Toplam 4 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 4 arası kadar sonuc gösteriliyor

Ağaçlar Neden Yaprak Döker

BİTKİ BİLGİSİ-Bitkileri Tanıyalım, Tanıtalım kategorisinde ve Yapraklı Ağaçlar, Ağaççıklar forumunda Ağaçlar Neden Yaprak Döker balkl konuyu grntlyorsunuz.=>
Ağaçlar yapraklarını döker.Neden? Tabiat, İlahi sanatın sonsuz ilim, kudret ve hikmetle yeryüzünde rengarenk sergilenmesidir. Nakışlı bir kitap da diyebileceğimiz bu sanat eseri, göz kamaştırıcı bir düzen ve ahenge sahip harikulade ...

 1. #1
  Zıraat Mühendisi selsarac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.Eyll.2006
  Nereden
  stanbul
  Mesajlar
  4,874
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  75
  Downloads
  25
  Uploads
  1

  Ağaçlar Neden Yaprak Döker

  Ağaçlar yapraklarını döker.Neden?

  Tabiat, İlahi sanatın sonsuz ilim, kudret ve hikmetle yeryüzünde rengarenk sergilenmesidir. Nakışlı bir kitap da diyebileceğimiz bu sanat eseri, göz kamaştırıcı bir düzen ve ahenge sahip harikulade bir mekanizmadır. Bu mekanizmanın içerisinde mevsimler tabiata ayrı bir renk ve ayrı bir hava katarlar Çocukluk, gençlik, ihtiyarlık ve ölüm safhaları, mevsimlerle adeta iç içedir. Her mevsim kendine has ses ve nağmesiyle gelir.

  İlkbaharda tabiat uyanışa geçerken sonbaharda yeniden bir sessizliğe ve ıssızlığa bürünür. İnsana ihtiyarlık devresini hatırlatan sonbaharın ilk günlerinin başlama emrini almasıyla beraber, ağaçların büyük bir çoğunluğu yapraklarını dökmeye başlar. Böylece yaprak döken ağaçlarda büyüme ve karbondioksit özümlemesi durur. İstisnasız her mevsim yenilenen bu hadise, ağaçlar için bir yenilenme, tazeliğe adım, yeniden doğuşa basamaktır. Biz insanlar için de öyle değil mi..?

  İlk bakışta, ağaçların, bir manada güzellikleri olan yapraklarını feda etme, yaklaşan kış mevsiminin ağır iklim şartlarını daha kolay bir şekilde karşılaması gibi görünüyor. Oysa ki yapraklar, ağaçların sadece süsleri değil, aynı zamanda hayat motorlarıdır. Fotosentez hadisesinin neticesi olan oksijen ve glikoz, işle bu yapraklarda üretiliyor. Sessiz ama derinden işleyen sanat harikası bir fabrika...

  Peki ağaçlar, kış mevsimi yaklaşınca bu üretim merkezlerinden neden vazgeçmek durumunda kalıyorlar? Kış mevsimi, bir bitki ve ağaç için hakikaten zor bir mevsim. Bu soğuk günlerde su, sıvı haliyle toprakta iyice kıt hale geliyor. Oysa yapraklar, nefes alıp veren, terleyen canlı organlardır. Terledikçe, tabii olarak suya olan ihtiyaçları da artıyor ve zaten kıt durumdaki suyu emmeye çalışıyorlar.

  İktisadi tedbirlerin hükümferma olduğu ağaçlarda yapraklara, bu su kıtlığında artık yol görünüyor. Zaten yaprağın yapı itibariyle soğuk kış şartlarına dayanması da mümkün değildir. Nitekim don ile birlikte yaprakların hücreleri her an parçalanma tehlikesiyle karşı karşıyadır. 0 halde nasılsa bir şekilde parçalanıp toprağa düşecek bir yaprağı, her şeye rağmen taşımak ve kıt olan su rezervlerini onun için seferber etmek israf olsa gerek... Bu durumda ağaç, programlandığı şekilde tabii şartlardan önce, soğuk kış günleri gelmeden yapraklarından kurtulur.

  YAPRAK DÖKÜMÜNDE BİYORİTMİK PROGRAM

  Yaz mevsiminin sonlarına doğru, günlerin kısalmasıyla beraber, ilim adamlarının deyimiyle ?biyolojik iç saat? doğrultusunda sanki bir çalar saat ağaçları uyarır ve onların fotosentezden sorumlu olan hormonlarına ?motorlarını yavaşlat!? sinyalini verir. İşle o andan itibaren yaprak dökümü başlar. Şehirlerde bu süre biraz daha gecikmeli olarak devreye girer. Çünkü şehirlerdeki aydınlatmalar, günlerin kısalması hususunda ağaçları yanıltıyor ve yaprak dökümü sürecini başlatan hormonal salgılamanın gecikmesine sebep oluyor. Soğuk mevsimlerin yaşanmadığı tropikal bölgelerde ise ağaçlar, kurak mevsim öncesi yine su ihtiyacını dengelemek için yapraklarını döküyorlar.

  Yaprak dökümü sadece su ihtiyacına yönelik bir refleks mi? Hayır. Bazı ağaçlar için yaprak dökme, bir çeşit dinlenme ve rahatlamadır da. Bu hadise kesinlikle mevsime bağlı olmadığı gibi, ağacın yapraksız kaldığı süre de ağaçtan ağaca büyük değişiklikler gösterir. Mesela, bütün yıl yaz mevsiminin hakim olduğu Portekiz?in Atlas Okyanusu kıyısındaki Madeira adasında bulunan lale ağacının yapraksız kaldığı süre yaklaşık 85 gün, aynı adadaki kayın ağacının da 149 gündür.

  Yaprak dökümü zamanının hemen başında ağaç, yapraklarındaki bütün besleyici maddeleri emmeye başlar. Gaye nitrat, fosfat ve potasyum gibi değerli elementlerin, düşen yapraklarla beraber boş yere harcanmaması, hazır eldeyken kullanılabilmesidir. Bu maddeler, ağaç kabuğunun tabakalarına, gövdenin ortasından geçen iliğe çekilir ve buradaki parankima hücrelerinde depolanır. Böylece yapraklardaki besin maddeleri israf edilmemiş ve maksimum tasarruf esaslarına uyulmuş olmaktadır.

  ...VEYAPRAĞIN RENGİ SOLAR

  Yapraklara yeşil rengi veren klorofil pigmentleri yavaş yavaş çürümeye başlar. Bu çürüme devresinde klorofil pigmentlerinden ayrılan mini moleküller de, vazifelerini tamamlayıp, tezkerelerini alan asker misali yaprakları terkedip, ağacın gövdesine dönerler. Bütün bu kimyevi gelişim neticesinde yapraklar yeşil renklerini kaybeder, fakat renksiz bırakılmazlar.

  Faaliyetleri daha önce klorofil tarafından durdurulan karotenoidler ve antosianinler gibi pigmentler o andan itibaren serbest kalır. Ağaçların yapraklarına kavuniçi, kahverengi, mavi ve kırmızının çeşitli tonlarını veren ve sonbahar mevsiminde ormanları bir renk cümbüşüne dönüştüren işte bu pigmentlerdir.

  Ancak şu hususu hatırlatmakta fayda var: Sonbahar mevsimine çok zaman varken yaprakların sararmaya başlaması, tabii yaprak dökümü ile değil, yapraklardaki azot, kükürt ve magnezyum eksikliği ile ilgili bir hadisedir. Bu durum ise genellikle ya kuraklıktan veya toprağın mineral zenginliğini yitirmesinden ileri gelir.

  Yaprak dökümü programının bundan sonrası, biraz da o ağacın karakterine bağlıdır. Bazı ağaçlar, yaprakların kendiliğinden düşmesini bekler. Ancak bu, bazen oldukça uzun zaman alabiliyor. Organik madde fakiri ve bazı pigmentlerin de tesiriyle sararan yapraklar kurusa da düşmeden dalın ucunda günlerce kalabiliyor. Meşe ve kayın ağaçları gibi.

  Meşe ağacı ölü yapraklarını günlerce dallarında taşıyabilir ve bir fırtınanın gelip onları dökmesini bekler. Kayın ağacı ise ölü yapraklarını ta ilkbahara kadar dallarında tutabilir. Ağaçların büyük bir bölümü ise yapraklarından hemen kurtulabilir, hatta onları, henüz tam manasıyla ölmeden de dökebilir. Bunun için de ağaç, yaprak saplarını hususi olarak beslemiyor ve zayıflamaya sebep oluyor. Bu durumda en küçük bir esinti dahi yaprakları önüne katıp götürebiliyor.

  Yaprağın koptuğu noktada ortaya çıkan yaranın üzeri de hemen bir mantar tabakasıyla kapanıyor. Ağaçlar bu şekilde kış şartlarına karşı tedbirlerini almış, sanki kışlık elbiselerini giyip, yeni mevsime hazır hale gelmişlerdir...

  KOZALAKLILAR DA YAPRAK DÖKER

  Ilıman bölgelerde yetişen ağaçların yaprakları genellikle sonbaharda kurur, ölür ve yere düşer. Çam, şimşir, ladin, köknar ve çobanpüskülü gibi kozalakgiller familyasından olan ağaç türlerinin (iğne yapraklı ağaçlar) yaprakları birkaç yıl yaşayabildiğinden, kış mevsiminde de yeşil renkli ve canlıdırlar. Bundan dolayı adları ?dayanıklı? ya çıkmıştır.

  Ancak bu ağaçlar da iklim, zaman ve çevre şartlarının değişimi doğrultusunda yapraklarını (iğnelerini) dökerler. Mesela karaçam, karın tesiriyle ağırlaşan dallarının kırılmaması için sonbahar mevsiminin sonlarına doğru yapraklarını dökmeye başlar.

  Bu ağaçların yaprak saplarında ?Apsis noktası? denilen zayıflama bölgeleri meydana gelmez. Kozalakgiller, yapraklarını iki veya yedi yıl arayla da dökerler. Botanik uzmanlarına göre, kozalakgillerin yaprak dökümüne gitmesi, özellikle çok uzun ve sert kış mevsimleri için geçerlidir. Yoksa bu ağaçlar, hayat kaynakları olan organik maddelerden uzak kalsalar dahi hayatlarını aylarca devam ettirebilirler.

  DALDAKİ PROGRAM

  Sonbahar yaklaşıp, günler yavaş yavaş kısalmaya başladığı vakit, yaprakların büyüme hormonunun oranı düşmeye başlar. Zamanla yaprak sapının dala bağlandığı noktada birtakım hücreler oluşur ve bu hücreler, üstü mantarla kaplı bir yatak meydana getirirler. Bu noktaya ?Apsis noktası? veya ?yaprak tabanı?denilir. Yaprağın sapı bu bölgede öylesine zayıflamıştır ki küçük bir esinti dahi sapın o noktadan kopmasına ve yaprağın yere düşmesine yeter.  Tam bu esnada yaprakta, dokularının çürümesi sebebiyle, ?etilen? adı verilen bir hormon üretilmeye başlanır. Bu gaz şeklindeki hormon, sellülaz ve pektinaz enzimlerinin sentezini teşvik ederek, bunların hücre duvarlarını eriterek hücreler arası bağlantının zayıflaması ve zamanla hücrelerin birbirlerinden ayrılmalarına sebep olur ve yaprak dalının kapma işlemini hızlandırır. Yaprağın sapıyla beraber düşmesinden sonra, yaprağın koptuğu yer olan apsis noktasında meydana gelen yaranın üstü hemen kallus denilen bir mantar dokusuyla tamamen kapatılır. Bu doku vasıtasıyla bitkideki su kaybı önlenmiş, kışın soğuğu, havadaki zararlı gazlar, bakteri ve mantar gibi patojenlerden de korunmuş olur.

 2. #2
  Uzmansel.com Bitki Besleme Danışmanı
  Üyelik tarihi
  20.Kasm.2007
  Mesajlar
  473
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  7
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Ağaçlar Neden Yaprak Döker

  Abi yazı mükemmel olmuş ama bir kaç tamamlama yapmak istiyorum müsadenle.

  Meyvelerde sadece besinmaddesi depolaması parankima hücrelerinde değil özellikle kök gövde birleşim noktalarında depo hüçrelerinde depolanır. Bu da yabanilikten gelen nesli koruma ve devam ettirme özelliğiidir.( Zeytinde gövde patatesleri)

  Meşe ve KAyın ağacına gelince; bu ağaçların yaprakları kuru olduğuğ halde en fazla besin maddesi üzerinde kalan yapraklardır bu ağaçlarda kalan yapraklar sayesinde ağır kış geçiren bölgelerde Orman hayvanları bu ve bunun gibi bitkilerdeki yapraklar ve palamutlar sayesinde yaşamlarını sürdürmektedirler.

  Yaradan öle bir yaratmışki her şeyin bir sebebi var yeterki sen bozma
  Bir Garip KArdelen

 3. #3
  Junior Member
  Üyelik tarihi
  12.Mays.2009
  Mesajlar
  16
  Post Thanks / Like
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Ağaçlar Neden Yaprak Döker

  TEŞEKKÜRLER!!!Bu sadece bilği paylaşımı değil belğesel tadında olmuş.Okurken resmen seyrettim.Emeğinize sağlık.

 4. #4
  Banned
  Üyelik tarihi
  23.Ekim.2009
  Mesajlar
  939
  Post Thanks / Like
  Blog Entries
  5
  Downloads
  0
  Uploads
  0

  Cevap: Ağaçlar Neden Yaprak Döker

  Peki ya yaprak dokmeyenler genel anlamda? Yada ilahi olarak deniz atlari? Bilindigi uzere deniz atlarinda erkekler hamile kalir ve canli dogum yapar.

Benzer Konular

 1. Yaprak döken dekoratif ağaçlar
  Konu Sahibi selsarac Forum BİTKİ BİLGİSİ-Bitkileri Tanıyalım, Tanıtalım
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.ubat.2009, 08:19
 2. kokulu ağaçlar
  Konu Sahibi elifcan1996 Forum Genel Sorularınız için
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 02.Ocak.2009, 14:45
 3. Yaprak analizi ve yaprak örneği alma
  Konu Sahibi ubeyd Forum Tarım Analizleri ve Tarımsal Veriler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 19.Kasm.2008, 19:42
 4. Rüzgarkesen ağaçlar
  Konu Sahibi notum42 Forum Bahçe Tesisi ile ilgili konular..
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 03.Kasm.2008, 16:25
 5. rüzgarkesen ağaçlar
  Konu Sahibi notum42 Forum Bahçe Tesisi ile ilgili konular..
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.Austos.2008, 19:45

Bu Konu için TurkCoderler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306