Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: bahçe kurmak

mustafaaladag
    Guest

bahçe kurmak

Merhaba ben Van ilinde 100 dönüm ceviz veya badem bahçesi kurmak istiyorum. Bu durumda benim hangi tür fidan dikmem gerekir. İklim koşulları ve verimlilik açısından en uygun çeşitler hangileridir. Bu kadar bir bahçe için kaç tane fidan dikmeliyim. Ayrıca maliyeti ne kadardır. Bu hususta devlet desteği nedir. Devlet desteği süreklimidir. Yoksa bir defaya özgümüdür. Birde ne kadar süre sonra ürün alırım. Bugünkü verilerle ürün almaya başladığım yıl yıllık gelir ne kadardır.

ubeyd
    Guest

Cevap: bahçe kurmak

Hoş geldiniz Mustafa Bey
    Van iklim şartlarında en güzel Kaman cevizi olur.Özellikle 1500 m rakımlı yerlerde soguka karşı kaman cevizi çok başarılıdır.Kaman cevizi Fidanları dikimninizden 4 yıl sonra verim almaya başlarsınız.Ama ekonomik verime 6 yaşında gelir. Kapama bahceler için ilçe Tarım müdürlüğünüzle diyaloga geçiniz.İlçe veya il Tarım müdürlüğündekiarkadaşlar bir proje yaparlarsa sizin için, desteklemeden faydalanabilirsiniz.

Kaman cevizi için 5 m aralıklarla ceviz Fidanlarını dikebiliriniz.

TABİATCI
    Guest

Sn kardeşim siz daha işe başlamadan ürünü ve parayı hesap ediyorsunuz.Bildiğim kadarı ile izah edeyim.Öncelikle toprak analizi yaptırınız Gerçi ceviz ve badem seçici bitki değillerdir ama yinede gereklidir.Analiz yaptırıken Topraktaki Bor ve çinko miktarını mutlaka ölçtürünüz.Ayrıca İlinizde bulunan Tarım il Müdürlüğünden uzman götürünüz.O size fikir verecektir.Götürdüğünüz uzman size destek hakkında bilgi verecektir.Ancak destek almanız için sertifikalı fiadan gereklidir.Size önerim Kaman1 ve Kaman5 dir ikiside birbirinin tozlaycısıdır.Ayrıca geç çiçek açtıkları için diğer ceviz türlerine göre avantajlıdır.Dikim için İlimizde elle kırılan aşılı ve aşılı ceviz fidanları vardır.Ayrıca bu fidanlar tüpde (yani poşetde)olduklarından her mevsim dikebilirsiniz.Kamanda,hem badem hemde ceviz fidanı temin edebilirsiniz.Ancak cevizi dikerken en az 10X10 dikmeniz gereklidir.Zira ceviz ağacı en az 150 yıl meyve veren evladiyelik bir ağaç türüdür.Bademi ise benim tercihim çekirdekten güzün dikip,ileride biliyorsanız kendiniz yoksa bir uzmana yerinde aşılatınız.Zira tecrübelerim neticesinde,yerinden oynatılan ceviz ve badem randımanlı olmuyor,uzun süre kendine gelemiyor;Bilhassa badem.İsabetli karar vermişsiniz Başarılar dilerim.

barisgezer
    Guest

slm genç fidancılk aşkın gezer kardeşim herkes işine göre söyler sen bildiğin tanıdığın birileri varsa onlara yaptır ama istersen bende yardımcı olurum tel 0535 3788863

viyola
    Guest

merhaba aranıza yeni katıldım
    nereden baslayacagımı bilemedim ama ilk sorumu sormakla baslamak isterim
    ben saksı bitkilerini yetiştirmek için bir bahçe yada sera kurmak istiyorum bununla ilgili bana yardımcı olabilirmisiniz

viyola
    Guest

bu arada tarım bakanlıgından bir belge almak falan gerekiyormu
    ben orman endüstri mühendisiyim

TABİATCI
    Guest

Sn Viyola:Öncelikle yörenizi,yerinizin miktarını vede Hobi olarakmı? yada kar amaçlımı;ayrıcaHangi tür bitkiler yetiştirmek istiyorsunuz.Ona göre sitede yardımcı olan vardır.Esen kalınız.

saban acar
    Guest

selam ben saban acar siz en iyisi bağlı olduğunuz tarım ilçe ile görüşün yalnız çokiyi araştırın

Bu Konu İçin Etiketler