+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 89 Toplam 135 Sayfadan BirinciBirinci ... 3979878889909199 ... SonuncuSonuncu
Toplam 1342 adet sonuctan sayfa basi 881 ile 890 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Takvimde Bugün

KÜLTÜR/SANAT/EDEBIYAT/MIZAH/MAGAZIN/BİLİNÇ ve ALGILAMA kategorisinde ve Takvim de Bugün forumunda Takvimde Bugün başlıklı konuyu görüntülüyorsunuz.=>
...

 1. #881
  Senior Member
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Mesajlar
  1,409
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  8 Ağustos 2010

  Bugün 8 Ağustos 2010 27 Şaban 1431 Temmuz: 26 Hızır 95 Bitlis'in Kurtuluşu (1916) - İran-Irak Savaşında Ateşkes (1988)-Sultan IV.Mehmet Han'ın tahta çıkışı (1648)-Eyyam-ı Bahur (sıcak günler)'un sonu

  HADİS-İ ŞERİF

  Hz. Mu'az İbnu Cebel radıyallahu anh anlatıyor. "İki kişi Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın huzurunda küfürleştiler. (Öyle ki) birinin yüzünde (diğerine karşı) öfkesi gözüküyordu. Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm: "Ben bir kelime biliyorum, eğer onu söyleyecek olsa, kendinde zuhur eden öfke giderdi: Eûzu billahi mineşşeytanirracim" buyurdular Ravi: Tirmizi, Da'avat 53  TERÂVÎH NAMAZI NASIL KILINIR?
  Terâvîh namazı, Ramazan ayına mahsûs; yirmi rek'at-ten ibaret bir sünnet-i müekkededir. Bu namaza Pey*gamber Efendimiz (s.a.v.) ile dört halîfesi (Hulefâ-yı Râ-şidîn rıdvânullâhi aleyhim) devam etmişlerdir. Terâvîhin cemâatle kılınması da, sünnet-i kifâyedir. Mescidlerde teravih namazı cemâatle kılındığı hâlde, bir özrü olmak*sızın cemâati terk edip bu namazı evinde kılan kimse, fazîleti terk etmiş olur. Bu kimse evinde cemâatle kılsa, cemâat sevabını alırsa da, mesciddeki cemâatin fazîle-tine eremez. Çünkü mescidlerin fazîleti daha fazladır.
  Terâvîh namazını, her iki rek'atte bir selâm vererek on selâm ile bitirmek daha faziletlidir. Dört rek'atte bir selâm da verilebilir.
  Terâvîh namazı, iki rek'atte bir selâm verilince, ak*şam namazının iki rek'at sünneti gibi kılınır. Dört rek'at*te bir selâm verilince, yatsı namazının dört rek'ât sün*neti gibi kılınır. Cemâatle kılındığı zaman, cemâat hem terâvîhe, hem de imâma uymaya niyet eder. İmâm da kıraati aşikâre (sesli) okur.
  Terâvîh namazında imâmın güzel sesli olmasın*dan ve hızlı okumasından ziyâde, okuyuşunun düz*gün olmasına îtinâ gösterilmelidir.
  Bir kimse, imâm yatsı namazını kıldırıp terâvîhe baş*lamış olduğu sırada mescide gelse, önce yatsı nama*zını kılar, sonra terâvîh için imâma uyar. Teravih son bulunca noksan rek'âtleri tamamlar. Sonra da vitir na*mazını kendi başına kılar. Evlâ olan budur. Bununla beraber vitir namazını imam ile beraber kılıp, sonra teravihi tamamlasa da caiz olur.
  Teravih namazını imâm ile kılmayan kimse, vitir na*mazını imâm ile kılabilir.
  İmâm ve cemâat, yatsı namazını cemâatle kılmamış olursa, yalnız terâvîh namazını cemâatle kılamazlar. Çünkü teravihin cemâati, farzın cemaatına tâbidir.
  Terâvîh -orucun değil- vaktin sünnetidir. Mazeretin*den dolayı oruç tutamayanlar terâvîhi kılmalıdırlar.

  FIKRA

  Temel idama mahkum olmuş.. İnsancıl idam modası var ya, “Nasıl istersin?” demişler. “Kafamı kesin... Ama en acısız kafa kesen bir celladı isterim!” Öyle bir cellat varmış Çin’de.. Çang Çung Çong... Dünyanın parasını verip Çang’ı getirmişler.. Temel kellesini kütüğe koymuş. Çang kılıcı kaldırmış... Dakikalar geçiyor... Temel daha fazla dayanamamış; “Hadi yahu...” demiş, “... keseceksen kes!” Çang; “Benim işim bitti evlat...” demiş, “... ama, sen sakın hapşırayım deme!”

  GÜNÜN SÖZÜ

  Sürekli olarak kendini yönetebilmek insanın sahip olabileceği en değerli yeteneklerden birisidir. Bertrand Russell

  YEMEK MENÜSÜ
  · FIRIN KÖFTE
  · MAKARNA
  · ÇOBAN SALATA
  · MEYVE

  ÇOCUĞUNUZA İSİM
  Erkek: SOMER: (Tür.) Er. - Doğru, katışıksız güçlü kimse.
  Kız: SOHBET: (Ar.) Ka. - Görüşüp, konuşma, arkadaşlık.

  MANİ

  Sarma sararım sarma
  Toprak tenceresine
  Gel konuşalım yârim
  Mutfak penceresine  BİLMECE
  En güzel kokan fil hangisidir?
  Cevabı Yarın.
  Dünkü Cevap: Ayakkabı bağında

  Sayın ziyaretçimiz, hayatınızı değiştirmenize sadece bir adım kaldı. Hemen şimdi, Türkiye'nin en kaliteli tarım ve bahçe forumuna ücretsiz kayıt olarak en özgün ve güncel bilgilerin titizlikle sunulduğu, 68.000 den fazla üyesi ile 40'tan fazla akademisyenin desteklediği, 8 yıldır aralıksız sizler için yayın yapan sitemize sadece 20 saniyede ücretsiz olarak üye olabilirsiniz. Unutmayın bu gün burada olmanız bir tesadüf değildir çünkü evrende tesadüfe yer yoktur.

 2. #882
  Senior Member
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Mesajlar
  1,409
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  9 Ağustos 2010

  Bugün 9 Ağustos 2010 28 Şaban 1431 Temmuz: 27 Hızır 96 I.Anafartalar Zaferi (1915)-Magazaki'ye (Japınya) atom bombası atıldı (1945)

  HADİS-İ ŞERİF

  İki göz vardır, onlara ateş değemez: Allah için ağlayan göz ile Allah yolunda uyanık sabahlayan göz. Ravi: Tirmizi, Fedailu'l-Cihad 7  RAMAZÂN-I ŞERİF
  11 Ağustos Çarşamba günü idrâk edeceğimiz mübarek Ramazân-ı şerîf ayı, 11 ayın sultânıdır. Ümmet-i Muham-med'in ayıdır. Gündüzleri oruçla, geceleri teravih namaz-larıyla ihya edilir. Ramazân-ı şerîf Kur'ân ayıdır. Bu itibarla, Kur'ân okumasını bilen herkes, bu ayda hatim yapmalıdır.
  Ramazân ayının evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden âzâddır. Ramazân-ı şerifte yapılması tavsiye edilen ibâdetler:
  ♦ Birinci on gün içinde, mümkünse, teşbih namazı kılınır ve hatm-i enbiyâ yapılır.
  ♦ İkinci on gün içinde, mümkünse, yine teşbih namazı kılınır ye hatm-i enbiyâ yapılır.
  ♦ Üçüncü on gün içinde ise tevbe-istiğfar, hatm-i enbiyâ ve 7 salât ü selâmdan sonra mümkünse hatm-i istiğfar yapılıp, yâni 1001 defa, "Estağfirullâhe'l-azîm ve etûbü ileyk" denilip, bittikten sonra da 7 veya 70 sa- lâtü selâm okunur ve duâ edilir.
  ♦ İftara yakın, "Allâhümme yâ vâsia'l-mağfiratiğfirlî",
  ♦ İftarda da, "Allâhümme leke sumtü ve bike âmen- tü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü ve savme ğadin neveytü" veya "Zehebe'z-zameu vebtelleti'l-urû- ku ve sebete'l-ecru inşâallah" duaları okunur.

  RAMAZÂN-I ŞERÎFİN İLK AKŞAMI KILINACAK NAMAZ
  Yarın akşam Ramazân-ı şerîf ayının ilk gecesini idrâk edecek, ilk teravih namazını kılacağız. Şâban'ın son gününü Ramazânın ilk gününe bağlayan bu gece, Ramazân-ı şerîfin ilk akşamı olması itibariyle, akşamla yatsı arasında iki rek'at teşekkür namazı kılınır. "Ya Rabbi, Ramazân-ı şerîf ile müşerref kıldığın için..." diye niyet edip "Allâhü Ekber" denilerek namaza durulur.
  Fâtiha'dan sonra birinci rek'atte 1 İnnâ a'taynâ, ikinci rek'atte 1 İhlâs-ı Şerîf okunur.
  Namazdan sonra: 70 istiğfâr-ı şerîf, 70 salavât-ı şerî-fe (Salât-ı Münciye efdaldir) okuyup, duâ edilir.
  (Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat)

  FIKRA

  Temel ile Dursun helikopter pilotu olmuş. Binmişler helikoptere yükselmeye başlamışlar. Dursun aşağıya bakmış ve “Uyy... Ne kadar güzel... Evler kibrit gutusu gibi da... Haçan biraz daha yükselelum...” Yükselmişler. “Uyy... Uyy... Yollara bak... Yılan gibi kıvrılayi... Biraz daha yükselelum...” Yükselmişler. Hava soğumaya başlamış. Temel “Uyy... Çok serinledi ortalık... Haçan şu tapedeku vantilatörü kapatalum mu!..”

  GÜNÜN SÖZÜ

  Söz yuva gibidir, mana kuş gibi , cisim ırmak gibidir ruh akıp giden su gibidir. Mevlana

  YEMEK MENÜSÜ
  · ARNAVUT CİĞERİ
  · PATA.KIZ.
  · ÇORBA
  · ÇOBAN SALATA
  · MEYVE

  ÇOCUĞUNUZA İSİM
  Erkek: SOMEL: (Tür.) Er. - Doğru, katışıksız, güçlü el.
  Kız: SOLAY: (Tür.) - Ay ışığının azalması, solması. - Erkek ve kadın adı olarak kullanılır.

  MANİ

  Güle bindim gülmedim
  Gülden düştüm ölmedim
  Küçükken bir yar sevdim
  Yar kıymeti bilmedim  BİLMECE
  İlk Türk bayrağını kim dikmiştir?
  Cevabı Yarın.
  Dünkü Cevap: Karanfil
  Sayın ziyaretçimiz, hayatınızı değiştirmenize sadece bir adım kaldı. Hemen şimdi, Türkiye'nin en kaliteli tarım ve bahçe forumuna ücretsiz kayıt olarak en özgün ve güncel bilgilerin titizlikle sunulduğu, 68.000 den fazla üyesi ile 40'tan fazla akademisyenin desteklediği, 8 yıldır aralıksız sizler için yayın yapan sitemize sadece 20 saniyede ücretsiz olarak üye olabilirsiniz. Unutmayın bu gün burada olmanız bir tesadüf değildir çünkü evrende tesadüfe yer yoktur.

 3. #883
  Senior Member
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Mesajlar
  1,409
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  10 Ağustos 2010

  Bugün 10 Ağustos 2010 29 Şaban 1431 Temmuz: 28 Hızır 97 Sevr Antlaşması (1920)-Yarın Ramazan-ı Şerif'in 1.günüdür.

  HADİS-İ ŞERİF

  Kim, kendisine yapılan bir iyliğe karşı, bunu yapana: 'Hz. Allah sana hayırlı mukafat versin' derse teşekkürü en mükemmel şekilde yapmış olur. Ravi: Tirmizi, Birr 86  HASTA ZİYARETİ VE TA'ZİYE
  Hastaları görüp hal ve hatırlarını sormak ve onları ziyaret etmek, cenazelerinde bulunup kabre kadar gö*türmek, birbirimize karşılıklı haklarımızdandır.
  Bu vazifeleri yapanlara büyük sevaplar vardır. Hadîs-i şeriflerde;
  "Hastaları ziyaret eden rahmet deryasına dalar. İslam kardeşliği hakkını ödemek maksadıyla cena*zeye gidenlere de Uhud dağı gibi ecirler verilir." buyurulmuştur.
  Cenaze defnedildikten sonra akrabasına; 'Hüküm, takdir, Allâhü Teâlâ'nındır. Mevlâ sabr-ı cemîl (metanet, bol sabır), ecr-i cezîl (çok sevap) ihsan buyursun.' gibi teskîn ve teselli sözleri ile ta'ziye edilir.
  Taziye sadece cenazelere mahsûs değildir. Bir be*lâya, bir musibete uğrayan Müslüman'a taziyede bulun*mak da sünnettir.
  Ölüm veya bir felâket ânında, hattâ ayağımıza bir di*ken batsa "İnnâ lillâh ve innâ ileyhi râciûn" (Biz Allah içiniz ve biz nihayet ona döneceğiz.) demek sünnettir.

  RAMAZAN AYI İÇTİMÂİ, RU'YET VE BAŞLANGICI
  Hicrî-Kamerî 1431 yılı Ramazan ayı içtimâi bugün 10 Ağustos Salı günü Türkiye saati ile 06.09'dadır.
  Ru'yet yine bugün (10 Ağustos Salı) Türkiye yaz saati ile 18.12'dedir.
  Hilâl'in görüldüğü yerler: Antarktika kıtasının kuzey batı kıyıları, Hint Okyanusu'nun batısı, Madagaskarın batı sa*hilleri, Afrika kıtasının güney kesimi ile Güney Amerika kıtasının tamamı.
  Hilal; Türkiye, Mısır, Fas, Cezayir, Tunus ve Arap yarımadasından asla görülemeyecektir.
  Hilâlin görüldüğü günü takip eden 11 Ağustos Çarşam*ba günü de Ramazan ayının (1)'idir.

  FIKRA

  Köyün gençleri Temel'e gelip: “Temel amca, sen eski avcılardansın bize avlanmayı öğretir misin?” demişler. Temel de onları kıramamış ve hep birlikte ava çıkmışlar. Ormanda gezerken küçük bir delik görmüşler. Temel: “Çocuklar ha bu gördüğünüz tavşan deliğidir. Silahı doğrultup bekleyeceksin. Tavşan çıktı mı, vurdun vurdun... Vuramadın gitti!” demiş. Biraz beklemiş ve tavşan çıktığı anda Temel onu halletmiş. Biraz daha gitmişler, bu sefer ilk delikten daha büyük bir delik görmüşler. Temel: “Aha bu da tilki deliğidir. Silahı doğrultup bekleyeceksin tilki çıktı mı, vurdun vurdun... Vuramadın gitti!” demiş ve tilki çıkınca onu da vurmuş. Biraz daha gitmişler bu sefer bir insan boyunda delik görmüşler. Temel: “Bu gördüğünüz de ayı inidir. Silahı doğrultup bekleyeceksin, ayı çıktı mı, vurdun vurdun, vuramadın gitti!” demiş ve daha öncekilerde olduğu gibi ayıyı da vurmuş. Biraz daha gittiklerinde, neredeyse 5 insan boyunda bir delikle karşılaşmışlar. Temel biraz çekinmiş: “Ula uşaklar... Bu kadar yeter, ha’di geri dönelim!” demiş. Gençler dönmek istememiş; “İllaki buraya da bakalım!” demişler. Temel ısrarlara dayanamamış. “Pekala herkes tüfeğini hazırlasın. Hep birlikte içeri girelim...” demiş. Hep birlikte dev gibi ine girmişler. Biraz sonra içerden silah sesleri gelmiş. Ertesi gün gazetelerde manşet: "Teröristler, Trabzon-Rize seferini yapan trene saldırdı!.."

  GÜNÜN SÖZÜ

  Sorumluluğunu taşıyacağın fikrin adamı ol. A.Hamdi Tanpınar

  YEMEK MENÜSÜ
  · KABAK DOLMA
  · MERCİMEK ÇORBA
  · YOĞURT
  · K.PAŞA TALISI

  ÇOCUĞUNUZA İSİM
  Erkek: SONGÜN: (Tür.) Er. - Sonuncu, son olan. Eğilim, yetenek.
  Kız: SOLMAZ: (Tür.) Ka.- Her zaman taze, körpe ve genç.

  MANİ

  Karadutun altında
  Ben de bunun farkında
  Ben yârimi kaybettim
  Kuzuluk'un parkında  BİLMECE
  Gözlemeyi en çok kim sever?
  Cevabı Yarın.
  Dünkü Cevap: Terzi
  Sayın ziyaretçimiz, hayatınızı değiştirmenize sadece bir adım kaldı. Hemen şimdi, Türkiye'nin en kaliteli tarım ve bahçe forumuna ücretsiz kayıt olarak en özgün ve güncel bilgilerin titizlikle sunulduğu, 68.000 den fazla üyesi ile 40'tan fazla akademisyenin desteklediği, 8 yıldır aralıksız sizler için yayın yapan sitemize sadece 20 saniyede ücretsiz olarak üye olabilirsiniz. Unutmayın bu gün burada olmanız bir tesadüf değildir çünkü evrende tesadüfe yer yoktur.

 4. #884
  Senior Member
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Mesajlar
  1,409
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  11 Ağustos 2010

  Bugün 11 Ağustos 2010 1 Ramazan 1431 Temmuz: 29 Hızır 98 Otlukbeli Zaferi (1473)-Ramazan-ı Şerif

  HADİS-İ ŞERİF

  Bir kulun kalbinde (ümit ve korku) birleşti mi Allah o kulun ümid ettiği şeyi mutlak verir ve korktuğu şeyden de onu emin kılar. Ravi: Tirmizi, Cenaiz 11  RAMAZÂN-I ŞERİFİN FAZÎLETİ
  Ashâb-ı. Kiram'dan İbn-i Huzeyme (r.a.), Selmân-ı Pâk'dan (r.a.) naklediyor:
  Resûlullâh (s.a.v.) Şâbân ayının son günündeki hut*belerinde şöyle buyurdular: "Ey insanlar! Büyük, müba*rek bir ay size geliyor. Öyle bir ay ki; onda bin aydan hayırlı bir gece vardır. Allah o ayın orucunu farz kıl*mıştır. Gece sahura kalkmayı da sünnet kılmıştır.
  Kim o ayda iyilikten bir hasletle (Allah'a) yaklaşırsa Ramazan'ın dışında farzı yerine getiren kimse gibi olur. Kim Ramazan ayında bir farz edâ ederse, Ramazan'ın dışında yetmiş farz edâ eden gibi olur.
  O, sabır ayıdır. Sabrın sevabı cennettir. Yardımlaşma ayıdır. Onda mü'minlerin rızkı artar. Kim bir oruçluya iftar ettirirse, günahlarını affettirir, boynunu ateşten kur*tarır. Onun sevabından bir şey eksilmeksizin kendisi de aynı sevabı alır."
  Dediler ki: "Yâ Resûlallâh! Hepimiz oruçluya iftar etti*recek bir şey bulamıyoruz."
  Bunun üzerine Resûlullâh (s.a.v.) şöyle buyurdu:
  "Hz. Allah bu sevabı, bir hurma ile veya bir yudum su ile veya bir tadımlık sütle oruçluya iftar ettirene de verir.
  O öyle bir aydır ki, başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden âzâd olmaktır. Kim bu ayda köle veya cariyesinin (veya işçisinin) işini hafifletirse, Allâhü Teâlâ onu affeder ve cehennemden âzâd eder.
  Şu dört hasleti mümkün olduğunca çoklaştırın: Bun*dan iki hasletle Rabb'inizi hoşnut edersiniz, iki haslete de siz muhtaçsınız.
  Rabb'inizi hoşnut kıldığınız iki haslet: Allah'tan başka ilâh olmadığına şehâdet etmeniz ve ondan bağışlanma dilemenizdir.
  Muhtaç olduğunuz iki haslet de Allah'tan cenneti istemeniz ve cehennemden ona sığınmanızdır.
  Kim oruçlu birine su içirirse; Allah da ona benim hav-zımdan içirir ki o, cennete girinceye kadar susamaz."

  FIKRA

  Fadime’nin ikizi olmuş. Dursun baba Temel’i kutlamaya gitmiş. Temel’in suratı bir karış; “Diğer herifi bir bulursam!..”

  GÜNÜN SÖZÜ

  Size yol gösterilebilir fakat yalnız yürümek zorundasınız. Sang H. Kim

  YEMEK MENÜSÜ
  · KADINBUDU KÖFTE
  · DÜĞÜN ÇORBA
  · PİYAZ
  · SPANGLE

  ÇOCUĞUNUZA İSİM
  Erkek: SONAT: (Tür.) Er. - Bir ya da iki çalgı için yazılmış, üç ya da dört bölümden oluşan müzik yapıtı.
  Kız: SOMAY: (Tür.) - Ay gibi kusursuz, eksiksiz güzel. - Erkek ve kadın adı olarak kullanılır.

  MANİ

  Bahçede örümceğim
  Ben sana görümceyim
  Başkasına bakarsan
  Ağabeyime söyleyeceğim  BİLMECE
  Hangi kazanın kaymakamı yoktur?
  Cevabı Yarın.
  Dünkü Cevap: Nöbetçi
  Sayın ziyaretçimiz, hayatınızı değiştirmenize sadece bir adım kaldı. Hemen şimdi, Türkiye'nin en kaliteli tarım ve bahçe forumuna ücretsiz kayıt olarak en özgün ve güncel bilgilerin titizlikle sunulduğu, 68.000 den fazla üyesi ile 40'tan fazla akademisyenin desteklediği, 8 yıldır aralıksız sizler için yayın yapan sitemize sadece 20 saniyede ücretsiz olarak üye olabilirsiniz. Unutmayın bu gün burada olmanız bir tesadüf değildir çünkü evrende tesadüfe yer yoktur.

 5. #885
  Senior Member
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Mesajlar
  1,409
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  12 Ağustos 2010

  Bugün 12 Ağustos 2010 2 Ramazan 1431 Temmuz: 30 Hızır 99 Bulgaristan'ın 250 Bin Türk'ü Sınırdışı Etmesi (1950)-Pamuk toplama zamanı

  HADİS-İ ŞERİF

  Cennet ehlinden derecesi en düşük olanın seksenbin hizmetçisi, yetmişiki zevcesi vardır. Onun için inciden, zebercedden ve yakuttan bir çadır kurulur. Bu çadır, Câbiye'den San'a'ya kadar uzanan bir büyüklüktedir. Ravi: Tirmizi, Cennet 23  EVLERDE KUR'ÂN-I KERÎM OKUMAK
  Kur'ân-ı Kerîm'in evlerde okunarak evlerin* Kur'ân-ı Kerîm'den nasiplendirilmesi sünnettir. Peygamber Efen*dimiz (s.a.v.), "Müslümanların evlerinde arşa kadar uza*nan kandiller vardır. O kandili, yedi kat semâ ve yedi kat yerdeki mukarreb (Allah'a yakın olan) melekler bilirler. O melekler şöyle söylerler: "Bu nûr, mü'minlerin Kur'ân-ı Kerîm okunan evlerinden çıkan nurdur." buyurmuşlardır.
  Bir hadîs-i şerîfte şöyle Duyuruldu: "İçinde Allah'ın kita*bı okunan ev, ehline geniş olur, hayrı çok olur, melekler orada hazır olur, şeytanlar oradan çıkarlar. İçinde Kur'ân-ı Kerîm okunmayan ev ise, ehline dar olur, hayrı az olur, oradan melekler çıkar, şeytanlar gelir."

  ORUÇİslam'ın üçüncü şartı oruç; şafaktan güneşin batma*sına kadar yemekten içmekten ve cinsî münâsebetten sakınmaktır.
  Allâhü Teâlâ nefislerimizi terbiye ve ıslah için senede bir ay oruç tutmayı bütün Müslümanlara farz kılmıştır.
  Ramazan ayında Müslüman, nefsinin isteklerinden uzaklaşmalıdır. Cenâb-ı Hak on bir ay yemekte içmekte serbest bıraktığı insanlara bir ay bunları yasaklamak su*retiyle melekler makamına davet ediyor, midelerini din*lendirmek, ruhlarını uyandırmak istiyor. Senede bir ay da olsun açlık yokluk ve sıkıntı çekenlerin yardımlarına koş*mamızı murâd ediyor.
  Oruç, nefislere en ağır gelen bir ibâdet olduğundan Rabb'imiz, bir hadîs-i kudsîde 'Oruç benim içindir, mü*kâfatını kendim vereceğim.' buyuruyor ki, sevabının çokluğuna işarettir.

  BEYİT:
  Olsa kumlar sağışınca ömrüne hadd ü aded,
  Gelmeye bu şişe-i çarh içre bir saat gibi.
  Muhibbî (Kânûnî Sultan Süleyman)
  Ömrüne kumlar sayısınca hadd ü aded (uzunluk verilmiş) olsa (bile bu uzun ömür) bu felek şişesi (denebilecek muaz*zam kum saati) içinde (sana) bir saat gibi gelmeyecektir.)

  FIKRA

  Kekeme Temel, yolda bir adamın önünü çevirir ve;
  - Bu... bu... bura... Lar... lar... Da... Bi... bi... Ke... ke... ke... Me okulu var... Var... Mış. Ne... ne... Re... De?”
  - Lan oğlum, n’apcan okulu; fıstık gibi kekeliyon işte!..”

  GÜNÜN SÖZÜ

  Siz kendinize inanın,başkaları da size inanacaktır. Montaigne

  YEMEK MENÜSÜ
  · KADINBUDU KÖFTE
  · MER.ÇORBA
  · ÇOBAN SALATA
  · TATLI

  ÇOCUĞUNUZA İSİM
  Erkek: SONGUR: (Tür.) Er. 1. Şahin. 2. Ağır, hantal.
  Kız: SONAY: (Tür.) - Ay'ın son günleri. -Erkek ve kadın adı olarak kullanılır.

  MANİ

  Derede incir ağacı
  Tadı zehirden acı
  İçme dedim şarabı
  Dedi sevda ilacı  BİLMECE
  Arı ile eşek arasında ne fark vardır?
  Cevabı Yarın.
  Dünkü Cevap: Trafik kazasının
  Sayın ziyaretçimiz, hayatınızı değiştirmenize sadece bir adım kaldı. Hemen şimdi, Türkiye'nin en kaliteli tarım ve bahçe forumuna ücretsiz kayıt olarak en özgün ve güncel bilgilerin titizlikle sunulduğu, 68.000 den fazla üyesi ile 40'tan fazla akademisyenin desteklediği, 8 yıldır aralıksız sizler için yayın yapan sitemize sadece 20 saniyede ücretsiz olarak üye olabilirsiniz. Unutmayın bu gün burada olmanız bir tesadüf değildir çünkü evrende tesadüfe yer yoktur.

 6. #886
  Senior Member
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Mesajlar
  1,409
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  13 Ağustos 2010

  Bugün 13 Ağustos 2010 3 Ramazan 1431 Temmuz: 31 Hızır 100 Okullara Din Dersinin Konulması (1956)

  HADİS-İ ŞERİF
  Yiyiniz, tasadduk ediniz, giyiniz. Fakat bunları yaparken israfa ve tekebbüre kaçmayınız. Ravi: Nesâi, Zekat 66  GİZLİ VERİLMESİ DAHA FAZİLETLİ OLAN SADAKA
  Nafile sadakanın gizli verilmesi daha faziletlidir;
  Evvelâ gizlemek gösteriş ve başkalarına duyurmaktan uzaktır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) "Allah ne işittiren (süm'acı)dan, ne gösteriş yapan (mürâî)den, ne de imin-netçiden (başa kakandan) bir şey kabul etmez." buyurmuştur. Sadakasını söylemeye ve elâlem ortasında vermeğe kalkan da riya süm'a (gösteriş ve işittirme) peşinde dolaşır, susup gizlemek ise bundan kurtarır.
  İkinci olarak, sadakasını gizlediği zaman insanlar arasında şöhret, medih ve ta'zîm bulunmaz ki bu da nefse zor gelir ve sevabı da çok olur.
  Üçüncü oiarak, Peygamber Efendimiz (s.a.v.): "Kul gizlice bir amel işler, Allah da onun gizlice verildiğini yazar, sonra bu ameli açıktan yaparsa gizliden alıp, aşikara yazar. Sonra lakırdısını ederse gizli ve aşikârdan alır riyaya yazar." "Kıyamet gününde kendi gölgesinden başka hiçbir gölgenin olmadığı o günde Allâhü Teâlâ yedi kişiyi arşının gölgesinde gölgelendirir. Bunlardan birisi de bir sadaka verip sağ elinin verdiğini sol eli bilmeyen kişidir." ve "Gizli sadaka Rabb'ın gadabını söndürür." buyurmuştur.
  Dördüncü olarak, sadakayı açıkça vermekte onu alan kimseye birtakım zararlar vardır. Açıkça vermekte fakîrin haysiyetine dokunmak, fakirNğini ilân etmek 'onlar iffetlerinden isteyemezler.' âyetinde medhedilen iffet hâlinden çıkarıp ve ahlâkını bozmak vardır. Halk, fakirin sadaka almasını -muhtaç değilken aldı diyerek- kötüler ve gıybete düşer. Veren el alan elden hayırlı olması itibariyle sadakayı açıktan vermekte fakiri küçük görme mânâsı vardır. Halbuki mümini zelil kılmak caiz değildir. Sadaka hediye yerindedir. Bir hadîs-i şerîfte "Her kime bir hediye takdim olunur da yanında bir topluluk bulunursa onlar o hediyyede ona ortaktırlar." buyurulmuştur. Binâenaleyh açıktan sadaka verildiği zaman fakirin yanında hazır bulunanlara ondan bir şey vermezse, açıkça verdiğinden dolayı uygunsuz bir hâle düşmüş olur ki, buna sebep olmak da uygun değildir.

  FIKRA

  İstanbul’a yeni göçen Temel karısı alır, AKM’ye gider. İnsanlar; ”Romeo ve Juliet’e 2 bilet...” “Kerem ile Aslı’ya 2 bilet...” deyince, Temel; ”Temel ile Fadime’ye 2 bilet!..”

  GÜNÜN SÖZÜ

  Sıradan öğretmen anlatır,İyi öğretmen açıklar,Yetenekli öğretmen yapar ve gösterir,Büyük öğretmen esin kaynağı olur. William A. Ward

  YEMEK MENÜSÜ
  · ETLİ TÜRLÜ
  · BULGUR PİLAVI
  · YOĞURT
  · MEYVE

  ÇOCUĞUNUZA İSİM
  Erkek: SOYTEKİN: (Tür.) Er. - Cesur, yiğit.
  Kız: SONGÜN: (Tür.) Er. - Sonuncu, son olan. Eğilim, yetenek.

  MANİ
  Bahçe kapısı kilitli
  İttirdim açamadım
  Anneme duyurmuşlar
  Çıktım da kaçamadım  BİLMECE
  Beş yıllık okulu otuz yılda bitirene ne denir?
  Cevabı Yarın.
  Dünkü Cevap: Arının eşeği vardır ama eşeğin arısı yoktur
  Sayın ziyaretçimiz, hayatınızı değiştirmenize sadece bir adım kaldı. Hemen şimdi, Türkiye'nin en kaliteli tarım ve bahçe forumuna ücretsiz kayıt olarak en özgün ve güncel bilgilerin titizlikle sunulduğu, 68.000 den fazla üyesi ile 40'tan fazla akademisyenin desteklediği, 8 yıldır aralıksız sizler için yayın yapan sitemize sadece 20 saniyede ücretsiz olarak üye olabilirsiniz. Unutmayın bu gün burada olmanız bir tesadüf değildir çünkü evrende tesadüfe yer yoktur.

 7. #887
  Senior Member
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Mesajlar
  1,409
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  14 Ağustos 2010

  Bugün 14 Ağustos 2010 4 Ramazan 1431 Ağustos: 1 Hızır 101 II.Kıbrıs Harekatı (1974) - Süleymaniye Camii Açılış Töreni (1556)-Pakistan'ın istiklali (1947)

  HADİS-İ ŞERİF

  Müslüman bir kimsenin, bir malda kusur olduğunu bildiği halde, müşteriye haber vermeden satması haramdır. Ravi: Buhari, Büyu 1  ORUÇ TUTMAMAYI MUBAH KILAN HALLER
  Bazı sebeplerden dolayı oruç tutmamak veya başlanı*lan orucu açmak mubahtır. Bunlar:
  Yolculuk: Ramazanı Şerifte en az üç günlük (yaya on sekiz saatlik = 90 km) bir yere gidecek olan kimse, gece*den oruca niyet etmeyebilir. Bundan dolayı o gün yola çıkınca oruçlu bulunmamış olur. Fakat bir kimse oruca niyet ettikten sonra gündüzün yolculuğa çıksa, orucunu tamamlar. Bozarsa, sâdece kaza gerekir.
  Hastalık: Bir hasta öleceğinden, aklının gitmesinden, hastalığının artmasından veya uzamasından korkacak olursa oruç tutmayabilir veya tutmuş olduğu orucu aça*bilir. Bunda sâdece korku kâfi değil, hastanın tecrübesi veya görülen alâmetlerden kafi kanaati bulunmalı veya Müslüman bir doktor haber vermelidir. Sonradan iyileşin*ce tutamadığı günleri kaza eder.
  Şiddetli açlık ve susuzluk: Oruçlu bir kimse açlıktan veya susuzluktan dolayı ölmesinden, aklına bir noksanlık gelmesinden bir tecrübe bir alâmet veya müslüman bir doktorun haber vermesi ile korkarsa, -orucunu sonra kaza etmek şartı ile- açabilir.
  Gebelik, süt annelik: Ramazan-ı Şerîfte gebe bulu*nan, kendisinin veya başkasının çocuğuna süt veren bir kadın, kendisine veya çocuğa bir zarar gelmesinden kor*karsa, orucunu açabilir. Sonra onu kaza eder.
  Hayız ve nifas hâli: Bir kadın Ramazan-ı Şerîfte gündü*zün âdet görmeğe başlarsa veya çocuk doğurursa, orucu bozulmuş olur. Artık âdet günlerinde ve lohusalık müddetin*de oruç tutması caiz olmaz, tutamadığı oruçları kaza eder.
  Ziyafet: Ziyafet vermek veya bir ziyafete davet olun*mak, nafile oruçları açmak hususunda bir özür sayılabilir. Bunun için kişi, sonradan kaza etmek üzere, vereceği veya çağrıldığı bir ziyafetten dolayı, nafile olarak tutmuş olduğu orucunu açabilir.
  Yaşlılık: Vücudu artık oruç tutamayacak kadar takatsiz olan çok yaşlı ve güçsüz kimse oruç tutmayabilir. Böyle bir kimse için Ramazan-ı Şerîf in her gününün orucuna bedel olarak bir fidye vermesi gerekir. Bu fidye Ramazan-ı Şe*rîf in evvelinde veya sonra, bir fakire yahut daha çok fakire verilebilir.

  FIKRA

  Temel karşıya geçmek üzere kaldırımın kenarına gelmiş. Bakmış trafik akacak. Eliyle durdurmuş araçları, burnunu yana çevirmiş ve işaret etmiş; ”Ha şimdi geçun!..”

  GÜNÜN SÖZÜ

  Sevmek mutluluğumuzun bir başkasının mutluluğu içine yerleştirmek demektir. Wilheim Van Lubreitz

  YEMEK MENÜSÜ
  · PİLİÇ IZGARA
  · SPAGETTİ
  · ÇORBA
  · ÇOBAN SALATA

  ÇOCUĞUNUZA İSİM
  Erkek: SOYSALTÜRK: (Tür.) Er. – Uygar Türk.
  Kız: SONNUR: (Tür.) - Ay'ın son günleri.

  MANİ

  Mendil versem almazsın
  Sen mendilsiz kalmazsın
  Sigaranı yakayım
  Sana zahmet olmasın  BİLMECE
  Hangi macunla diş fırçalanmaz?
  Cevabı Yarın.
  Dünkü Cevap: Öğretmen
  Sayın ziyaretçimiz, hayatınızı değiştirmenize sadece bir adım kaldı. Hemen şimdi, Türkiye'nin en kaliteli tarım ve bahçe forumuna ücretsiz kayıt olarak en özgün ve güncel bilgilerin titizlikle sunulduğu, 68.000 den fazla üyesi ile 40'tan fazla akademisyenin desteklediği, 8 yıldır aralıksız sizler için yayın yapan sitemize sadece 20 saniyede ücretsiz olarak üye olabilirsiniz. Unutmayın bu gün burada olmanız bir tesadüf değildir çünkü evrende tesadüfe yer yoktur.

 8. #888
  Senior Member
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Mesajlar
  1,409
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  15 Ağustos 2010

  Bugün 15 Ağustos 2010 5 Ramazan 1431 Ağustos: 2 Hızır 102 Trablus'un Fethi (1551) - Trabzon'un Fethi (1461)-Panama Kanalı'nın açılışı (1915)

  HADİS-İ ŞERİF

  Mü'minlerin iman bakımından en kusursuzu, ahlâkı en güzel olanıdır. Ahlâkı en güzel olanınız da, kadınlarınıza en güzel davrananınızdır. Ravi: Ebu Davud, Sünnet 15  AÇIKTAN VERİLEN SADAKA
  Bir kimse halkın da kendisine uyup sadaka verecek*lerini ve böylece fakirlerin menfaatlanacağını bilirse sa*dakasını açıktan vermesi gizli vermesinden daha fazi*letlidir. Nitekim Resûlullâh (s.a.v.) buyurmuştur ki: "Gizli aşikâreden daha fazîletlidir, kendisine uyulan kimsenin aşikare (ameli) daha fazîletlidir."
  Hakîm Tirmizî demiştir ki: "İnsan halktan gizleyerek bir amel işler ve nefsinde onu halkın görmesini arzu ettiği halde bu arzuyu defederse bunun bu gizli ameli aşikar olandan yetmiş kat fazla katlanır."
  Farz olan zekâtın açıktan verilmesinin daha faziletli olması:
  Birinci olarak "Onların mallarından bir sadaka al..." (Tevbe; 103) mealindeki âyetle emredilmiştir.
  İkinci olarak zekâtın gizli verilmesinde kendine -zekât vermiyor diye- töhmet ve herkesi sû-i zanna düşürmek tehlikesi vardır. Açıktan vermek bunu defedeceğinden daha faziletli olur. Nitekim Resûlullâh (s.a.v.) farz na*mazlardan başka namazların ekserîsini hâne-i saade*tinde (evlerinde) kılardı.
  Üçüncü olarak zekâtı açıktan vermekte Allah'ın em*rine koşmak vardır.
  Hâsılı farzlarda açıktan yapmak, nafilelerde ise gizli yapmak daha iyidir.

  BİR MESELE
  Sual: Hatâ ile yiyip içmek orucu bozar mı?
  Cevap: Hatâ ile yemek ye içmek orucu bozar. Bir kimse oruçlu olduğunu bildiği halde kasdı olmaksızın hatâ ile bir şey yese veya içse, meselâ abdest alırken ağzından veya burnundan içerisine su kaçsa veya ağzı*na kar veya yağmur damlaları düşüp içerisine gitse oru*cu bozulup kaza lâzım gelir.
  Fakat oruçlu olduğu hatırında bulunmazsa bunlardan dolayı orucu bozulmaz.
  Abdestte ağza su verdikten sonra ağızda kalan yaşlı*ğın tükrükle beraber yutulması orucu bozmaz.

  FIKRA

  Temel ile Fadime’yi boşayan yargıç;
  - Sizi boşuyorum, karına da 50 milyon TL nafaka bağlıyorum!
  Temel etekleri zil çalarak;
  - Allah razı olsun hakimim, 3-5 milyon da ben veririm; gül gibi geçinir gider!..”

  GÜNÜN SÖZÜ

  Seni diğerlerinden farksız yapmaya bütün gücüyle gece gündüz çalışan bir Dünyada,kendin olarak kalabilmek,dünyanın en zor savaşını vermek demektir.Bu savaş bir başladımı,artık hiç bitmez!... E.e Cummings

  YEMEK MENÜSÜ
  · SOS.KARIŞIK KIZARTMA
  · SPAGETTİ
  · YOĞURT
  · SÜTLAÇ

  ÇOCUĞUNUZA İSİM
  Erkek: SOYSALDI: (Tür.) Er. - Soyu genişledi, tanındı.
  Kız: SONTAÇ: (Tür.) Ka. - Eşsiz taç.

  MANİ

  Kolumdaki saati
  Yediye kuruyorum
  Hiç üzülme sen yârim
  Sözümde duruyorum  BİLMECE
  Kim evini kiraya vermez?
  Cevabı Yarın.
  Dünkü Cevap: Lahmacunla
  Sayın ziyaretçimiz, hayatınızı değiştirmenize sadece bir adım kaldı. Hemen şimdi, Türkiye'nin en kaliteli tarım ve bahçe forumuna ücretsiz kayıt olarak en özgün ve güncel bilgilerin titizlikle sunulduğu, 68.000 den fazla üyesi ile 40'tan fazla akademisyenin desteklediği, 8 yıldır aralıksız sizler için yayın yapan sitemize sadece 20 saniyede ücretsiz olarak üye olabilirsiniz. Unutmayın bu gün burada olmanız bir tesadüf değildir çünkü evrende tesadüfe yer yoktur.

 9. #889
  Senior Member
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Mesajlar
  1,409
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  16 Ağustos 2010

  Bugün 16 Ağustos 2010 6 Ramazan 1431 Ağustos: 3 Hızır 103 Hacı Bektaş Veli'nin Vefatı (1271)-Milli Kütüphane açıldı (1948)-8 Yıllık kesintisiz eğitimin TBMM'de kabulü (1997)

  HADİS-İ ŞERİF

  Ey Allah'ın Resulü. dendi, hangi kadın daha hayırlıdır?' "Kocası bakınca onu sürura garkeden, emredince itaat eden, nefis ve malında, kocasının hoşuna gitmeyen şeyle ona muhalefet etmeyen kadın!" diye cevap verdi. Ravi: Nesâi, Nikâh 14  ZEKÂT VERME ŞEREFİ
  İslâm dininin şartlarından olan zekât ibâdeti Kur'ân-ı Kerîm'de otuzdan fazla yerde namazla beraber zikro-lunmuştur. Allâhü Teâlâ (meâlen):
  '...Eğer tevbe ederler ve namaz kılıp zekâtı verir*lerse yollarını açık bırakınız...' (Tevbe-5) diğer bir âyet-i kerîmede (meâlen):
  ... Eğer tevbe ederler, namazı kılarlar, zekâtı verirlerse dinde kardeşleriniz olurlar...' (Tevbe-11) buyuruyor.
  Cenâb-ı Hakk'a karşı malımız ile olacak kulluk, zekâ*tımızı vermekle olur. Zengin (nisab miktarına mâlik) olanlar malının kırkta birini her sene zekât olarak ver*melidirler. Peygamber Efendimiz (s.a.v.):
  "Karada ve denizde mal, ancak zekâtın verilmemesi sebebiyle telef olur." buyurmuştur.
  Müslümanlar bu gibi ibâdetleri yaparken gönlünde ferah, ruhunda zevk ve sürür duymalıdır. Çünkü Mevlâ, kendisini almaktan kurtarmış, vermek şerefiyle şeref-lendirmiştir. Zenginlerimizin bu şerefi takdir edemeyip de borçlarını vermekte ağır davranmaları veya hile yol*larına sapmaları cehalettendir. Bu, ibâdetin ruhunu, sü-rûrunu, şeref ve hakikatini takdir edememelerindendir.
  Zekât, namaz gibi de değildir. Bunu ihmalde hem Hakk'a isyan, hem de kul hakkına tecâvüz vardır. Cim*riler hakkında Kur'ân-ı Kerîm'de (meâlen):
  "Allâhü Teâlâ'nın kendilerine lütfundan olarak ver*diği şeyde cimrilik edenler onu kendileri için hayırlı sanmasınlar. Hayır o, onlar için bir serdir. O cimrilik ettikleri şey kıyamet gününde boyunlarına dolana*caktır. Ve göklerin ve yerin mîrâsı Allâhü Teâlâ'nın-dır. Ve Hak Teâlâ yaptığınız her şeyden tamamiyle haberdardır." (Âl-i lmran-180) buyurmaktadır.
  Hâsılı, aklı, iz'ânı ve îmânı tam bulunan bir Müslüman bu gibi yolsuzluğa asla cesaret etmemelidir.

  FIKRA

  Dursun iki gündür kendisinden haber alınamayan Temel’in kapısını kırıp içeri girmiş. Bir de ne görsün, Temel ayağından tavana asılmış, sallanıyor.
  - Uyy, Temel, ne ediyisun?
  - Fadime beni terkettu, ben de kendimi intihar ettim!
  - İyi de, intihar edenler boyunlarından asıliyılar.
  - Yok be uşağum... Bi’ seferinde öyle ettum, az daha boğuliyidum!..

  GÜNÜN SÖZÜ

  Savaşın iyisi, barışın kötüsü yoktur. Benjamin Franklin

  YEMEK MENÜSÜ
  · FIRIN PİLİÇ
  · PİLAV
  · M.SALATA
  · MEYVE

  ÇOCUĞUNUZA İSİM
  Erkek: SOYSAL: (Tür.) Er. - Uygar, medeni.
  Kız: SONVER: (Tür.) Ka. - Son olması istenen çocuklara verilen isimlerden.

  MANİ

  Dereler akar akar
  Karışır denizlere
  Kurşunlara diz yârim
  Verme beni ellere  BİLMECE
  Dokunmadan tutulan şey nedir?
  Cevabı Yarın.
  Dünkü Cevap: Kaplumbağa
  Sayın ziyaretçimiz, hayatınızı değiştirmenize sadece bir adım kaldı. Hemen şimdi, Türkiye'nin en kaliteli tarım ve bahçe forumuna ücretsiz kayıt olarak en özgün ve güncel bilgilerin titizlikle sunulduğu, 68.000 den fazla üyesi ile 40'tan fazla akademisyenin desteklediği, 8 yıldır aralıksız sizler için yayın yapan sitemize sadece 20 saniyede ücretsiz olarak üye olabilirsiniz. Unutmayın bu gün burada olmanız bir tesadüf değildir çünkü evrende tesadüfe yer yoktur.

 10. #890
  Senior Member
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Mesajlar
  1,409
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  17 Ağustos 2010

  Bugün 17 Ağustos 2010 7 Ramazan 1431 Ağustos: 4 Hızır 104 Marmara Depremi (1999) - İbni Sina Haftası-Hanya'nın fethi (1645)

  HADİS-İ ŞERİF
  Resulullah (sav)'a bir adam kebairden sormuştu, şöyle cevap verdiler: "Onlar dokuzdur!" buyurdular ve saydılar: "Şirk, sihir, insan öldürmek, faiz yemek, yetim malı yemek, savaştan kaçmak, namuslu kadınlara iftirada bulunmak, anne ve babaya haksızlık, kıbleniz olan Beytu'l-Haram (da masiyet işlemey)i sağlığınız ve ölümünüzde helal addetmek. Ravi: Ebu Davud, Vesaya 10  BİNALARDA ALINACAK ZELZELE TEDBİRLERİ
  Kontroller: Binanın temelleri ve münferit temellerin pabuçları arasındaki bağ kirişleri kontrol edilmeli, ko*lonlar mutlaka zemine kadar inmiş olmalıdır.
  Bina, su baskını ve heyelan bölgesinde olmamalı, su basmış, sürekli rutubet almış, uzun müddet inşaat hâlin*de kalmış ve çatısı akmış olmamalıdır.
  Tehlikeler: Bodrumda su veya su deposu bulunması ve kolonların veya perdelerin su deposunun içinden geçmesi veya rutubet olması. Bodrum katların tavan kiriş ve kolonları sıvasız, pas payları patlamış, kolon*ların perde duvarlarının demirleri açılmış ve görülen de*mirlerin paslı ve çürümüş olması, binanın içinde büyük boşluklar bulunması,
  Binanın altında tadilat yapılmış, giriş katın diğer kat*lardan daha yüksek olması yahut zeminde asma kat bu*lunması, kolonların alt katta bir konsol kiriş ucuna bas*ması, kolonların kesilerek zemin katta genişletme yapıl*ması ve binanın döşeme, kolon ve kirişlerinde 2 mm. den daha geniş çatlak bulunması,
  Kat kirişlerinin kolonlarda birbirine kavuşmuyor ol*ması, tavanda gelişigüzel birbirine saplanması ve kiriş*lerin eninin 25 cm den az olması,
  Altı kattan fazla olan binaların yangın merdiveni ol*maması veya bu merdivenin zemine doğrudan ulaş*maması,
  Bütün duvarların briketten veya yatık tuğladan ya*pılmış ve tavan betonunun doğrudan bu duvarlara otur*ması, kiriş ve kolonlardan boru geçirilmiş olması,
  Avantajlar: Binanın şeklinin simetrik veya basit küp şeklinde olması,
  Binanın bodrum duvarlarının çepeçevre betonarme olması, perde duvarları tamamen 20 cm. lik beton per*deler ile yapılmış olması,
  Apartmanın merkezinde betonarme perde duvarlı asansör olması, bina inşaatının hazır beton ile yapılması,
  Temel zeminin kaya olması, temelin, binanın tamâ*mını kaplayan radye temel olması faydalıdır.

  FIKRA

  Bir düğün için Almanya’dan gelen Temel, üzerindeki oldukça yüklü parayı yanında taşımak istemez ve bir taşın altına saklar. Taşın üzerine de; ”Burada para yoktur!” yazar. Oradan geçmekte olan Cemal yazıyı görür, parayı alır ve aynı yere; ”Ha buradaki parayı Cemal almamıştur!” yazar.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Sanatın vazifesi, tabiatı kopya etmek değil, tabiatı ifade etmektir. Balzac

  YEMEK MENÜSÜ
  · PATLICAN MUSAKKA
  · BULGUR PİLAVI
  · YOĞURT
  · SPANGLE

  ÇOCUĞUNUZA İSİM
  Erkek: SORGUN: (Tür.) Er. 1. Bir tür söğüt ağacı. 2. Sıtkı, sert. 3. Çok uzun ve güzel saç.
  Kız: SOYHAN: (Tür.) Ka. - Han soyundan gelen.

  MANİ

  Doldur yârim testini
  Şu karşıki çeşmeden
  Baban seni everse
  Büyük aşka düşmeden  BİLMECE
  Denizler niçin tuzludur?
  Cevabı Yarın.
  Dünkü Cevap: Oruç
  Sayın ziyaretçimiz, hayatınızı değiştirmenize sadece bir adım kaldı. Hemen şimdi, Türkiye'nin en kaliteli tarım ve bahçe forumuna ücretsiz kayıt olarak en özgün ve güncel bilgilerin titizlikle sunulduğu, 68.000 den fazla üyesi ile 40'tan fazla akademisyenin desteklediği, 8 yıldır aralıksız sizler için yayın yapan sitemize sadece 20 saniyede ücretsiz olarak üye olabilirsiniz. Unutmayın bu gün burada olmanız bir tesadüf değildir çünkü evrende tesadüfe yer yoktur.

+ Konuya Cevap Yaz

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306