GÜVEY FENERİ
Türk çiftçisine alternatif ürünler sunmak amacıyla yapılan çalışmalardan olumlu sonuç alınan türlerden birisi güvey feneri (Physalis peruviana L.)'dir. Yürütülen araştırmalar sonucunda, güvey fenerinin Marmara, Ege ve Akdeniz bölgeleri gibi ılıman iklim koşullarında ekonomik olarak yetiştirilebileceği belirlenmiştir.

GÜVEY FENERİ ILIMAN İKLİM SEBZESİDİR
Akdeniz ülkelerinde yaygın olarak yetiştirilen güvey feneri dünya üzerindeki tropik ve subtropik iklim bölgelerinde yetişir. Patlıcangiller familyasına ait bir tür olup ana vatanı Peru'dur.


TIBBİ BİTKİ OLARAK ÖNEMLİDİR
Güvey feneri, değişik ülkelerde tıbbi bitki olarak kullanım alanı bulmaktadır. Örneğin, Brezilya'da idrar yolları iltihaplanmalarında, deri hastalıkları, verem, şeker ve kalp hastalıkları tedavilerinde halk tarafından baş vurulan bir bitkidir.

BİTKİ KUVVETLİ GELİŞİR
Güvey feneri bitkileri kuvvetli bir yapıya sahip olup çok dallı ve dik bir büyüme gösterir. Başlangıçta otsu olan gövde ve dallar daha sonra odunsu ve sert bir yapı kazanmaktadır.
Çiçekleri sarı renkli olup cazip bir yapıya sahiptir. Meyveler oldukça estetik görünümlü olan taç yapraklar içerisinde gelişir. Meyveleri çepeçevre saran taç yapraklar sararıp tül görüntüsü alarak fener izlenimi verir. Bu görüntüsü nedeni ile bazı Avrupa ülkelerinde "sarı fener" veya "kibar fener" isimleri ile anılmaktadır. Ülkemizde yaygın olarak yetiştiği yörelerde de "güvey feneri" ya da "gelin feneri" adlarıyla anılmaktadır. Başlangıçta yeşil renkli olan meyveler daha sonra açık sarı ve yeme olumunda ise turuncu renkli, iri bir kiraz görünümünü almaktadır. Bol aromalı, lezzetli ve mayhoş olan meyveleri taze olarak tüketilebildiği gibi bazı ülkelerde marmelat ve pasta yapımında kullanılmaktadır. Elde edilen bu ürünler kahvaltılık olarak değerlendirilebildiği gibi pasta sanayiinde de değerlendirilmektedir. Ayrıca, üzeri çikolata ile kaplanarak pazara sunulan ürün de beğenilerek tüketilmektedir.

ÖNEMLİ BİR BESİN KAYNAĞIDIR
100 g taze meyvede %11.5 karbonhidrat, %1.8 pektin, %0.2 yağ, %3.2 lif, %0.6 mineral madde ve 48.7 mg vitamin C bulunmaktadır. Meyve içeriğindeki mineral maddeleri, potasyum (565 mg), sodyum (2.8 mg), çinko (8.2 mg), demir (4.3 mg) ve magnezyum (2.8 mg)'dan oluşmaktadır. Özellikle potasyum içeriği bakımından zengin olan enginar (860 mg), maydanoz (727 mg) ve pancar (570 mg) gibi sebzelerden sonra gelmektedir. Ayrıca önemli derecede karoten (vitamin A) ve vitamin B içermektedir.
Uzmanlar, güvey fenerinin içermiş olduğu besin maddelerinden dolayı özellikle okul öncesi çocukların beslenmesinde kullanılmasını önermektedir.

ÇOĞALTIMI KOLAY
Güvey fenerinin çoğaltımı hem tohum hem de çelik ile mümkün olabilmektedir. Açıkta ve örtüaltı yetiştiriciliğinde olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Tohumdan üretilmiş fideler veya köklenmiş çelikler dikim yerlerine 1 m sıra arası 0.8 m sıra üzeri mesafeler ile dikilmektedir. Dikilecek arazinin derin işlenmesi ve organik maddece zengin olması istenir. Akdeniz ülkelerinde çok yıllık olarak yetiştirilebildiği halde kış soğuklarının etkili olduğu iklim kuşaklarında düşük sıcaklıklardan önemli ölçüde zarar görür. Ticari bir üretim söz konusu olduğunda daima tek yıllık üretim şekli tercih edilmelidir.


BUDAMA ŞART
Bitkilerin havalanması ve kültürel işlemlerin daha rahat yapılabilmesi için çalı formunda gelişen bitkilerin budanması ve ipe alınması gerekmektedir. Bitkide 4 ana dal bırakmak ekonomik olmaktadır. Ana dallar, bitkinin ilk gelişim döneminde ve 10-15 cm arayla bırakılmalı, diğer dalların fazla gelişmesine izin verilmeden periyodik olarak budama yapılmalıdır. Bırakılan her ana dal ipe ya da dikilen hereklere sardırılmalıdır.


VAKTİNDE HASAT
Hızlı bir gelişme gösteren bitkide hasat, meyveleri çevreleyen taç yaprakların kuru bir görünüm aldığı ve içindeki meyvelerin sarı turuncu renge dönüştüğü aşamada yapılır. Bu dönüşüm meyve tutumundan 50-55 gün sonra gerçekleşmektedir. Patlıcangiller familyasının diğer türlerinde olduğu gibi birden fazla hasat yapmak mümkündür.
Meyveler hasattan sonra ya hemen tüketilir ya da uygun koşullarda 15-20 gün gibi kısa süreli depolanabilir.


ÖNEMLİ HASTALIK VE ZARARLILARI
Yetiştirme periyodunda önemli bir hastalık etmeniyle karşılaşılmamakla beraber kök çürüklüğü etmenleri zaman zaman problem olabilmektedir. Güvey feneri yetiştiriciliğinde zararlılar ile iyi mücadele etmek gerekir. Özellikle kırmızı örümcekler, yaprak bitleri ve beyaz sinekler problem olmaktadır.