Toplam 3 Sayfadan 1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu
Toplam 22 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Hıbrıt çiftlı Domates Budaması Hk.yardım

wayne
    Guest

Hıbrıt çiftlı Domates Budaması Hk.yardım

Herkese Selamlar.

Yerlerine dikileli 36 gün olan hibrit domateslerimi dün akşam alt dallarını makasla budadım umarım yanlış bir şey yapmamışımdır.Resim çektim sabah sizlerle paylaşmak istedim yardımcı olursanız çok sevinirim.Herkese teşekkürler

Cahit ÖZKAL
    İSTANBUL/BAKIRKÖY

ubeyd
    Guest

Cevap: Hıbrıt çiftlı Domates Budaması Hk.yardım

Domateslerde koltuk budama denilen yan dallardaki yaprak budaması mutlaka yapılmalı.Aksi takdirde domatesde hem mantari hastalıklar fazla olur hem altda kalan domateslerde kızarma geç olur.Yani iyi iş yapmışsınız.

wayne
    Guest

Çok teşekkür ediyorum beni çok rahatlattınız dağrumu yanlışmı yaptım diye dün gece sabah çok zor oldu.Sizce durumları sağlıklı görünüyorlarmı genel olarak ?

ubeyd
    Guest

Merak etme gayet güzeller.Afiyetle domatesleri yeyiniz .Hatda ben küçükyalı İst. dayım bana bile gönderebilirsiniz.

Selahattin YILMAZ
    Guest

Bitkileriniz oldukça sağlıklı görünüyor hatta çok güzelde çiçek tutmu var. Budamayı alt yaprakları temizleyerk yapmışsınız ancak ben üst kısımlarda koltuklar görür gibi oldum şöyle yaprakları açarak ana gövde yapısını ve bitkinin gövdesini gösteren bir fotoğraf daha koyamazmısınız.

Yine hibrit çiftli tabirinden ne demek istediğiniz de pek anlaşılmıyor doğrusu. Eğer yan yana iki tane hibrit bitki ise bir şey diyemem bitkiler birbirlerini beslenme konusunda etkileyeceklerdir. Toprak seviyesinden de bir resim koyarsanız (her mesaja 5 resim koyabiliriniz) sizi daha iyi bir yetiştirrici haline getirebiliriz

wayne
    Guest

Tekrar selam.

Ben fideleri Bartından almıştım. Oraya'da Antalyadan geldiğini söylediler. Aşılı oldugu söylendi, klipsleri üzerinde idi fidelerin. Açıklamayı şöyle yapmıştı oradaki görevli. Yabani domates fidesine yüksek verim veren (hibrit cins) domates aşısı yapılmıştır, yabani domates hastalıklarla daha çok mücadele eder, kolay kolay hastalanmaz ama yüksek verim vermediği için kök salma sistemi yabani domatese ait olduğunu ve meyve veren aşı yapılan hibrit cins demişti. Aşının hemen üstünde 2 dal vardı, yanyana bana birde cansuyuna katmam için ilaç verdi 5 litre suya 2 çay kaşığı krem renkli bir toz suyun rengi oldukça değişti ve köpüklü bir hal almıştı. Ben 4 adet fide için sera niteliğinde resimde görüldüğü gibi 1 mt yüksekliğinde nacizane bir çalışma yaptım, ve fideleri 4 adet strafor köpük içine bu köpüklerin 1 tanesinin ölçüleri 45 cm yükseklik, 65 cm en, toprakla dolu kısım 35 cm derinlik, 65cm en toprak cinsimde şöyle oldu fidanlıktan gübreli toprak diye tabir ettikleri toprak birde torf verdiler, 4 çuval gübreli toprak, 1 çuvalda anadolu torf tu yanlış hatırlamıyorsam bunları karıştırıp mini seramı oluşturmuştum. Fidelerimi ektim ve can suyunu verdim 20 gün sera altında kaldılar sonrada seranın üstünü açtım ve resimler aşağıda Siz değerli üstadlarımın değerlendirmelerini sabırsızlıkla bekliyorum.değerli vaktinizi ayırdığınız için Ubeyt ve Selahattin Beye Sonsuz teşekkürler.Cahit OZKAL.

Administrator
    K.Tarihi
    30 Mayıs 2018

Sayın Wayne, sitemize hoşgeldiniz. Bahcesel sitesinde sorularınızı özelleştirerek yani özel bir konuya yönelik sorarsanız daha açıklayıcı bilgi alabilirsiniz.

Serada domates yetiştiriciliği hakkında http://www.bahcesel.com/content/view/165/3067/ linkinde oldukça geniş bilgiler yer alıyor. Anlaşılmayan bir husus olursa memnuniyetle sorularınızı cevaplandırabiliriz.

Selahattin YILMAZ
    Guest

Budamalar resimlere göre oldukça hatalı. Budama yaparken alttaki yaprakları kesip koldukları bırakmışsınız.

Bşitki tek gövde olmalı ve yaprak ile ana gövde arasından çıkan koltuk dediiğimiz ana gövde gibi büyüyebilen sürgünler alınlalıdır. Genelde bitkilerinizi çatallı hale getirmişsiniz sanırım "Hibrit çiftli" tabirinden kastınız o olsa gerek.

Görebildiğim kadar resimler üzerinde budamaları yeniden tarif etmeye çalıştım (Kırmızı ile çizdiğim noktalar aslı kesilmesi gereken kısmlar):

Eklenti 108

Eklenti 109

Eklenti 110

Eklenti 111

karamanlı
    Guest

Selahattin bey, Son resim için soruyorum.

yere yatık büyüyen gövde kesilmeli bu bir.

iki adet kırmızı renkte çizdiğiniz aynı dal üzerinde sadece küçük parçalar(koltuklar) alınacak bu iki

doğru anlamışım değilmi? sanki dik büyüyen ana dal da kesilecekmiş gibi çizgi biraz uzun olmuş ta...

wayne
    Guest

Çok üzüldüm,

Domateslerim bundan sonra ne olacak peki ? Sağlıklarını yetirip verim vermeyip hastalanıp öleceklermi? Bu yanlış budama şekli ne gibi sorunlar çıkarabilir? Kusura bakmayın çok soru sordum harbiden canım çok sıkıldı.

Bu Konu İçin Etiketler