Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 16 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Düzenleyici maddelerin kullanımı ve alternansın kontrolü

Bahcedanismani.com
    Guest

Düzenleyici maddelerin kullanımı ve alternansın kontrolü

ZEYTİNDE BÜYÜMEYİ DÜZENLEYİCİ MADDELERİN KULLANIMI VE ALTERNANSIN KONTROLÜ (1990)
    Hazırlayanlar : Mustafa AKILLIOĞLU Nejat ÖZİLBEY Belgin AYKAS Bilman YÜCE

Bu projede, zeytin ağaçlarında çiçek ve meyve adedini kontrol ederek alternansı azlatmada, farklı bitki büyüme düzenleyicilerinin kullanım imkanlarını araştırmak amacı ile, 1984-1989 yılları arasında değişik çalışmalar yapılmıştır. 1984 ve 1986 dolu yıllarında Domat zeytin çeşidinde tomurcuk döneminde NAA ve TIBA, tam çiçeklenme ve tam çiçeklenmeden 14 gün sonra NAA, TIBA ve CEPA’nın değişik konsantrasyonları uygulanmıştır. Deneme, her ağaç bir parsel kabul edilerek tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. 1988 dolu yılında da, Domat ve Uslu çeşitlerinde tam çiçeklenme ve çiçeklenmeden 14 gün sonra NAA’in dört değişik konsantrasyonu uygulanmıştır. Deneme, her ağaç bir parsel kabul edilerek, tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. 1985 ve 1987 az ürün yıllarında ise, yine Domat çeşidinde, meyve tutumunu arttırmak üzere tam çiçeklenme ve tam çiçeklenmeden 14 gün sonra GA3’in değişik konsantrasyonları uygulanmıştır. Deneme, her ağaç bir parsel kabul edilerek, tesadüf parselleri deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak planlanmıştır. Dolu yılında Domat çeşidinde yapılan uygulamalar sonunda, bu çeşitte meyve seyreltmek için en uygun dönemin tam çiçeklenme dönemi olduğu saptanmıştır. Bu dönemde uygulanan NAA önemli miktarda döküme neden olarak, kalan meyvelerin irileşmesini sağlamakta ve meyvelerin yağ oranını da hafifçe arttırmaktadır. Tam çiçeklenmeden 14 gün sonra uygulanan NAA ise ancak meyvelerin irileşmesini sağlamaktadır. Domat çeşidinde tam çiçeklenme döneminde uygulanan TIBA ve CEPA, bilakis meyve tutumunda hafif bir artışa neden olmuştur. Domat ve Uslu çeşitlerinde 1988 yılında yapılan NAA uygulamalarında ise, bu maddenin ağaç başına ürün miktarını önemli ölçüde azalttığı ve meyve kalitesini arttırdığı saptanmıştır. Domat çeşidinde tam çiçeklenme; Uslu çeşidinde ise tam çiçeklenmeden 14 gün sonra uygulama yapılması diğer dönemlere göre daha iyi sonuç vermektedir. Özellikle Domat çeşidinde alternansı azaltmada ümitvar olmak üzere, her iki çeşit için de meyve seyreltmek üzere 250-300 ppm’lik konsantrasyonda bir NAA uygulaması önerilebilir. Ürünün az olduğu yıllarda uygulanan GA3’in ise, incelenen konsantrasyonları ile Domat çeşidinde meyve tutumunu arttırmadığı saptanmıştır.

Behramkale
    Guest

Cevap: Düzenleyici maddelerin kullanımı ve alternansın kontrolü

Yalova'dan aldığım zeytin fidanlarını Çanakkale'de kaliteli leonardit ile diktim. Dikildikten sonra iki yaşına geldiklerinde resimlerini çektim ve üstlerindeki zeytinleri topladım. Üç yaşına geldiklerinde iki yaşında verikleri kadar zeytin olmasada yarısından fazla zeytin topladım. Profösyonel zeytin üreticileri resimlere inanamadılar.

ubeyd
    Guest

Resimdeki zeytinlerin iki yada üç yaşındaki bir zeytine hiç benzemiyor.Milleti inandırmanız gercekten güç.Sırrını yazarsanız diğer üretiçilere örnek olur.

Behramkale
    Guest

Haklısınız Zaten zeytin yetiştiricileride inanmıyor. Bu ağaçlar yazlık sitemizin kaldımında bulunuyor. Yazlık sakinleri ve personel şahit. Ayrıca kimseyi inandırmak gayreti içinde değilim. Bu işin sırrı da yok. Sadece kaliteli leonardit kullandım ve kaldırımdaki çicekler damlama sulama ile sulanırken onlarda sulandı.

ubeyd
    Guest

Yok yanlış anlamayın sizi başka şeyle itham etmedim.Dediğiniz dogru ama sırrını söylenirse diğer üretiçilerimize örnek olur babından dedim.

Behramkale
    Guest

Beni itham ediyorsunuz demedim. Üreticilere elimizden geldiği kadar anlatmaya çalışıyoruz zaten.
    Cd kayıtlarımız var farklılıkları gözlemletiyoruz. Kullananlar memnun ayrıca ilginiz için teşekkür ederim.

adnanu
    Guest

merhaba ben Adnan
    piyasaya yeni girecek bir leonardit üreticisinin marmara bölge bayisiyim üretime şubat sonunda başlayacağız ..
    LEONARDİT'in faydalarının daha güzel anlatılamayacağının resmidir o zeytin fidanları ki leonarditin faydaları saymakla bitmez

Verimi arttırır.
    Ürünlerde erkencilik sağlar.
    Ürün kalitesini arttırır.
    Toprağın sıkışmasını önleyerek daha iyi havalanmasını sağlar.
    Toprağın su geçirgenliğini arttırır.
    Kumlu toprakların organik madde miktarını arttırır.
    Toprağın tüm katmanlarının sıcaklık değerlerini düzenler.
    Toprağın su tutma kapasitesini arttırır. Kuraklığa karşı su kayıplarını azaltarak toprak nemini korur.
    Toprak rengini koyulaştırdığı için güneş enerjisinden daha iyi yararlanmayı sağlar.
    Topraktaki yararlı mikroorganizma faaliyetlerinin artmasını sağlar.
    Toprağın Ph yapısını düzenler. Toprağı nötralize eder.
    Humik asit yüksek tuzlanma sonucu ortaya çıkan toksitlenmeleri düşürür.
    Topraktaki kireç içerisindeki karbondioksiti serbest duruma getirir.
    Toprakta karbonik aside dönüşen karbondioksit bitki tarafından alınamayan bazı mineralleri çözerek bitki tarafından alınmasını sağlar.
    Hümik asit toprakta bitkinin ihtiyacı olan N,P,K,Mg,Al ve Fe besin maddelerini çözer, Fülvik asit ise bu besin maddelerinin başka yerlere tutunmasını engelleyerek bitkiye kazandırır.
    Suda çok hızlı çözülen besin maddelerini kök bölgesinde muhafaza eder, gerektiğinde bitki tarafından alınmasını sağlar.
    Toprakta yıkanan nitratın ekolojik zararları vardır. Nitrat yıkanmasını minimuma indirir.
    Toprağın iyon değişim kapasitesini arttırarak bitkinin daha fazla besin maddesi alımını sağlar.
    Humik asit biyokimyasal özelliği ile toprağın zararlı, kirletici ve zehirli maddelerden temizlenmesini sağlar.
    Topraktaki ağır metallerin çözülemez duruma getirerek bitki tarafından emilmesini önler.
    Çözülemez hale gelen ağır metaller zamanla dibe çökmesi sonucunda toprak temizlenir.
    Bitki bünyesindeki vitamin miktarının artmasını sağlar.
    Organik ürün yetiştirmenizi sağlar.
    Ürünü kullananlar sertifikasyon firmalarından organik belgesi almışlardır

Behramkale
    Guest

Sayın Adnanu size kolay gelsin. Leonardit ile ilgilenen her kezi kutluyorum. Bence maddi değil, manevi bir kutsal hizmet yapıyorlar. Organik ürün yetiştirilmek konusunda yapılan her işi kutluyorum. İnsanları doğal organik besinlere ve tüketmeye yöneltmek çok güzel bir duygu. İnsanların sağlıklı beslenmeleri, hormonsuz ürünler tüketmeleri çok önemli. Birileri para kazanacak diye kanserle, hastalıklarla yaşamanın bir anlamı yok. Hemde irsi olarak çocuklarına, torunlarına geçeceği riskini de beraber yaşarak. Ben kimyasal girdileri ve genetiği değiştirilmiş ürünleri kabul etmiyor ve kullanmakda istemiyorum. Bu güne kadar olanlar oldu. Olanları değiştirmek gibi bir şansımız yok. Ama bu günden itibaren yapacağımız bir şeyler var. Türkiye'de 13 sertifikasyon kuruluşu var. Bu kuruluşlar çok düzgün çalıştıklarına inanıyorum ve organik yetiştirilen ürünlere organik sertifikası veriyorlar. Bundan sonra tüm dostlarımın organik sertifikası olmayan ürünleri almamalarını ve tüketmemelerini arzuluyorum. Bundan sonra bir başka mücadelemiz başlayacak. Organik ürünlerde fiyat artışı olmamalı. Bunun nedenide organik yetiştirilen ürünlerin masrafları diğerlerine göre daha fazla değil. Bunun için fiyat farkını anlayamıyorum. Sertifikasyon firmalarının aldığı ücret büyük bir üretim arzisine böldüğünüzde fiyatları arttırmıyorm. Küçük araziler için sertifikasyon firmalarına müracaat etmeye gerek yok. O arazilerin sahipleri yetişen ürünleri kendileri tüketiyorlar. Kendisi organik ürün üretip tüketen kişi neden organik sertifikası alsın ki. Biz çarşıdan pazardan aldığımız ürünler için organik sertifikası istemeliyiz.

adnanu
    Guest

Leonatdit aynı zamanda toprağı kimyasal atıklardan temizleyen ve toprağı doğal haline döndüren bir maddedir,doğal olması sebebiyle bitki,toprak ve meyvada kalıntı bırakmayan bence nimettir.
    Sizn gibi düşünen ve doğal yollarla hormonsuz tarım yapan herkesi kutluyorum..Ve inanıyorum ki yakında doğal meyva ve sebzeler pazarlarda daha fazla yerini alacaktır.

Behramkale
    Guest

Sayın Adnan bey sizin ve benim düşünenlerin sayısı arttıkca mecburen tarım yapanlar organikliğe döneceklerdir. Bu da çok memnuniyet vericidir. Aslında tarımla uğraşanları kimyasal girdiler olmadan da aldıkları ürün mitarında bir düşüklük olmayacağına ikna edebilsek sorun kendiliğinden çözülecek. Tarım yapanlar korkuyorlar. Aynı girdileri yapmazsam geçen sene aldığım ürünü alamazsam halim ne olur diyorlar. Kimyasal gübreleri kullanıyorlar. Sonra ihracat yapıyorlar. Yabancı ülkeler ürünlerde yaptıkları analizlerde kimyasal girdilere ulaştıklarında halkımız için tehlikelidir diye geri gönderiyorlar. Sonra bu ürünleri piyasaya sürüp bizlere tükettiriyorlar. Bunun için ürünün sertifikasını istemeliyiz.

Bu Konu İçin Etiketler