,50 ytl ye alınan bir fidanın repikaj alanına dikiminden sonra 3 yıl gecti ise, bir yılda yapacağı masraf 3 ytl den 9 ytl eder. Buna .50 ytl ide ilave ettiğimizde fidan 4 yıllık bir fidanını fiyatı 9.5 YTL olarak hesap edilir.

Bir yıllık Fidanın bakım maliyeti ise Birim alanda bulunan fidan için yapılan yıllık yapılan ilaçlama,gübreleme ,sulama ,işçilik için yekün yapılan masrafın bölümü ile bulunur. Bunu hesaplamak da işletmenin buyuklugu ve çalıştırılan işçi adetini bilmek lazım. Yanlı genel manada ortalama 2-3 ytl yi kesinlikle gecmez. Eğer hakkı ile bakım yapılırsa. Yoksa daha da düşebilir.
    Dikim aralığıda fidanların iz düşümüne göre değişir. Fidanlar repikaj alanında genelde 50 cm aralıklarla dikimi yapılır.Ancak bu cinsine göre değişir. Örnek hiç bir zaman cınar fidanı ile servinin aralığı bir olmaz.

murbabacan
    Guest

ubeyd bey fidanlar için,etkili kısa bir sunum vermişinzi.ziraat mühendisleri odasının verdiği yazılarda bir sürü formül var.
    formül var ama formülün karşılığında açıklama yok hangi harf neyi simgeliyor belli deyil bu konuda bilginiz varsa size formülü yazacam... yardımcı olabilirmisiniz...

ubeyd
    Guest

Yazabilirsiniz .İsterseniz özel mesaj bölümündende yazışabiliriz.Size detaylı ve formüllerin acılımını yazabilirim.

jülide
    Guest

merhaba,
    kamulaştırma davası ile ilgili bir sorum olacak. Dava açılma tarihi 26.05.2010 dur. Haliyle değerlendirme tarihi dava tarihi olacaktır.Raporu 09.06.2010 tarihinde haazırlayacağım. Sizce 2009 yılına ait verim tablolarını mı kullanmam gerekir. Yoksa dava açılma tarihinde henüz 2009 yılına ait veriler kesinleşmediği için 2008 yılını mı kullanmak gerekir.

İyi akşamlar

jülide
    Guest

özür dilerim yanlış o ldu. Dava açılma tarihi 26.05.2009 tarihi.

ubeyd
    Guest

Tarımsal arazilerin degerlendirilmesi net gelir hesabına göre yapılmaktadır. Bu hesaplama yapılırken arazi üzerinde bulunan bitki deseninin geriye dönük 5 yıllık dekara verim ve masraflarını içeren istatistik sonuçları alınır.Alınan 5 yıllık verimin ortalaması değerlemede baz olarak alınır. Yani degerleme yapılırken sadece bir yılın ortalamasını almak sağlıklı bir degerlendirme olmaz.

jülide
    Guest

öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Evet net gelir hesabına göre değerlendirme yapıyorum bende ama raporu yazarken değerlendirme tarihi olarak .... tarih kullanılmıştır diyorum. O tarihe ait kesinleşmiş değerleri kullanıyorum. Ecrimisil davalarında söylediğiniz gibi yapıyorum ama kamulaştırmalarda dava tarihi itibariyle değerlendiriyorum.Sizin söylediğinize göre yanlış yapmış oluyorum.

ubeyd
    Guest

Evet eksik yapmış oluyorsunuz. Kiymet takdiri yaparkende son beş yıl ortalamasını almanız lazım.Aksi takdirde son yılı alırsanız bazı bölgelerde kamulaştırma çalışmasının duyulması netiçesinde oranın verim değerinin fazla çıkması için il-ilçe Tarım Müdürlüğünde verileri hazırlayanlar son yılın değerlerini anormal şekilde fazla göstermekteler.Ben şahsen bu olayı Gümühane nin bir ilçesinde yaşadım.İlçe Tarım Müdürü bana son bir yılın bugday verimini dekara 900 kg gösterdi. Bende İl Tarımdan o ilçe müdürünün daha önceki yıllarda İl Tarıma gönderdiği verileri çıkarttım.Orada yıllık dekara 200 kg buday göstermiş.Bundan dolayı son beş yılın verilerini baz almak daha sağlıklı sonuç elde etmenize yarar.

ybeken
    Guest

buğday için dekardan alınan miktarı nasıl hesaplarım bana yardımcı olurmusunuz?

Bu Konu İçin Etiketler